Domowy płyn do szyb – jak go przygotować?

09.05.2019
Aktualizacja: 09.05.2019 14:08

Coraz więcej osób rezygnuje z chemii i samodzielnie przygotowuje środki czystości. Jak zrobić domowy płyn to szyb? To banalne!

Kobieta, która myje okno
fot. Shutterstock

Dużo mówi się o ekologii oraz naturalnych produktach. Jesteśmy świadomi, że w wielu produktach codziennego użytku znajduje się szkodliwa dla nas chemia.

Możemy ją znaleźć w jedzeniu, ale też w środkach przeznaczonych do czyszczenia mieszkań.

Coraz więcej osób sięga po domowe sposoby podczas sprzątania. Takie, z których korzystały nasze babcie. Ich przygotowanie zajmuje naprawdę niewiele czasu, nie jest też bardzo kosztowne.

Jak samodzielnie zrobić domowy płyn do mycia szyb? Podpowiadamy!

Domowy płyn do mycia szyb – jak go zrobić?

Preparaty do mycia szyb, które można znaleźć w sklepach, są naszpikowane chemią. Może ona być przyczyną alergii lub podrażnień. Poza tym bywa, że te produkty są naprawdę drogie i nieekonomiczne.

Płyn można przygotować samodzielnie – będzie o wiele lepszy i nie pozostawi na szybie żadnych smug!

Oto kilka sposobów na domowe płyny do mycia szyb:

płyn do mycia naczyń – na oknach osiada kurz, brud, tłuszcz i pozostają ślady po owadach, które trudno wyczyścić. Z takimi plamami powinien sobie poradzić płyn do mycia naczyń, który skutecznie rozpuszcza tłuszcz i rozbija zanieczyszczenia. Płyn do mycia naczyń wystarczy połączyć z wodą.

woda z octem – to niezwykle skuteczny sposób, chociaż nieco uciążliwy – ze względu na specyficzny i intensywny zapach octu, ale można sobie z tym łatwo poradzić.

Do słoika wlej ocet a następnie dodaj cytrusy lub zioła, może być również lawenda. Zakręć dokładnie słoik i odłóż na kilka dni – gwarantujemy, że ocet przesiąknie aromatem dodanego składnika. 

Gdy już weźmiesz się za mycie okien. Do wody wystarczy wlać szklankę lub dwie szklanki octu i dokładnie wymieszać. Ocet poradzi sobie z zabrudzeniami i tłuszczem, a dodatkowo nabłyszczy okna.

Zresztą ocet jest jednym ze składników, który znajduje się w wielu chemicznych środkach czystości. Ocet rozpuszcza rdzę, radzi sobie też z osadami kamiennymi i ma właściwości dezynfekujące.

woda z cytryną – nie od dziś znana jest moc cytryny. Ma ona właściwości wybielające, odświeżające i świetnie radzi sobie zanieczyszczaniami. Do wody warto dodać sok wyciśnięty z dwóch cytryn.

woda z pomarańczą – możesz stworzyć również płyn na bazie pomarańczy. Do jego przygotowania potrzebujesz 2 szklanek wody, 1 szklanki octu oraz soku wyciśniętego z połowy pomarańczy.

Z tego połączenia powstanie płyn, który skutecznie poradzi sobie ze wszystkimi zabrudzeniami.

Powstałe płyny można przelać do spryskiwacza i rozpylić na oknie. Do czyszczenia okien najlepiej używać miękkiej ściereczki.

Myjesz okna za pomocą domowych sposobów?

Zobacz także: Jak umyć piekarnik z termoobiegiem? Poznaj proste, domowe sposoby!