Zamknij

Czym są roztocza i jak się ich pozbyć? Poznaj sprawdzone sposoby

21.10.2020 15:34

Roztocza to zmora wielu z nas, a szczególnie alergików, którzy są na nie uczuleni. Te mikroskopijnej wielkości organizmy podobne do kleszczy znajdziemy w kurzu domowym. Wiele z nas nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że najwięcej jest ich w miejscach przeznaczonych do spania. Sprawdźcie, jak pozbyć się ich z naszych domów.

roztocza
fot. ---

Roztocza to miniaturowe stawonogi (pajęczaki) znajdujące się w kurzu domowym, który jest przyczyną alergii. Znajdziemy je m.in. w materacach, narzutach, kocach, dywanach, siennikach, tapicerkach, ciężkich zasłonach, pluszowych zabawkach, w pościeli z pierza i wełny. Z naszego artykułu dowiecie się, jak pozbyć się roztoczy.

Roztocza - cym są?

Roztocza, które znajdziemy w domowym kurzu negatywnie działają na nasze zdrowie, znajdziemy m.in. w materacach, narzutach, kocach, dywanach, siennikach, tapicerkach, ciężkich zasłonach, pluszowych zabawkach, pościeli z pierza i wełny. Do miejsc ich bytowania zaliczamy też: podłogę, meble, książki i narzuty. Co ciekawe, w 1 m2 kurzu może znaleźć się aż 3 tysiące osobników.

Zobacz także: Najpiękniejsze ozdoby choinkowe. Jakie wybrać na zbliżające się święta?

Roztocza - gdzie je znajdziemy?

Osoby, które są od niego uczulone, powinny więc jak najczęściej prać pościel, poduszki i kołdrę najlepiej w temperaturze powyżej 60 stopni. Ponadto, aby pozbyć się roztoczy i ich alergenów, należy raz w tygodniu odkurzyć łóżko i materac. Warto też kupić pokrowce na materac. Ponadto polecamy regularnie wietrzyć pomieszczenia. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z obecności roztoczy, ponieważ są one praktycznie niewidoczne goły okiem. Ich wielkość wynosi około 0,4 mm.

Zobacz także: Jak zrobić piękne gwiazdki na szydełku? Podpowiadamy krok po kroku!

Roztocza a zdrowie

Roztocza kurzu domowego mają negatywny wpływ na nasze zdrowie. Mogą one utrudniać nam oddychanie, dlatego nie można ich bagatelizować. Zwykle narzekają na nie alergicy. Alergeny roztoczy unoszące się wraz z kurzem są przez nas wdychane, a nasz układ oddechowy chce się ich pozbyć. Uwidacznia się poprzez kichanie, katar, kaszel, problematyczne oddychanie. Roztocza wywołują:

  • alergiczny nieżyt nosa,
  • alergiczne zapalenie spojówek,
  • wyprysk atopowy,
  • astmę.

Kuba Wojewódzki to samozwańczy "Król TVN-u" i jeden z najpopularniejszych dziennikarzy w Polsce. Jak dobrze go znasz? Rozwiąż nasz quiz i się przekonaj!