Rób to regularnie zimą. Zielistka ci za to podziękuje

02.02.2023 14:13

Masz w domu zielistkę? Sprawdź, jak należy o nią dbać w sezonie zimowym. Jedna z kwestii jest kluczowa, aby twoja roślina zachwycała wyglądem.

Zielistka
fot. Shutterstock

Zielistka to popularny kwiat doniczkowy, który często można spotkań nie tylko w naszych domach, ale i biurach. Wyróżniają ją długie, cienkie liście ozdobione delikatnymi paskami. To roślina idealna dla osób, które na co dzień nie poświęcają zbyt dużo czasu uprawie kwiatów. Nie jest bowiem zbyt wymagająca w pielęgnacji. Z drugiej strony wygląda we wnętrzach bardzo ładnie, a dodatkowo działa niczym naturalny filtr oczyszczający powietrze.

Oto domowy trik na piękną zielistkę

Podczas sezonu zimowego wielu posiadaczy zielistki zapomina o pewnym szczególe. Chodzi o częste zraszanie rośliny. Suche powietrze w okresie grzewczym może bowiem doprowadzić do szybkiego opadania i brązowienia liści. Wtedy niestety może być już za późno na uratowanie naszej rośliny.

Aby temu zapobiec, wystarczy zwykły spryskiwacz z odstaną wodą. Z jego pomocą co jakiś czas możemy zapewnić zielistce lekkie orzeźwienie. Ten prosty pielęgnacyjny zabieg nie zajmie nam zbyt wiele czasu, a jednocześnie znacznie wpłynie na piękny wygląd kwiatu. Nie tylko pomoże nawilżyć roślinę, ale też pozbyć się z niej nadmiaru kurzu.

Zobacz także: Przetrzyj tym liście monstery. Efekt będzie niesamowity  

Jak dbać o zielistkę?

Zielistka doskonale odnajdzie się w różnych warunkach. Ten delikatny z wyglądu kwiat jest wbrew pozorom niezwykle wytrzymały. Nie potrzebuje specjalistycznego podłoża. Wystarczy jej uniwersalna ziemia w doniczce. Nie należy natomiast doprowadzić do jej przelania. Warto uważać także na to, aby nie stawiać zielistki w bardzo nasłonecznionym miejscu, bo może to spowodować jej szybkie przesuszenie. Poza tym, co jakiś czas można wzmocnić ją specjalnym nawozem do kwiatów doniczkowych lub sięgnąć po produkty z naszej kuchni np. fusy z herbaty albo z kawy.

Zobacz także: Dodaj skorupki jaj do doniczki. Sansewieria szybko wypuści nowe liście

loader