Zamknij

Przechowywanie biżuterii – sprawdzone sposoby

29.06.2021
Aktualizacja: 29.06.2021 12:21

Wieszaki, stojaki, ekspozytory czy szkatułki to tylko niektóre sposoby na przechowywanie biżuterii. Sprawdź, jak przechowywać biżuterię, by się nie plątała i zachowała swój blask.

Przechowywanie biżuterii – sprawdzone sposoby
fot. Shutterstock

Przechowywanie biżuterii, gdy ma się zaledwie kilka jej sztuk nie stanowi żadnego problemu, kłopot pojawia się, gdy twoja kolekcja błyskotek rozrasta się do coraz większych rozmiarów. Jak przechowywać biżuterię, aby zachowała swój piękny blask, a także by była zawsze pod ręka i się nie plątała? Poznaj nasze sprawdzone sposoby.

Przechowywanie biżuterii – haki na biżuterię

Haki na biżuterię to doskonały sposób do przechowywania łańcuszków i wisiorków. Powieszone swobodnie na haczykach nie będą się plątać, a ty będziesz z łatwością mogła sięgnąć po ten, który akurat chcesz założyć. Haczyki bez problemu kupisz w wielu sklepach w wyposażeniem wnętrz, a także w niektórych sklepach z akcesoriami biżuteryjnymi. Nie muszą to być profesjonalne haki do biżuterii. Z powodzeniem zastąpią je zwykłe haczyki łazienkowe czy kuchenne. Gdzie powiesić haczyki? Możesz umieścić je w jakimś widocznym miejscu w sypialni lub garderobie, np. na drzwiach wejściowych czy obok toaletki. Dzięki temu twoja biżuteria stanie się jednocześnie ozdobą wnętrza. Pamiętaj jednak, że biżuterii srebrnej lub posrebrzanej lepiej nie narażać na ekspozycję światła słonecznego oraz wilgoć, bo to może powodować jej szybsze ciemnienie. Dlatego warto rozważyć umieszczenie haczyków na biżuterię po wewnętrznej stronie drzwi od szafy. Ten sposób również zapewni ci prosty dostęp do twoich skarbów, a jednocześnie zmniejszy ryzyko jej uszkodzenia przez warunki panujące w pomieszczeniu.

Przechowywanie biżuterii – ekspozytory na biżuterię

W sklepach z akcesoriami możesz kupić specjalne ekspozytory na biżuterię. Zazwyczaj są to wyłożone miękkim materiałem podłużne wałki, na których można zawiesić bransoletkę jak na ręce, lub ekspozytory w kształcie szyi, na których można umieścić naszyjniki. Zaletą ekspozytorów jest to, że pozwalają ci one na piękne zaprezentowanie swoich błyskotek. Jeśli ustawisz je w pokoju przy toaletce staną się wspaniałą ozdobą wnętrza. Sposób ten ma jednak także swoje wady. Biżuteria pozostawiona na zewnątrz będzie się kurzyć, przez co może stracić swój blask. Dodatkowo na jednym ekspozytorze możesz powiesić tylko kilka sztuk biżuterii, a więc jeśli twoja kolekcja jest pokaźna, musisz mieć sporo miejsca, by przechowywać błyskotki w ten sposób.

Zobacz także:  5 nietypowych zastosowań zwykłego mydła. Dzięki tym trikom ułatwisz sobie życie

Przechowywanie biżuterii – stojaki na biżuterię

Stojaki czy wieszaki na biżuterię możesz kupić w sklepach z akcesoriami. Wyglądają one podobnie jak stojące wieszaki na ubrania – od długiej nóżki, która jest podstawą stojaka, odchodzi kilka małych ramion, na których możesz powiesić naszyjniki, bransoletki czy pierścionki. Na pewno zapobiegnie to plątaniu się biżuterii, jednak podobnie jak w przypadku ekspozytorów, świecidełka są wtedy narażone na kurzenie się oraz działanie światła. Przy większej kolekcji będziesz potrzebować kilku takich wieszaków.

Zobacz także:  5 nietypowych zastosowań zwykłego mydła. Dzięki tym trikom ułatwisz sobie życie

Przechowywanie biżuterii – szkatułki na biżuterię

Szkatułki na biżuterię to bardzo popularny sposób przechowywania błyskotek. Nic dziwnego, bo zapewnia on ochronę przed kurzem, wilgocią i światłem, a do tego sprawia, że całą swoją kolekcję masz w jednym miejscu i pod ręką. Szkatułki znajdziesz w wielu rozmiarach w sklepach z akcesoriami, możesz więc bez trudu dopasować ich wielkość do swoich potrzeb. Kupując szkatułkę na biżuterię, warto zwrócić uwagę, by w środku była ona wyściełana miękkim, materiałem, który ochroni biżuterię przed zarysowaniem, a także by miała przegródki – to prawi, że poszczególne elementy twojej kolekcji świecidełek nie będą się plątać. Szkatułkę na biżuterię możesz też bez większego trudu wykonać sama w domu. Wystarczy, że jakieś solidne pudełko czy puszka np. po czekoladkach wyłożysz miękkim materiałem (doskonale sprawdzi się do tego aksamit, ale też zwykła gąbka) i zrobisz przegródki za pomocą pasków wyciętych z kartonu.

Zobacz także:  Przechowywanie butów – 7 pomysłów na to, jak przechowywać buty

Przechowywanie biżuterii – pudełka na biżuterię

Jeśli otrzymujesz biżuterię w pudełku jubilerskim, nie wyrzucaj opakowania, bo może ci się ono przydać do przechowywania biżuterii. Te niepozorne pudełeczka doskonale chronią błyskotki przed zarysowaniem, wilgocią, światłem i kurzem. Świetnie sprawdzą się do przechowywania mniejszych części biżuterii, np. pierścionków czy broszek. Aby utrzymać je w porządku, wystarczy, że włożysz te małe pudełeczka do większego, np. po butach (możesz je okleić papierem do pakowania, by wyglądało bardziej estetycznie) lub puszki po czekoladkach czy ciastkach. Doskonale sprawdzą się także umieszczone luzem w małej szufladce, np. toaletki.

Zobacz także: Przechowywanie przypraw – jak przechowywać przyprawy, by zachować ich świeżość