Domowe sposoby na oparzenia: 5 skutecznych metod

10.04.2018
Aktualizacja: 23.12.2021 10:54

Domowe sposoby na oparzenia - warto je znać, gdyż o oparzenie nie jest trudno. Nieraz zdarzy nam się oblać gorącą wodą, czy dotknąć nagrzanego żelazka. Jednak najbardziej na oparzenia narażone są dzieci. Sprawdź 5 skutecznych, domowych sposób na oparzenia!

Domowe sposoby na oparzenia
fot. shutterstock

Domowe sposoby na oparzenia pomogą przy oparzeniach 1 i 2 stopnia. Jeśli oparzenia są bardziej poważne konieczna jest hospitalizacja.

Zobacz także: Oparzenie wrzątkiem - jak udzielić pierwszej pomocy i jak wygląda leczenie?

Ważne, aby przy oparzeniach pić dużo wody i jeść dużo owoców i warzyw, które zawierają witaminy: A, C, E. Jedz więc dużo cytrusów i orzechów - rany po oparzeniach będą goić się szybciej.

Domowe sposoby na oparzenia: chłodna woda i opatrunek

Pierwszym krokiem, który powinien zostać wykonany przy oparzeniu skóry jest schłodzenie wodą poparzonego miejsca. Pamiętaj, że poparzona skóra jest nagrzana więc nie można namoczyć jej od razu chłodną wodą.

Namaczanie oparzenia zacznij wodą letnią, następne możesz użyć wody chłodniejszej. Na koniec dokładnie osusz oparzone miejsce i nałóż odpowiedni opatrunek z gazy.

Chłodna woda i opatrunek przyniesie ukojenie oparzonej skórze i zabezpieczy przed rozprzestrzenieniem obrażeń.

Domowe sposoby na oparzenia: aloes

Aby załagodzić ból i przyśpieszyć gojenie oparzonych miejsc użyj soku z aloesu. Sok z aloesu jest bogaty w wiele właściwości leczniczych.

Aloes łagodzi podrażnienia i ma działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające, co jest koniecznością dla szybkiego gojenia się poparzonej skóry.

Na gazę wystarczy wycisnąć sok z aloesu i przyłożyć na poparzenia. Najlepiej stosować po upływie 2 dni od oparzenia.

Domowe sposoby na oparzenia: jogurt

Aby uśnieżyć ból na oparzoną skórę nałóż schłodzony jogurt naturalny. Inne jogurty z dodatkiem cukru mogą jeszcze bardziej podrażnić uszkodzoną skórę.

Składniki jogurtu (aminokwasy) przyśpieszą gojenie się poparzonych miejsc. Taki okład powinien leżeć około 10 minut, następnie spłucz go chłodną wodą.

Domowe sposoby na oparzenia: zioła

Kolejnym sposobem na oparzenia są napary z:

Zioła mają działanie bakteriobójcze i przeciwzapalne. Dodatkowo przyspieszą regenerację uszkodzonej skóry. Zaparz zioła i odczekaj, aż się ochłodzą. Namocz gazik i przykładaj na poparzone miejsca. Zabieg można powtarzać kilka razy dziennie.

Zobacz także: Oparzenia: stopnie oparzeń, leczenie i rodzaje

Domowe sposoby na oparzenia: ogórek

Sprawdzonym domowym sposobem na oparzenia jest ogórek, który zawiera dużo witaminy C i antyoksydanty. Działanie ogórka zmniejszy ból i podrażnienie skóry oraz odżywi zniszczony naskórek.

Jest kilka metod na opatrunki z ogórka. Jedną z nich jest pokrojenia ogórka w plastry i pozostawienie go na oparzonych miejscach około 30 minut. Kolejną jest zmielenie świeżego i obranego ogórka. Uzyskaną masę nałóż na podrażnione miejsca.

Oprócz metod, który wspomagają gojenie się skóry po oparzeniach są też metody, których nie wolno stosować. Są to m.in:

  • kąpiel w gorącej wodzie,
  • przebywanie długo na słońcu,
  • wizyta w solarium,
  • przykładanie okładu z masła,
  • używanie kosmetyków z wysokim pH, które mogą podrażniać skórę.

Pamiętaj, że powyższy artykuł nie zastąpi wizyty lekarskiej.

 

Autor: Sylwia Bagińska