Wsyp to do doniczki z draceną. Będzie piękna jak nigdy

31.01.2023 09:26

Masz w domu dracenę? Wykorzystaj do jej nawożenia ten produkt, a będzie rosnąć jeszcze lepiej.

Dracena
fot. Shutterstock

Rośliny doniczkowe to piękna dekoracja wnętrza. Wśród nich dużą popularnością cieszy się dracena. Ten wyjątkowy kwiat często zdobi nasze sypialnie i salony. Chętnie wybieramy go nie tylko ze względu na piękny wygląd, ale też łatwość uprawy. Dracena nie jest bowiem zbyt wymagającą rośliną. Do pełni szczęścia potrzebuje ciepła, odpowiedniego nasłonecznienia i niezbyt częstego podlewania. Poza tym czasami przyda się jej również dodatkowe nawożenie. Możesz to zrobić domowym sposobem.

Czym nawozić dracenę?

Nasze babcie do nawożenia roślin często wykorzystywały domowe produkty. Szczególnie upodobały sobie jeden z nich. Mowa o fusach po kawie, które doskonale sprawdzają się także jako naturalny nawóz do draceny. Dostarczają one roślinie wiele cennych składników, w tym fosfor, potas oraz magnez, które wspomagają jej rozwój. Zamiast więc wyrzucać fusy do kosza, warto zastosować je jako domową odżywkę.

Takie resztki po napoju najlepiej wymieszać z ziemią w doniczce. Zawarte w nich substancje będą uwalniać się stopniowo i tym samym wzmocnią roślinę. Drugi sposób to przygotowanie nawozu w płynie. W tym celu wystarczy zalać je gorącą wodą, odczekać, aż napar wystygnie, a następnie podlać nim swój kwiat. Aby uzyskać jak najlepszy efekt, zabieg ten warto powtarzać minimum co miesiąc.

Zobacz także: Czym podlewać paprotkę, aby miała piękne liście? Ten domowy sposób stosowały nasze babcie

Jak dbać o dracenę?

Dracena nie wymaga jakichś specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Warto jednak zapewnić tej roślinie odpowiednie warunki do rozwoju. Dobrze czuje się w ciepłych i jasnych pomieszczeniach, ale lepiej nie wystawiać jej na silne działanie promieni słonecznych. Woli, gdy światło jest rozproszone.

Poza tym nie należy przesadzać z jej podlewaniem. Kwiat ten nie toleruje zbyt dużej wilgoci. Nadmiar wody może przyczynić się bowiem do szybszego gnicia korzeni. Dracenę wystarczy podlewać raz w tygodniu. Aby jej liście zachwycały głęboką barwą, powinniśmy pamiętać także o ich regularnym zraszaniu.

Zobacz także: Podlej tym zamiokulkas. Ta odżywka działa cuda

loader