Oceń
Jeśli odpowiednio wcześniej nie zabezpieczyliśmy skóry specjalnymi preparatami przeciwsłonecznymi i doszło do oparzeń słonecznych, warto wiedzieć, co robić, żeby uśnieżyć ból. Poniżej przedstawiamy 7 sprawdzonych metod na oparzenia słoneczne. Pamiętaj, że przy 2 stopniu oparzeń słonecznych należy zgłosić się do lekarza, domowe zaplecze nie jest w stanie pomóc.
Poniżej przedstawiamy 7 metod radzenia sobie z oparzeniami słonecznymi domowymi metodami.
Co na oparzenia słoneczne? Chłodny prysznic
W trakcie oparzenia słonecznego skóra jest mocno nagrzana. Chłodny prysznic przyniesie skórze ukojenie. Pamiętaj tylko, że wchodząc pod prysznic najpierw odkręć wodę letnią. Przy rozgrzanej skórze i lodowatej wodzie może dojść do szoku termicznego. Po upłynięciu kilku minut, możesz stopniowo przejść z wody letniej na chłodną. Ważne, biorąc taki prysznic zadbaj o to, żeby strumień wody nie był zbyt silny uchroni to skórę przed podrażnieniem.
Zobacz także: Oparzenia: pierwsza pomoc krok po kroku
Co na oparzenia słoneczne? Okłady z zsiadłego mleka, kefiru, jogurtu naturalnego
Okłady z zsiadłego mleka, kefiru, jogurtu naturalnego przyniosą oparzonej skórze ukojenie, dodatkowo nawilżą i zregenerują zniszczony naskórek. Pamiętaj tylko, żeby używać produktów bez cukru, bo te mogą tylko bardziej podrażnić oparzone miejsca. Do przygotowania takiego okładu potrzebujesz gazy, którą namoczysz jednym z wyżej wymienionych produktów. Namoczony okład nakładamy na oparzone miejsce.
Co na oparzenia słoneczne? Miód
Miód ma wiele właściwości leczniczych i chociaż na oparzoną skórę nie można nakładać tłustych i ciężkich substancji - miód jest wyjątkiem tej reguły. Na gazę powinno się nałożyć trochę miodu i przyłożyć do miejsc, które zostały narażone na długotrwałe oddziaływanie słońca. Miód przyśpieszy gojenie i dzięki swojemu działaniu przeciwzapalnemu i przeciwbakteryjnemu zapobiegnie pojawieniu się pęcherzyków.
Co na oparzenie słoneczne? Aloes
Sok z aloesu ma dużo właściwości leczniczych, m.in. przeciwzapalnych i przeciwutleniających, co jest niezwykle ważne dla gojenia się oparzonej słońcem skóry. Przyśpieszy gojenie i złagodzi ból. Na gazę wyciśnij sok z aloesu i przyłóż na miejsca, które zostały oparzone.
Co na oparzenia słoneczne? Ziemniaki
Ziemniaki przyśpieszą regenerację oparzonej skóry, uśnieżą ból i zapobiegną powstaniu pęcherzyków. Na oparzone miejsca możesz umieścić plastry ziemniaków lub puree. Aby załagodzić skutki oparzenia słonecznego taki opatrunek powinien być przetrzymywany około 30 minut.
Co na oparzenia słoneczne? Ocet jabłkowy
Ocet jabłkowy przywróci prawidłowe pH skórze. Zastosowanie opatrunku z octem jabłkowym przyniesie ulgę oparzonej skórze, zmniejszy stan zapalny i zmniejszy świąd skóry. Opatrunek na podrażnionej skórze powinien leżeć około 15 minut.
Zobacz także: Oparzenia: pierwsza pomoc krok po kroku
Co na oparzenia słoneczne? Tabletki przeciwbólowe
Jeśli w domowej apteczce posiadasz tabletki przeciwbólowe, śmiało możesz ich użyć. Tabletki powinny zmniejszyć ból i walczyć ze stanem zapalnym oparzonej skóry.
Pamiętaj, że oparzona skóra szybko traci wodę dlatego koniecznością jest spożywanie dużej ilości napojów, najlepiej wody. Dodatkowo, żeby skóra szybko się goiła, musi "oddychać", dlatego powinniśmy z podrażnionych przez słońce miejsc zdjąć ubrania. Jeśli przy oparzeniach słonecznych oprócz pieczenia i świądu skóry występują bóle głowy, wymioty, osłabienie, nudności - niezwłocznie zgłoś się do lekarza.
Autor: Sylwia Bagińska
Oceń artykuł