Zamknij

Żuraw origami to jedna z najpopularniejszych figur z papieru. Jak go zrobić?

31.03.2020 10:31

Żuraw origami to jedna z najpopularniejszych figur, które można stworzyć właśnie za pomocą tej sztuki składania papieru. Wydaje ci się trudny do zrobienia? A wcale taki nie jest! Zobacz, jak zrobić żurawia origami krok po kroku.

Origami żuraw
fot. Shutterstock

Origami to japońska sztuka składania papieru, która od lat zdobywa coraz większą popularność. Składanie figurek z papieru to doskonały sposób na zabicie czasu, ale też narzędzie do zrobienia pięknych ozdób do domu. Jedną z najpopularniejszych figur tworzonych za pomocą tej sztuki jest żuraw origami. Jak go zrobić? Choć początkowo wydaje się to trudne, wystarczy jedynie odrobina cierpliwości i możemy cieszyć się własnoręcznie wykonaną zaawansowaną figurą origami. Oto instrukcja, jak zrobić żurawia origami krok po kroku.

Żuraw origami - historia

Żuraw origami to figura, którą większość osób lubiących origami chce mieć w swojej kolekcji jak najszybciej. Zresztą historia origami pokazuje, że w Japonii żuraw origami był bardzo ważny. Zarówno dzieci, jak i dorośli składali go z papieru, ponieważ jest on symbolem życia i szczęścia. Żuraw origami jest stosunkowo łatwą figurą wykonywaną za pomocą sztuki origami tradycyjnego. Jeśli już opanowaliście tworzenie go, sięgnijcie po nieco bardziej zaawansowanej origami modułowe

Co ciekawe, w jednym z pierwszych podręczników origami znajdziemy instrukcję na to, jak zrobić żurawia origami na 49 sposobów! W sieci znajdziemy mnóstwo instrukcji w formie wideo, który w prosty sposób pokazują nam, jak wykonać żurawia origami z papieru. 

Żuraw origami - instrukcja krok po kroku

Postaramy się teraz przybliżyć wam, jak wykonać żurawia origami. To figura, którą wykonamy z jednej kwadratowej kartki papieru. Oto prosta instrukcja w kilku krokach. 

1. Przygotowujemy kwadratową kartkę papieru - może mieć dwa różne kolory po obu stronach. Najpierw zaginamy tę kartkę do wewnątrz wzdłuż przekątnych kwadratu.

2. Odwracamy kartkę papieru na drugą stronę i teraz zaginamy ją do wewnątrz, ale wzdłuż krawędzi bocznych kwadratu. 

3. Powstałe w ten sposób linie same wyznaczają kierunek dalszego zaginania papieru. Łapiemy kartonik w dwie dłonie i tworzymy z niego dzióbek - wyjdzie to wam naturalnie.

4. Otrzymany dzióbek "spłaszczamy" i element ustawiamy tak, aby zbiegające się narożniki kwadratu były na dole. Następnie zaginamy kartonik wzdłuż dwusiecznej kąta. Jak to zrobić? Wystarczy zagiąć odstające narożniki do linii środkowej - tak, aby punkt zbiegu znalazł się w dolnej części elementu.

5. Odginamy odstające narożniki do pozycji początkowej. Teraz górny narożnik zaginamy do wewnątrz - wzdłuż linii utworzonej przez dwa punkty utworzone przez poprzednie zagięcia. 

6. Dolny narożnik elementu odginamy do góry wzdłuż linii, którą wcześniej uzyskaliśmy przez zagięcie górnego narożnika. W tym samym czasie zaginamy boczne narożniki wzdłuż otrzymanych wcześniej linii pomocniczych. Musimy jednak uważać, bo linie pomocnicze na wierzchu naszej formy odginamy w przeciwną stronę.

7. Teraz odwracamy cały element na drugą stronę i powtarzamy czynności z punktów 4-6. Tak powstała baza żurawia origami, która przypomina wydłużony romb.

8. Teraz zaginamy boczne narożniki tak, aby punkt zbiegu znalazł się w dolnej części elementu. Powtarzamy to z drugiej strony i z tyłu. 

9. Teraz element powinien rozdwajać się na dole - jedną z tych części zginamy tak, aby jej czubek ustawiony był w kierunku północnego zachodu.

10. To samo robimy z drugą częścią elementu, który się rozdwaja.

11. Teraz tworzymy głowę żurawia - na jednym z ramion wykonujemy delikatne zagięcie wewnętrzne do dołu. 

12. Pozostały nam skrzydła - odginamy je na zewnątrz do dołu - papier sam powinien zginać nam się w rękach.

13. Żuraw origami gotowy!

Jeśli powyższa instrukcja nic wam nie mówi, poniżej przedstawiamy ją w wersji obrazkowej, a także instrukcję w formie wideo. Życzymy udanej zabawy!

Fotografia: Shutterstock
loader

Ten projekt robi furorę na świecie. Wszystko dlatego, że na zdjęciach pozują gwiazdy wraz ze swoimi młodszymi wcieleniami!