Zamknij

Woda z cytryną pomaga, ale może też poważnie szkodzić

03.07.2018 15:27

O zbawiennym wpływie na zdrowie i jej odchudzających właściwościach słyszał każdy. Ale ten lubiany napój ma też swoje ciemne strony. 

Woda z cytryną
fot. shutterstock.com

Woda z cytryną to napój, którym wielu z nas rozpoczyna swój dzień. Dla wielu jest też niezastąpionym składnikiem diety. Nic dziwnego, bo eksperci otwarcie mówią o jej zbawiennych właściwościach. Okazuje się jednak, że ten lubiany napój może czasem szkodzić.

Zobacz także: Dlaczego warto pić wodę z cytryną? 

Powody do obaw mogą mieć ci, którzy wodę z cytryną spożywają w nadmiarze. Co może im grozić? Przede wszystkim nadwrażliwość zębów. To one cierpią najbardziej. To dlatego, że nadmierny kontakt szkliwa z napojami o odczynie kwasowym prowadzi to do erozji szkliwa. W efekcie zęby stają się wrażliwe na pokarmy ciepłe i zimne. Warto więc, pijąc wodę z cytryną, korzystać ze słomki lub myć zęby specjalnymi pastami remineralizującymi szkliwo.

Ale to nie wszystko, bo napój z cytryną często prowadzi też do zgagi lub ją nasila. W niektórych przypadkach może dojść też do odwodnienia. Powodem jest cytryna i jej moczopędne właściwości, które sprawiają, że organizm pozbywa się nadmiaru wody i sodu.

Jeżeli upodobałeś sobie ten popularny napój, a te objawy dotyczą ciebie, zmniejsz ilość cytryny dodawanej do wody.  

Zobacz także: Znudzona wodą z cytryną? Oto 6 powodów, dla których warto sięgnąć po wodę z cynamonem 

 

Zobacz też, jakich napojów nie pić podczas upałów: