Zamknij

Psotnik zakamarnik – wygląd, występowanie, sposoby zwalczania

29.06.2021
Aktualizacja: 29.06.2021 13:10

Psotnik zakamarnik, inaczej gryzek, to insekt, który często bytuje w naszych domach. Sprawdź, jak skutecznie pozbyć się gryzków.

Psotnik zakamarnik – wygląd, występowanie, sposoby zwalczania
fot. Shutterstock

Zauważyłaś w swoim domu małe owady przypominające muszki, które nie latają? To może być psotnik zakamarnik. Dowiedz się, jak pozbyć się nieproszonego gościa.

Psotnik zakamarnik – charakterystyka

Psotnik zakamarnik, zwany tez potocznie gryzkiem, to niewielki owad, należący do gatunku psocoptera. Dorosły osobnik osiąga wielkość zaledwie 3 mm, dlatego jest bardzo trudny do zauważenia. Charakteryzuje go duża głowa z otworem gębowym, długie czułki i nogi. Z wyglądu przypomina małą muszkę, choć psotniki zamieszkujące domy często nie mają skrzydeł i poruszają się, biegając lub skacząc. Owady te nie są groźne, nie przenoszą żadnych chorób ani nie robią szkód, chyba że nadmiernie się rozmnożą. Samica psotnika składa jaja pojedynczo lub w niewielkich grupach. Cykl życiowy tego owada trwa rok, jednak w domach i innych ogrzewanych budynkach może występować więcej pokoleń w ciągu roku.

 Zobacz także: Mklik mączny – wygląd, występowanie, sposoby zwalczania i zapobiegania

Psotnik zakamarnik – występowanie

W Polsce istnieje około 100 odmian tych gryzków a większość z nich zamieszkuje lasy, omszone powierzchnie i konary drzew, czyli tereny zamieszkałe przez człowieka lub znajdujące się w sąsiedztwie ludzkich domostw. Psotnik zakamarnik to podgatunek, który często spotykamy w naszych domach, najczęściej w miejscach wilgotnych i chłodnych. Podobnie jak rybiki spotkamy je więc w łazience, a także piwnicach czy spiżarniach. Pojawiają się także w źle wietrzonych pokojach. Ponieważ pstotniki zakamarniki odżywiają się resztkami organicznymi, znajdziemy je także w miejscach, gdzie zalega dużo kurzu. Z tego powodu są nazywane potocznie robaczkami kurzowymi. Gryzki są wszystkożerne, ale ich duża inwazja może doprowadzić do zasiedlenia przez nie pojemników z mąkami czy kaszami, dlatego znalezienie kilku takich owadów w kuchni powinno cię zaniepokoić i skłonić do szybkiego działania.

 Zobacz także: Sposób na muchy - jak skutecznie pozbyć się much z domu?

Psotnik zakamarnik – zwalczanie

Choć gryzki nie stanowią zagrożenia dla człowieka, to nie są pożądanymi gośćmi w naszym domu. Ich obecność może świadczyć także o inwazji innych organizmów pasożytniczych takich jak grzyby czy pleśń, dlatego najlepiej od zacząć działać od razu, gdy zauważysz tego insekta w swoim domu. Zwalczanie gryzków najlepiej rozpocząć od gruntownego posprzątania całego domu, zwłaszcza zakamarków, w których gromadzi się kurz i które rzadko czyścisz. Do mycia możesz wykorzystać domowy preparat do odstraszania tych owadów. Przygotujesz go z octu połączonego z sokiem z grejpfruta, lub cytryny. Tak przygotowaną miksturą przetrzyj wszystkie zakamarki, zwłaszcza miejsca, do których rzadko zaglądasz. Do szpar i wąskich przestrzeni, do których nie możesz dotrzeć, zaaplikuj tę mieszankę za pomocą rozpylacza. Aby wyłapać dorosłe osobniki, możesz użyć lepów na owady. Jeśli gryzki zauważyłeś w produktach spożywczych, koniecznie wyrzuć zainfekowane pokarmy, bo mogą znajdować się w nich jaja lub larwy psotników zamakarników.

 Zobacz także: Jak pozbyć się rybików? Sprawdzone sposoby