Zamknij

Jak skutecznie wyczyścić pralkę? Oto kilka sprawdzonych sposobów!

08.05.2020 14:28

O pralkę trzeba dbać od początku jej użytkowania. Inaczej możemy wyhodować pleśń i grzyby, a sprzęt nie posłuży nam długo. Jak najlepiej czyścić pralkę od środka i czym ją wyczyścić? Podpowiadamy!

Pralka
fot. Shutterstock

Wyciągasz ubrania z pralki i zamiast świeżości czujesz stęchliznę? Oznacza to jedno – musisz pilnie wyczyścić pralkę. By nie doprowadzić do takiej sytuacji, warto o pralkę dbać nie tylko w przypadku nieprzyjemnego zapachu wypranych ubrań. Dbanie o pralkę i jej czyszczenie nie jest czasochłonne, nie potrzeba do tego również drogich detergentów. Wystarczy odrobina wody, ściereczka i produkty codziennego użytku.

Pralkę można wyczyścić gotowymi produktami – niestety, zawierają one sporo chemii, która nie jest najlepsza dla naszego zdrowia. Okazuje się, że równie skuteczne są domowe sposoby! Będą potrzebne produkty, które każdy z nas ma w kuchni. Nic prostszego!

Czym czyścić pralkę, jak czyścić na zewnątrz a jak od środka? Podpowiadamy!

Jak odświeżyć pralkę?  Sprawdzony sposób

O pralkę należy stale dbać, dlatego warto co jakiś czas ją „odświeżać”. Po każdym praniu przetrzyj ją ściereczką – dzięki czemu pozbędziesz się zalegających kropelek wody. Dodatkowo nie zamykaj od razu bębna – pozwól wilgoci „odparować”, a pralka ci podziękuje i nie będzie się w niej rozwijać pleśń.

Regularnie czyść pralkę z kurzu i brudu również na zewnątrz – wystarczy co jakiś czas przecierać ją ściereczką.

Jak i czym skutecznie wyczyścić pralkę w środku?

O pralkę należy dbać nie tylko na zewnątrz, to właśnie w środku pralek automatycznych namnażają się grzyby i pleśń. Czym umyć pralkę w środku? Jest to bardzo proste – potrzebujesz zaledwie dwóch produktów.

Oto sprawdzony i skuteczny sposób!

Sposobem na wyczyszczenie wnętrza pralki jest na pewno wlanie do pustego bębna 2 litrów octu spożywczego, następnie trzeba do niego dosypać 2 opakowania kwasku cytrynowego i nastawić pralkę jak do normalnego prania, tylko że w najwyższej temperaturze.

Oczyści to pralkę ze wszelkich zanieczyszczeń i kamienia.

Zobacz także: Sprawdź, czy styl industrialny jest dla ciebie! Dowiedz się, jak ciekawie urządzić wnętrze

Czym najlepiej wyczyścić pralkę wewnątrz? Domowe sposoby

Co z dozownikami? To miejsce, w którym zalegają resztki proszku do prania czy płynu do płukania. Jak je wyczyścić, żeby wyglądały jak nowe?

Innym skutecznym sposobem na czyszczenie wnętrza pralki jest wlanie 2 szklanek octu do dozownika, następnie należy wsypać szklankę sody oczyszczonej i ponownie nastawić pranie na najwyższą temperaturę.

Wersja dla oszczędnych i tych, którzy są sceptycznie nastawieni na używanie octu, bo na przykład nie lubią jego zapachu. Pralkę można wyczyścić również samym kwaskiem cytrynowym.

Eliminuje on brzydki zapach i udrożni pralkę. Taki „zabieg” warto powtarzać chociaż raz w miesiącu, dzięki temu pralka będzie służyła nam przez lata.

Wnętrze pralki już lśni, ale to nie koniec! Podczas mycia pralki należy pamiętać o obudowie i drzwiczkach pralki. Te części wystarczy umyć wilgotną ściereczką lub ściereczką lekko nasączoną octem.

Uszczelkę również czyścimy wilgotną ściereczką – nie można zapominać o tym miejscu, bo zbiera się tam sporo brudu i kurzu.

Znaliście te sposoby?

Zobacz także: Lubisz wzory i kolory? Z pewnością zakochasz się w stylu eklektycznym!