Zamknij

Pora wyciągnąć z szafy zimową kurtkę. Sprawdź, jak należy ją prać

01.12.2022 12:30

Jak należy prać zimową kurtkę, aby służyła nam przez dłuższy czas? Na te szczegóły warto zwrócić uwagę.

Pranie kurtki zimowej
fot. Shutterstock

Silny wiatr i niskie temperatury na dworze to dla nas sygnał, że czas najwyższy zamienić jesienny płaszcz na cieplejszą kurtkę. Zanim na dobre rozpocznie się sezon zimowy, warto ją jeszcze odświeżyć. Pranie takiej odzieży niestety nie jest najłatwiejszym zadaniem. Często po wyjęciu z pralki traci bowiem swoją objętość, a jej materiał ulega odkształceniu. Jak najlepiej się do tego zabrać? Podpowiadamy.

Jak prać zimową kurtkę w pralce?

Zanim wrzucimy kurtkę do bębna pralki, warto zapiąć wszystkie guziki i zamki, a następnie przewrócić ubranie na lewą stronę. Przed rozpoczęciem prania trzeba zapoznać się dokładnie z informacjami na metce. Przeważnie taką odzież należy prać w niskiej temperaturze, która nie przekracza 40 stopni Celsjusza.

Warto także zwrócić uwagę na rodzaj oraz ilość stosowanych detergentów. Najlepiej wybierać łagodne środki piorące i nie dodawać ich zbyt dużo, w przeciwnym razie na kurtce mogą pojawić się nieestetyczne zacieki. Należy także zrezygnować z wirowania na wysokich obrotach, które mogłoby spowodować stałe odkształcenie tkaniny. Dobrym pomysłem jest natomiast wrzucenie do bębna kilku kul do prania, dzięki czemu kurtka po wyjęciu z urządzenia będzie nadal miękka i puszysta.

Zobacz także: Czy nowe ubrania trzeba wyprać przed założeniem? Ten fakt cię zdziwi

Inny trik na odświeżenie kurtki

Aby szybko odświeżyć zimową kurtkę bez pomocy pralki, możesz także wykorzystać inny, domowy sposób, który dawniej stosowały nasze babcie. Wystarczy wypełnić wannę ciepłą wodą, wsypać do niej pięć łyżek sody oczyszczonej, a następnie w takim roztworze namoczyć kurtkę przez kilka minut. Potem należy pamiętać o jej dokładnym wypłukaniu. Najlepiej to zrobić kilka razy, aby całkowicie pozbyć się resztek sody z materiału.

Zobacz także: Dodaj ten produkt do prania. Efekt cię zaskoczy

loader