Zamknij

Pranie kołdry - jak to robić? Można prać kołdrę w pralce?

17.02.2021
Aktualizacja: 17.02.2021 16:48

Pranie kołdry pozwoli ci pozbyć się niechcianych gości z twojego łóżka - roztoczy i drobnoustrojów, które może i pozwolą ci zasnąć, jednak wpłyną negatywnie na stan twojego zdrowia. Walka z takimi lokatorami jest czynnością, którą co jakiś czas po prostu trzeba wykonać. Przecież każdy z nas chce spać w czystej, pachnącej i wolnej od wszelkich zarazków pościeli. Jak często w takim razie należy prać kołdrę? 

Czy każdą kołdrę możemy prać w pralce?
fot. Shutterstock

Częstotliwość prania kołdry jest zależna od kilku czynników. Jeśli chcesz dowiedzieć się kiedy i jak prać kołdrę oraz jak dbać przy tym o swoje zdrowie i dobre samopoczucie, koniecznie przeczytaj ten artykuł! 

Zobacz także: Czy zbyt częste pranie może zniszczyć ubrania? Te błędy podczas prania popełniamy wszyscy

Pranie kołdry - jak często? 

To, jak często należy pamiętać o praniu kołdry, zależy w dużej mierze od twojego stanu zdrowia. Jeśli jesteś alergikiem, astmatykiem lub cierpisz na inną chorobę dróg oddechowych, musisz wyprać kołdrę mniej więcej co trzy miesiące. Tak samo często powinieneś to robić, gdy masz choroby skórne, np. łuszczycę

Osoby całkowicie zdrowe mogą prać kołdrę raz na pół roku. Równie ważne jest pranie poduszek - aby pozbyć się roztoczy, powinieneś robić to co dwa miesiące. Dobrze jest także zadbać o jak najczęstsze wietrzenie kołdry i poduszek

Ostatnim krokiem do utrzymania łóżka w czystym i wolnym od drobnoustrojów stanie jest częsta zmiana poszewek. Gdy chcesz utrzymać swoje łóżko w idealnie czystym stanie, musisz zmieniać pościel nawet co tydzień. 

Zobacz także: Dzięki temu trikowi twoje pranie szybciej wyschnie. Efekt cię zachwyci

Czy kołdrę można prać w pralce? 

Pranie kołdry w pralce zależy od zaleceń producenta. Zwróć uwagę na informacje zamieszczone na metce. Przed włożeniem kołdry do pralki warto  ją dokładnie wytrzepać lub usunąć z niej kurz za pomocą odkurzacza. Do prania kołder należy użyć łagodnych detergentów oraz nastawiać program do prania delikatnych tkanin. 

Sposób prania kołdry zależy głównie od tego czym jest wypełniona. Poniżej zamieszczamy ogólne zalecenia dotyczące pranie poszczególnych rodzajów kołder. 

Zobacz także: Czy śni ci się pranie? Sprawdź, co to oznacza

Jak prać kołdrę? 

  1. Kołdry z wypełnieniem tekstylnym zazwyczaj można prać w pralce. Trzeba zwrócić uwagę na metkę, na której jest napisane, w jakiej maksymalnej temperaturze można prać kołdrę. Zazwyczaj jest to 40 st. C. 
  2. Pranie kołdry puchowej i z pierza nie powinna się odbywać w pralce. Co więcej, nie zaleca się prania tego typu kołder na mokro. Trzeba je zatem bardzo często wietrzyć, a co jakiś czas oddać do czyszczenia do pralni chemicznej. 
  3. Syntetyczne kołdry stworzone dla alergików muszą być prane w temperaturze 60 st. C, gdyż tylko taka temperatura wody jest w stanie zabić wszelkie drobnoustroje. Gdy na metce producent zaleca pranie w niższej temperaturze, warto dodać do płynu do płukania lub proszku olejek z eukaliptusa, lawendy lub drzewa herbacianego, które mają właściwości antybakteryjne. 
  4. Pranie kołdry wełnianej, która również zalecana jest dla alergików, zazwyczaj może odbywać się w pralce. Jednak jeśli na metce producent zaleca pranie ręczne, musisz do tego się zastosować, by nie zniszczyć kołdry. Ręczne pranie kołdry wełnianej powinno odbywać się w letniej wodzie (około 20-30 st. C) z użyciem specjalnych środków piorących zawierających lanolinę, która odbudowuje ochronną warstwę wełny. 

Zobacz także: Jak prać ręczniki? W ilu stopniach to robić, jakich środków używać?

W jaki sposób należy suszyć kołdry? 

Na koniec podpowiemy ci, jak suszyć kołdrę, by służyła ci jak najdłużej. W tym przypadku metoda również zależy od rodzaju wypełnienia kołdry

Jeśli zdecydujesz się na wypranie na mokro kołdry z pierza lub puchu, nie możesz jej suszyć w suszarce bębnowej. Taką kołdrę wywieś na zewnątrz, najlepiej w dość wietrzny dzień. Co jakiś czas kołdra wypełniona puchem bądź pierzem powinna być wytrzepana, co pozwoli ją napowietrzyć, a tym samym skróci czas suszenia. 

W suszarce bębnowej możesz suszyć kołdry tekstylne, jednak warto wcześnie je dwukrotnie odwirować w pralce. Po wyjęciu kołdry z suszarki możesz dla lepszego wysuszenia wywiesić ją na kilka godzin na zewnątrz i co jakiś czas wytrzepać. Dobrze jest również wyjąć i wytrzepać kołdrę w trakcie suszenia w suszarce bębnowej lub wrzucić do jej wnętrza piłeczki tenisowe. Takie działanie poskutkuje rozbiciem wszelkich zbryleń i zapobiegnie zbijaniu się wypełnienia. 

Jeśli nie posiadasz suszarki, wybierz na pranie kołdry ciepły, suchy i wietrzny dzień oraz wywieś ją na zewnątrz zaraz po praniu i odwirowaniu. Pamiętaj przy tym, że nie należy suszyć kołdry na pełnym słońcu, gdyż intensywne promieniowanie UV może uszkodzić materiał i w krótkim czasie powłoka zacznie się drzeć. Tak samo wygląda suszenie syntetycznej kołdry przeznaczonej dla alergików. 

Suszenie kołdry wełnianej powinno odbywać się w zacienionym miejscu. Po wyjęciu kołdry z pralki lub wanny po ręcznym praniu, musisz ją delikatnie odsączyć, aby pozbyć się nadmiaru wody. Takiej kołdry nie wolno wyżymać! Nie powinno się również suszyć kołdry, wieszając ją na sznurku, gdyż wełna jest ciężka i bardzo łatwo się wyciąga i odkształca. Najlepiej kołdrę rozłożyć na płasko na dużym kocu przykrytym ręcznikami lub prześcieradłem. Na pranie kołdry wełnianej również musisz wybrać suchy i ciepły dzień. Wełna schnie dość długo, zatem wymagane jest częste przekręcanie kołdry, by wyschła szybciej. Niedosuszona wełna nabiera nieprzyjemnego zapachu, którego ciężko jest się pozbyć, dlatego podczas kupowania kołdry wykonanej z wełny, warto jest zwrócić uwagę, czy producent informuje na metce, że można ją suszyć mechanicznie, czyli w suszarce bębnowej. Wybranie kołdry przystosowanej do suszenia mechanicznego zdecydowanie ułatwi ci późniejszą jej pielęgnację. 

Zobacz także: Tę rzecz należy zrobić od razu po seksie, a często o niej zapominamy. Skutki dla zdrowia mogą być niebezpieczne