Zamknij

Czym jest wieniec adwentowy i jak go zrobić krok po kroku? Podpowiadamy!

14.10.2020
Aktualizacja: 14.10.2020 15:26

Wieniec adwentowy to jeden z najpopularniejszych symboli Bożego Narodzenia. Podpowiadamy, jak zrobić stroik adwentowy krok po kroku.

Kobieta przygotowuje wieniec adwentowy do udekorowania domu na święta Bożego Narodzenia
fot. Shutterstock

Wiele osób co roku czeka na Boże Narodzenie. To wyjątkowe święta, które kojarzą się z niezwykłą zimową aurą oraz rodzinną atmosferą. Ten magiczny okres, który poprzedza Boże Narodzenie, w kościołach chrześcijańskich nazywany jest Adwentem. I to właśnie z nim kojarzy nam się jedna z najpopularniejszych świątecznych dekoracji, mianowicie wieniec adwentowy. Czym tak naprawdę jest i skąd się wziął w naszych domach? Odpowiemy na te pytania i podpowiemy wam, jak zrobić zjawiskowy stroik adwentowy krok po kroku.

Zobacz także: Najpiękniejsze ozdoby choinkowe. Jakie wybrać na zbliżające się święta?

Adwent – co to takiego?

Zanim przejdziemy do samych dekoracji, na początek kilka słów na temat samego Adwentu. Jak już wspomniałam, jest to okres poprzedzający święta Bożego Narodzenia, podczas którego chrześcijanie przygotowują się duchowo na przyjście Jezusa.

Adwent trwa cztery niedziele poprzedzające święta. W pierwszą z nich rozpoczyna się rok liturgiczny, a w kościele wówczas dominuje kolor fioletowy, który symbolizuje pokutę oraz przygotowywanie się do Bożego Narodzenia. Dlatego też nazywany jest symbolem pojednania ludzi z Bogiem.

W okresie Adwentu w Kościele katolickim odbywają się roraty, czyli uroczyste msze ku czci Maryi Panny. Odprawiane są na pamiątkę zwiastowania, czyli momentu, gdy Archanioł Gabriel ogłosił Maryi, że zostanie matką Syna Bożego.

Najważniejszym symbolem Adwentu jest wieniec adwentowy, którego historię możecie znaleźć poniżej.

Zobacz także: Jak zrobić piękne gwiazdki na szydełku? Podpowiadamy krok po kroku!

Wieniec adwentowy – skąd pochodzi?

Wieniec adwentowy został stworzony przez ewangelickiego pastora. Johann Hinrich Wichern prowadził przytułek dla sierot w Hamburgu. W 1839 roku postanowił w okresie Adwentu przystroić świetlicę i tym samym umilić okres Bożego Narodzenia swoim podopiecznym.

Do drewnianego koła przymocował 24 świece. Wraz z milusińskimi każdego dnia od pierwszej niedzieli Adwentu, aż do Wigilii zapalał je, tym samym odliczając dni do świąt. Z czasem drewniane koło przyozdobiono jodłą, a Wichern, wyjeżdżając w 1860 roku do Berlina zmniejszył liczbę świec do 4.

Wieniec adwentowy jest najważniejszym symbolem Adwentu. Zawsze znajdziemy go w kościele, ale również w naszych domach jest jedną z najpopularniejszych ozdób w okresie Bożego Narodzenia. Jest to okrągły stroik, zazwyczaj wykonany z igliwia, przyozdobiony szyszkami i innymi dekoracjami, jakie wpadną nam do głowy. Najważniejsze w nim są jednak świece, które znajdują się w środku.

Zobacz także: Choinka z szyszek to piękna dekoracja świąteczna. Jak ją zrobić krok po kroku?

Wieniec adwentowy – symbolika

Każda ze świec symbolizuje oczywiście jedną z adwentowych niedziel. Co tydzień zapala się jedną z nich, tym samym odliczając dni do świąt, jak to miało miejsce w przypadku Wicherna i jego podopiecznych. Każda z tych świec ma jeszcze jeden symbol, za który odpowiada.

 • Pierwsza świeca symbolizuje nadzieję.
 • Druga jest symbolem wiary.
 • Świeca numer trzy symbolizuje miłość.
 • Świeca, którą zapalamy w ostatnią niedzielę, ma symbolizować nadzieję.

To jednak nie wszystko! Okazuje się, że także poszczególne elementy, z których przygotowujemy stroik adwentowy, mają swoją symbolikę.

 • Kształt koła symbolizuje wieczność Boga.
 • Choinkowa zieleń to symbol trwającego życia.
 • Świece oznaczają gotowość na przyjście Chrystusa.

Zobacz także: 20 najlepszych filmów świątecznych dla całej rodziny

Wieniec adwentowy krok po kroku – jak zrobić stroik adwentowy?

Wieniec adwentowy nie jest oczywiście jedynym symbolem Adwentu. Wszyscy doskonale znamy kalendarze adwentowe, które kryją w sobie niespodzianki. Niektórzy wykonują także lampiony adwentowe. Wieniec adwentowy zdecydowanie jest jednak najpopularniejszą i najbardziej symboliczną dekoracją, jaką możemy postawić w naszym domu w okresie bożonarodzeniowym.

Podpowiadamy,  jak zrobić wieniec adwentowy krok po kroku.

Na początek rzeczy, które przydadzą ci się do zrobienia stroika adwentowego.

 • Koło słomiane lub styropianowe
 • Gałązki sosny lub jodły
 • Drut
 • 4 świece adwentowe w dowolnym kolorze – najpopularniejsze są białe, czerwone lub złote
 • Podstawki pod świece – najlepiej ze szpikulcem, jeśli chcesz przymocować świece do stroika. Jeżeli nie, zawsze możesz wstawić je w środek, ale wówczas pamiętaj o podwyższeniu, żeby stroik się nie podpalił.
 • Dowolne ozdoby: szyszki, suszone pomarańcze, małe bombki, łańcuchy, koraliki, srebrny brokat
 • Pistolet z klejem na gorąco
 • Opcjonalnie sztuczny śnieg lub wata

Sposób przygotowania:

 1. Do naszego koła ze słomy lub styropianu przywiązujemy drucik. Mocno obwiązujemy całe koło.
 2. Na tym etapie możesz przymocować zawieszkę, jeżeli zamierzasz powiesić swój wieniec na drzwiach.
 3. Gałązki choinki łączymy ze sobą i przymocowujemy je drucikiem do naszego koła, tak, aby pokryły całe koło (końcówki ostatniego chowamy pod pierwszy).
 4. Na wieniec wbijamy równomiernie cztery podstawki, do których przymocowujemy świece.
 5. Następnie klejem na ciepło przyklejamy do wieńca nasze ozdoby, wedle upodobań.
 6. Całość możesz popryskać suszonym śniegiem i przyozdobić srebrnym brokatem.

Zobacz także: Przygotuj swój dom na Halloween! Sprawdź, jak zrobić lampion z dyni krok po kroku

loader

Nie wszystkie filmy, które oglądamy w Boże Narodzenie, muszą mieć tematykę świąteczną, żeby kojarzyć nam się ze świętami. Oto najpopularniejsze filmy na święta, z którymi tak nie jest.