Zamknij

Szydełkowanie to doskonały sposób na zabicie czasu. Oto najważniejsze informacje dla początkujących

26.03.2020
Aktualizacja: 01.04.2020 15:53

Szydełkowanie to ciekawe hobby, które doskonale sprawdza się, gdy musimy siedzieć w domu. Warto się z nim zapoznać! Oto wszystko o szydełkowaniu dla początkujących.

Szydełko i wełna w koszyczku
fot. Shutterstock

Gdy siedzimy w domu, do głowy przychodzą nam różne pomysły. Dobrym sposobem na zabicie czasu jest stare, dobre szydełkowanie. Okazuje się, że ten rodzaj hobby do dziś ma wielu zwolenników i już dawno przestał był kojarzony z babcią na bujanym fotelu. Teraz szydełkowanie jest modne, a kwarantanna społeczna to dobry moment na to, żeby się go nauczyć. Podpowiadamy, od czego zacząć, gdy chcemy rozwinąć w sobie tę pasję. W naszym artykule znajdziecie potrzebne informacje dotyczące szydełkowania dla początkujących, jak również będziecie mogli zobaczyć, jak wyglądają sploty szydełkowe.

Zobacz także: Sposoby na nudę, gdy trzeba siedzieć w domu. 10 pomysłów na zabicie czasu

Szydełkowanie dla początkujących – dlaczego warto szydełkować?

Szydełkowanie to forma rozrywki, ale ma ona ogromny wpływ na nasze życie i zdrowie. Okazuje się bowiem, że nie dość, że będzie doskonałym zabijaką czasu, to jeszcze może nas uspokoić, wyciszyć i nauczyć cierpliwości

Jakie tak naprawdę są plusy szydełkowania?

 • Pobudza wyobraźnię.
 • Uczy twórczego myślenia.
 • Uspokaja umysł.
 • Pomaga w walce z bezsennością.
 • Zmniejsza stres i niepokój.
 • Pomaga złagodzić stany depresyjne.
 • Niektórzy twierdzą nawet, że zmniejsza ryzyko zachorowania na Alzheimera o 30-50%.
 • Wzmacnia poczucie własnej wartości.

Zobacz także: Sprzątanie domu to dobry sposób na zabicie czasu. O czym należy pamiętać?

Szydełkowanie dla początkujących – jakie szydełko wybrać?

Zanim zaczniemy szydełkować, musimy zdać sobie sprawę, co tak naprawdę jest nam potrzebne. Przede wszystkim są to oczywiście szydełko i włóczki. Nie jest to bardzo skomplikowane, ale warto zdać sobie sprawę, jaka tak naprawdę powinna być jakość tych elementów. Lepiej nie kupować kota w worku, tylko od razu zainwestować w porządny zestaw, dzięki któremu będziemy mogli wyszydełkować istne cudeńka.

Zazwyczaj szydełko nie jest wielkim wydatkiem. Na początek warto kupić nie droższe niż 10 zł, jednak starajcie się też nie sięgać po te najtańsze. Na co przede wszystkim zwrócić uwagę? Wybieraj szydełka metalowe, drewniane lub z akrylu i staraj się nie zwracać uwagi nawet na te, które są wykonane z plastiku i puste w środku. Odłóż także te, które są źle wykończone i mają ostre krawędzie, mogą one bowiem zaciągać materiał, którym będziesz wykonywał swoje dzieła.

Zobacz także: Co robić z dzieckiem, gdy nie idzie do przedszkola? Zabawy dla 3-latka i nie tylko

Szydełkowanie dla początkujących – jakie wybrać włóczki?

Gdy już masz szydełko, potrzebujesz jeszcze włóczek. A ten temat jest nieco bardziej skomplikowany. Zacznijmy od samego koloru, który wydaje się nieistotny, a na początku może ci zdecydowanie ułatwić lub utrudnić pracę. Staraj się ćwiczyć na jasnych kolorach, dzięki czemu oczka będą lepiej widoczne. Podobnie jest w przypadku grubości włóczki. Na początek sięgaj po te grube, na cienkich o wiele trudniej jest się nauczyć. Staraj się unikać jednak bardzo grubych, ponieważ nimi będzie ci trudniej robić sploty. Idealna grubość do nauki to 200-300 na 100 g.

Kolejna kwestia to materiał. Staraj się unikać wełny i akrylu. Pierwsza może cię gryźć, druga może utrudniać szydełkowanie i sprawić, że twoje dzieło będzie źle wyglądać. Najlepszej jakości są włóczki z: wiskozy, bawełny, jedwabiu lub mikrofibry – oczywiście w zależności od tego, co chcecie wykonać na swoim szydełku.

Zobacz także: Ciekawe wzory na szydełko - TOP 13 inspiracji. Jak je zrobić krok po kroku?

Szydełkowanie dla początkujących – sploty szydełkowe

Gdy już macie przygotowane odpowiednie materiały, czas na samą naukę szydełkowania. Szydełkowanie to wyrabianie konkretnych rzeczy przy pomocy małych pętelek. Są jednak różne opcje robienia tego typu pętelek. Nazywają się one splotami. Oto najpopularniejsze z nich:

 • Oczko
 • Pętelka
 • Półsłupek
 • Słupek
 • Magiczne kółko

Poniżej przedstawiamy, jak wyglądają sploty szydełkowe.

Zobacz także: Piękne ozdoby wielkanocne DIY! Zobacz, jak je zrobić na szydełku krok po kroku

Szydełkowanie dla początkujących – od czego zacząć?

Zanim zaczniesz, zapoznaj się z tutorialami na Youtubie, dzięki którym możesz dokładnie obejrzeć, jak posługiwać się szydełkiem, a jednocześnie zaplatać najpopularniejsze sploty. Poniżej podpowiadamy dwa ciekawe filmiki, na których zobaczysz, jak stworzyć: oczka, oczka ścisłe, półsłupek, słupek i magiczne kółko.

Większość instruktorów szydełkowania oraz blogerów jest zgodnych – najlepiej zacząć od szalika. To proste sploty i prosta dzianina, dzięki czemu właśnie na nim najlepiej opanujesz podstawy szydełkowania. Więc do dzieła i życzymy dużo cierpliwości!

Zobacz także: Jak zrobić piękne gwiazdki na szydełku? Podpowiadamy krok po kroku! 

loader

Ponad 345 tysięcy obserwujących, a wszystko za sprawą magicznych zdjęć. Marzena Marideko, z zamiłowania dekoratorka wnętrz, pokazała na Instagramie wnętrza swojego domu.