Zamknij

Twoja palma żółknie? Sprawdź, jak ją uratować

20.01.2023 14:55

Zauważyłeś, że liście twojej palmy doniczkowej stały się żółte? Sprawdź, co może być przyczyną i jak temu zaradzić.

Palma
fot. Shutterstock

Palmy doniczkowe są chętnie wykorzystywane w aranżacji wnętrz. Istnieje wiele gatunków tych roślin. Wśród nich dużą popularnością cieszą się m.in. areca oraz chamedora. Te domowe kwiaty doskonale wyglądają w mieszkaniach urządzonych w stylu balijskim oraz boho. W dodatku pomagają oczyścić powietrze z nadmiaru toksyn. Chociaż są one dość odporne i wytrzymałe, to jednak im również zdarzają się gorsze dni. Co zrobić, gdy ich liście zaczynają żółknąć? Ten szczegół ma znaczenie.

W ten sposób uratujesz swoją palmę

Do prawidłowego wzrostu palma potrzebuje odpowiedniej wilgotności, w przeciwnym razie liście tej rośliny szybko ulegną osłabieniu i staną się żółte. Niestety suche powietrze w naszych domach szczególnie w okresie grzewczym nie jest jej sprzymierzeńcem.

W tej sytuacji należy pamiętać nie tylko o jej regularnym nawadnianiu. Warto zadbać także o odpowiedni klimat w mieszkaniu. Pomocny może okazać się w tym przypadku nawilżacz powietrza. Najlepiej umieścić go w pobliżu palmy. Można także ułożyć mokre ręczniki na grzejniku. Jest to często stosowany domowy sposób na szybkie zwiększenie wilgotności w pomieszczeniach.

Zobacz także: Czym podlewać paprotkę, aby miała piękne liście? Ten domowy sposób stosowały nasze babcie  

Jak podlewać palmę doniczkową?

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, aby doniczka, w której trzymamy palmę, posiadała specjalne otwory. Aby utrzymać odpowiedni poziom wilgotności, roślinę najlepiej podlewać minimum dwa razy w tygodniu. Równie ważne jest także jej regularne zraszanie. Można wykorzystać do tego wodę kranową, ale trzeba zadbać o to, aby odstała wcześniej minimum kilka godzin.

Zobacz także: Najmodniejsze kwiaty doniczkowe - jakie wybrać do domu?

loader