Serwetki własnoręcznie zrobione na szydełku będą piękną dekoracją na twoim stole! Jak je zrobić krok po kroku?

30.03.2020
Aktualizacja: 01.04.2020 14:13

Szydełkowanie to dobry sposób na zabicie czasu. Jak zrobić wrażenie nowym hobby? Wykonaj serwetki na szydełku! Podpowiadamy, jak je zrobić krok po kroku.

Serwetka koronkowa zrobiona na szydełku leży na drewnianym stole
fot. Shutterstock

Szydełkowanie to świetny pomysł na spędzenie czasu w domu. Zwłaszcza, gdy jeszcze nie decydowaliście się na ten rodzaj hobby i możecie od początku zgłębiać jego tajniki. A naprawdę jest, z czym się zapoznawać. Szydełkowanie to bowiem nie tylko sposób na spędzenie czasu, ale również, a może i przede wszystkim, możliwość skupienia się na jednej rzeczy, wyciszenia umysłu i uspokojenia, co jest bardzo ważne w dzisiejszych czasach. Co jest najlepsze na początek? Oczywiście serwetki na szydełku, które są proste w przygotowaniu, a jednocześnie będziemy mogli się nimi pochwalić przed wszystkimi gośćmi.

Zobacz także: Szydełkowanie to doskonały sposób na zabicie czasu. Oto najważniejsze informacje dla początkujących

Najpiękniejsze serwetki zrobione na szydełku

Koronkowe serwetki są przepiękne. Ciekawostkowo warto wspomnieć o tym, że za jedne z najpiękniejszych tego typu serwetek na świecie, uważa się belgijskie koronki. W Brukseli, Brugii i wielu innych belgijskich miastach, możemy zaopatrzyć się w ręcznie wykonywane koronki.

W Polsce najpopularniejsze są koronki z Koniakowa. To właśnie tam dostać możemy dostać najpiękniejsze w Polsce serwetki koronkowe wykonywane ręcznie przy pomocy szydełka lub drutów. Historia tworzenia koronek w okolicach Koniakowa sięga aż XIX wieku!

Co ciekawe, tego typu serwetki koronkowe to jeden z elementów ozdób wielkanocnych na szydełku! Można je zrobić samemu, podobnie jak np. pisanki, zające wielkanocne i baranki. 

Zobacz także: Jak zrobić aniołki na szydełku krok po kroku? To prostsze, niż może ci się wydawać! 

Serwetki na szydełku – z czego je zrobić?

Zacznijmy od tego, że koronka niejedno ma imię. W zależności od tego, jaką chcemy osiągnąć, powinniśmy dobrać odpowiednie materiały i sposób jej przygotowania.

Najbardziej klasyczną, podłużną serwetkę, zrobicie najzwyklejszym szydełkiem. Najlepiej wybrać szydełko metalowe, drewniane lub akrylowe. Wybieraj też takie, które nie ma ostrych krawędzi, żeby nie ryzykować, że podczas robienia serwetki ją zaciągniesz. Do zrobienia delikatnej koronki potrzebne jest szydełko 1-2 mm.

Do wykonania serwetki najlepiej sprawdzi się włóczka bawełniana. W zależności od wielkości – na mniejszą wystarczy jedna włóczka, na cały obrus mogą być już potrzebne nawet trzy szpulki.

Jeszcze kilka słów o najbardziej popularnej formie wykonywania serwetek na szydełku – mianowicie o okrągłej serwetce. Jest to już nieco bardziej zaawansowana forma szydełkowania, jednak trzeba przyznać, że robi największe wrażenie. Najlepiej wykonać ją szydełkiem 1,5 mm i z cienkiej włóczki.

Zobacz także: Sposoby na nudę, gdy trzeba siedzieć w domu. 10 pomysłów na zabicie czasu

Serwetki na szydełku – od czego zacząć i jaki wybrać ścieg?

Gdy już mamy przygotowane odpowiednie materiały, warto rozpocząć wykonywanie naszych koronkowych serwetek. Zaczynamy oczywiście od doboru odpowiednich ściegów, którymi wykonamy naszą serwetkę. Zazwyczaj w tym przypadku będziemy mieli do czynienia z różnymi splotami, połączonymi ze sobą w jedną całość.

Poniżej przedstawiamy wam tutoriale na wykonanie pięknych serwetek na szydełku krok po kroku. Dzięki temu możecie zobaczyć, jak posługiwać się szydełkiem, a jednocześnie poznać podstawowe sploty, przy pomocy których można wykonać serwetki. Oczywiście zależą one przede wszystkim od tego, na jaki wzór się zdecydujemy i kształtu naszej serwety – czy ma być zwykła, prosta, w formie obrusa, czy może okrągła. Wszystko zależy od naszej pomysłowości i chęci.

A gdy już będziecie znali technikę tworzenia koronkowych serwetek, bez problemu zrobicie także gwiazdki na szydełku i inne niezwykłe ozdoby! 

Zobacz także: Sprzątanie domu to dobry pomysł na zabicie czasu. O czym należy pamiętać?

Ponad 345 tysięcy obserwujących, a wszystko za sprawą magicznych zdjęć. Marzena Marideko, z zamiłowania dekoratorka wnętrz, pokazała na Instagramie wnętrza swojego domu.