Zamknij

Przypalony garnek - jak wyczyścić? Domowe sposoby i nie tylko

15.02.2021
Aktualizacja: 15.02.2021 15:02

Przypalony garnek potrafi zepsuć zarówno potrawę, jak i humor nawet najlepszemu kucharzowi. Czym wyczyścić przypalony garnek, żeby uniknąć wyrzucania go do kosza?

Jak wyczyścić przypalony garnek?
fot. Shutterstock

Przypalony garnek to rzecz, z którą na pewno każdy z nas zmierzył się nie raz. Chwila nieuwagi lub wykonywania równolegle innych czynności w trakcie gotowania sprawia, że już po chwili czujemy znajomy zapach spalenizny, a nasza potrawa w dużej mierze traci swoje walory smakowe.

Gruba warstwa spalenizny gromadząca się na zewnątrz garnka lub w jego wnętrzu kazałaby nam pozbyć się naczynia, nawet jeśli jest jednym z naszych ulubionych. Istnieje jednak kilka prostych sposobów na to, aby uniknąć wyrzucenia naczynia. Jak wyczyścić przypalony garnek? Oto kilka efektywnych porad dotyczących również tego, czym umyć przypalony garnek.

Zobacz także: Jak wyczyścić przypalony garnek od zewnątrz? Domowe, sprawdzone sposoby

Przypalony garnek - kiedy i jak pojawiają się przypalenia?

Powierzchnia garnków jest bardzo często narażona na gromadzenie się na niej brudu, który przypala się w trakcie gotowania. Najczęściej dzieje się tak w chwili, gdy nadmiar wody lub gotowanej potrawy pod wpływem zbyt wysokiej temperatury wypływa na zewnątrz naczynia. W kontakcie z płomieniem palnika są dodatkowo zapiekane i utwardzane, a tak przypalony garnek jest dość trudny do domycia. Równie często potrawy przypiekają się w środku garnka lub w chwili, gdy cała woda z garnka wyparuje i spala się jego powierzchnia. Przypalenia nie tylko psują smak potraw, ale i uwalniają substancje szkodliwe dla naszego zdrowia. Jeśli zdarzy nam się taka sytuacja, pamiętajmy, aby nigdy nie mieszać takich potraw i natychmiast przełożyć je do nowego naczynia.

Zobacz także: Te kulinarne triki uratują każde przypalone danie. Warto je poznać

Czym wyczyścić przypalony garnek?

Przypalony garnek to rzecz, z którą na pewno już się w życiu zmierzyliśmy i zdarzy się nam to jeszcze nie raz. Na szczęście nie musimy się go pozbywać i biec do sklepu po nowy sprzęt. Istnieje wiele skutecznych porad dotyczących tego, jak umyć spalony garnek. Co więcej, korzystając z nich, nie musimy kupować drogich detergentów, ponieważ wszystkie potrzebne rzeczy znajdziemy u siebie w domu. Jak usunąć spaleniznę z garnka domowymi sposobami?

  • Soda oczyszczona

Jeśli zastanawiasz się jak umyć przypalony garnek, soda oczyszczona będzie skutecznym rozwiązaniem, zwłaszcza gdy masz do czynienia z mocno spalonym garnkiem. Proszek ten jest tani i łatwo dostępny w każdym sklepie spożywczym, a przede wszystkim niezwykle skuteczny. Jedną saszetkę sody należy wsypać do 2 litrów wody i tak przygotowanym roztworem zalać dno garnka. Następnie odstaw garnek na kilka godzin, po czym delikatnie zeskrob warstwę utworzoną na jego dnie.

  • Proszek do pieczenia

Czym wyczyścić przypalony garnek, jeśli nie mamy w domu sody? Kolejnym równie skutecznym sposobem jest użycie proszku do pieczenia. Wystarczy zagotować wodę w przypalonym garnku i wsypać zawartość saszetki. Jeśli spalony garnek jest w wyjątkowo złym stanie, można użyć dwóch saszetek. Następnie odstaw spalony garnek z zawartością proszku do pieczenia na co najmniej 12 godzin. Po upływie tego czasu wyczyść delikatnie dno garnka za pomocą miękkiej gąbki, ciepłej wody i płynu do naczyń.

  • Tabletki do zmywarki

Jak wyczyścić przypalony garnek za pomocą tabletki do zmywarki? Spalony garnek nigdy nie powinien być myty w zmywarce do naczyń. Bez względu na materiał, z którego jest wykonany, naczynie to nie nadaje się do takiego czyszczenia. Zamiast tego napełnij przypalony garnek wodą do minimum 1/4 jego obojętności, zagotuj i wrzuć do wody całą tabletkę do zmywarki, aby się rozpuściła. Odczekaj godzinę, wylej wodę i dokładnie umyj garnek.

  • Ocet

Jak usunąć przypalenie garnka za pomocą octu? Ocet jest niezwykle skuteczny w odkamienianiu garnków i czajników, a w dodatku kosztuje niewiele. Wystarczy zagotować wodę w garnku i dolać tyle octu, ile uzna się za konieczne, w zależności od stopnia przypalenia garnka. Niestety sprawi to, że w całej kuchni będzie mocno czuć zapach octu, ale ten sposób na spalony garnek jest tego wart.

  • Sól

Jak wyczyścić przypalony garnek, jeśli nie mamy pod ręką niczego z powyższej listy? Przydatna będzie poczciwa sól. Sól kuchenna ma podobne właściwości co soda, a dzięki swoim właściwościom rozmiękczającym i antybakteryjnym usunie spaleniznę z nawet najbardziej przypalonego garnka. Wystarczy postępować dokładnie tak samo jak w metodzie z sodą.

Zobacz także: Co zrobić, gdy ziemniaki zaczynają kipieć? Mamy na to sprawdzone triki

Jak wyczyścić przypalony garnek emaliowany, ze stali nierdzewnej i żeliwny?

Przypalony garnek to rzecz, którą albo musimy wyrzucić, albo dokładnie wyczyścić. Nasze babcie umiały radzić sobie z tego typu kuchennymi problemami. Ich domowe sposoby dotyczące tego, jak wyczyścić przypalony garnek, dziś powracają do łask z powodu swojej skuteczności. Zanim jednak weźmiesz się za czyszczenie spalonego garnka, warto dowiedzieć się, z jakiego materiału jest wykonany. Pozwoli to nie tylko wybrać najlepszy sposób na czyszczenie garnka, ale i zapobiegnie uszkodzeniom na jego powierzchni. Dodatkowo, regularne czyszczenie przypalonego garnka we wskazany sposób pozwoli na zachowanie ulubionych sprzętów kuchennych w idealnym stanie. Czym wyczyścić przypalony garnek z zewnątrz i jak umyć przypalony garnek w zależności od materiału, z którego został wykonany?

Jak wyczyścić przypalony garnek emaliowany?

Właśnie te garnki najczęściej możemy spotkać w kuchni, ponieważ są tanie i lekkie. Ich dno jest jednak cienkie, przez co bardzo szybko pojawia się na ich dnie wgniecenie od temperatury i przypalenia. Łatwo również o odpryśnięcie emalii, przez co do jedzenia przedostają się szkodliwe dla zdrowia związki. Z tego powodu często można się zastanawiać, czym umyć przypalony garnek emaliowany. Najlepiej wykorzystać do tego gąbkę i płyn do naczyń z ciepłą wodą z dodatkiem soli kuchennej lub sody oczyszczonej. Nigdy nie używaj w tym celu octu i proszku do pieczenia, które szybko mogą uszkodzić delikatną powierzchnię garnka.

Jak wyczyścić przypalony garnek ze stali nierdzewnej?

“Jak wyczyścić przypalony garnek ze stali nierdzewnej” to najczęstsze pytanie zadawane przez amatorów kuchni. Garnki ze stali szlachetnej cieszą się dużą popularnością wśród sprzętów domowych, ponieważ są niezwykle wytrzymałe, energooszczędne i uniwersalne. Optymalnie rozprowadzają ciepło i szybko podgrzewają potrawy, a także nadają się do każdego typu kuchenki: indukcyjnej, gazowej i elektrycznej. Nigdy nie powinno się używać drucianych szczotek i myjek do mycia tego rodzaju garnków, aby nie zarysować ich pięknej powierzchni. Czym zatem umyć przypalony garnek ze stali nierdzewnej, aby służył nam na dłużej? Najlepszymi sposobami będzie użycie octu, sody oczyszczonej, proszku do prania lub kostki do zmywarki.

Jak wyczyścić przypalony garnek żeliwny?

Przypalony garnek żeliwny jest stosunkowo prosty do utrzymania w czystości. Jest on ciężki, a jego powierzchnia jest gruba, przez co nagrzewa się o wiele dłużej niż inne typy garnków, ale też powoduje równomierne ogrzewanie potrawy, co sprzyja oszczędnościom. Często też jest wykorzystywany do zapiekania potraw w piekarniku. Idealny sposób na przypalony garnek żeliwny to użycie sody oczyszczonej i szorstkiej gąbki, ale nie drucianej. Wystarczy nanieść odrobinę proszku na zwilżoną gąbkę i już po chwili przecierania przypalenie powinna dać się łatwo usunąć.