Oceń
Sauna sucha to sprawdzona metoda na uporanie się z wieloma schorzeniami i dolegliwościami. Warto z niej skorzystać, gdy jesteśmy zestresowani lub chcemy poprawić wygląd naszej skóry. Jednak z wizyt na saunie suchej nie wszyscy mogą skorzystać. Przeciwwskazania do stosowania tej formy rekreacji to między innymi choroby płuc, przeziębienie i niektóre choroby oczu.
Zobacz także: 5 dolegliwości, na które pomoże fototerapia. Co należy o niej wiedzieć?
Sauna sucha – zalety z korzystania
Korzystanie z suchej sauny niesie za sobą wiele korzyści. Jedną z ni jest oczyszczenie organizmu z zalegających toksyn. Dodatkowo ta rekreacja relaksuje, rozluźnia i umożliwia odstresowanie się.
Dodatkowo korzystanie z sauny wspomaga odchudzanie i poprawia pracę serca. Regularne wizyty w saunie pozwalają uregulować ciśnienie i poprawiają także krążenie.
Sauna sucha – kalorie
Tak jak już zostało wspomniane wcześniej, regularne korzystanie z suchej sauny sprzyja odchudzaniu. W trakcie jednej wizyty w tym miejscu organizm może spalić nawet 300 kalorii.
Sauna sucha – wskazania
Sauna sucha jest szczególnie polecana przy:
- Astmie oskrzelowej,
- Przewlekłym reumatoidalnym zapaleniu stawów,
- Zesztywniającym zapaleniu stawów kręgosłupa,
- Dusznicy bolesnej naczynioruchowej,
- Stan po zawale serca (minimum pół roku),
- Nadciśnieniu tętniczym (ale tylko po konsultacji lekarskiej i wyrażeniu zgody przez lekarza prowadzącego),
- Przewlekłym zapaleniu oskrzeli,
- Niedrożności tętnic.
Sauna sucha czy parowa?
Sauna sucha w porównaniu do sauny parowej jest bardziej wymagającą formą rekreacji. Wpływ na to ma temperatura, która w saunie suchej jest znacząca wyższa. Zarówno jedna, jak i druga sauna ma bardzo podobne działanie oraz właściwości.
Ze względu na mniejszą ilość przeciwwskazań, sauna sucha jest częściej polecana przez lekarzy, niż sauna parowa. Dodatkowo w suchej saunie wilgotność powietrza jest niewielka – dla niektórych osób, jest to bardzo duża zaleta.
Należy jednak pamiętać, że regularne korzystanie z sauny suchej przyniesie bardzo szybko oczekiwane efekty.
Sauna sucha – jakie są przeciwwskazania
Korzystanie z sauny suchej nie jest polecane dla wszystkich. Przeciwwskazania do przebywania w saunie szwedzkiej to między innymi:
- przeziębienie,
- ostre stany astmatyczne,
- gruźlica,
- zaawansowane stadium chorób reumatycznych,
- grypa,
- inne choroby płuc,
- ostre stany zapalne,
- niewydolność serca,
- niewydolność krążenia,
- niewydolność wieńcową (ze stenokardią spoczynkową),
- inne choroby serca,
- jaskra,
- guzy,
- wrzody żołądka,
- epilepsja (padaczka),
- daltonizm,
- choroby weneryczne,
- choroby nowotworowe,
- choroby tarczycy,
- żylaki,
- implanty,
- stany po udarze,
- stany po operacji.
Z suchej sauny nie można także korzystać po spożyciu alkoholu lub zażyciu innych używek (szczególnie narkotyków). Z tego rodzaju wypoczynku nie mogą korzystać także dzieci, które nie ukończyły 6. roku życia., a także osoby w podeszłym wieku.
Nie zaleca się także, aby z sauny suchej korzystały kobiety w trakcie miesiączki. Osoby, które przewlekle chorują i stosują leki, skorzystanie z sauny powinny skonsultować z lekarzem.
Sauna sucha – jak często można z niej korzystać?
Jedna wizyta w saunie powinna trwać maksymalnie 15 minut. Możesz ten czas podzielić i wchodzić np. trzy razy po 5 minut lub dwa razy po 7.
Jeśli nie istnieją żadne przeciwwskazania do korzystania z tej formy odpoczynku, z sauny można korzystać 2-3 razy w tygodniu.
Gdy w trakcie sesji na suchej saunie wystąpią niepokojące objawy, mowa o: osłabieniu, problemach z oddychaniem, czy zawroty głowy, należy powoli wyjść z sauny. Nie rób tego nagle i gwałtownie – to może tylko pogorszyć twoje złe samopoczucie.
Sauna sucha – jak z niej korzystać?
Jeśli wybierasz się na suchą saunę, o tym przedmiotach nie możesz zapomnieć:
- 2 ręczniki kąpielowe,
- Gąbka do mycia,
- Żel po prysznic,
- Klapki,
- Szlafrok.
Przed skorzystaniem z sauny suchej należy wcześniej rozebrać się, zdjąć biżuterię i zmyć makijaż. Kolejny krok to prysznic. Należy z niego korzystać zaraz przed wejściem to sauny, a nie np. godzinę wcześniej w domu.
Dokładnie wytrzyj się po kąpieli i nie wcieraj w skórę żadnych kremów, czy balsamów. Przed wejściem do sauny, należy także wysuszyć włosy.
W tego typu miejscach panuje strefa nagości – nie zaleca się, aby w saunie przebywać w kostiumie kąpielowym, czy bieliźnie – może to podrażnić skórę lub ją oparzyć. Klapki zdejmuje się przed samym wejściem. W saunie należy usiąść na ręczniku.
Zobacz także: Czy da się uniknąć kaca? A co zrobić, jeśli już nas dopadnie? Najlepsze sposoby na kaca
Uważaj na te przedmioty! Są skupiskiem ogromnej ilości bakterii!
Oceń artykuł