Pranie kanapy domowymi sposobami i nie tylko

24.02.2021
Aktualizacja: 24.02.2021 17:12

Wizytówką każdego salonu jest niezaprzeczalnie kanapa i meble tapicerowane. Warto zatem o nie zadbać, aby służyły nam jak najdłużej i zachwycały swoim pięknem. Jak wyprać kanapę?

Jak wyprać kanapę skutecznie?
fot. Shutterstock

Kanapa lub sofa w naszym domu stanowią centralny punkt, na którym kwitnie życie rodzinne i towarzyskie. Wraz z upływem czasu ich materiał narażony jest na różnego rodzaju zanieczyszczenia spowodowane rozlanymi napojami, rozsypanym jedzeniem, sierścią zwierząt czy wilgocią z potu. Dlatego też warto postawić na regularne pranie tapicerki meblowej, co zapewni jej świeżość i piękny wygląd na długie lata. Jak prać kanapę? Ile kosztuje pranie i jak wygląda czyszczenie kanapy domowymi sposobami? 

Zobacz także: Plamy z długopisu - jak je skutecznie usunąć?

Od czego zacząć pranie kanapy? 

Czyszczenie kanapy i tapicerki meblowej powinniśmy zawsze przeprowadzać regularnie i możliwie jak najczęściej. Pranie kanapy, czyszczenie mebli tapicerowanych czy czyszczenie foteli samochodowych wygląda praktycznie tak samo, a sposoby na czyszczenie tapicerki meblowej uzależnione są od materiału jej wykonania. Aby przedłużyć żywotność naszej kanapy, krzeseł, foteli czy łóżek, warto regularnie je odkurzać. Zawsze róbmy to dokładnie, zaglądając we wszystkie zakamarki i zagniecenia tapicerki, a na koniec, jeśli mamy taką możliwość, dokładnie przewietrzmy pokoje. Pamiętajmy, aby zawsze natychmiast reagować na wylane napoje czy nakruszone jedzenie, sprzątać je natychmiast i nigdy nie zostawiać ich do zaschnięcia. Dzięki temu unikniemy gromadzenia się w ich zakamarkach i na powierzchni okruchów jedzenia, włosów, sierści zwierząt i wchłaniana się plam z napojów.  

Zobacz także: Plamy ze smaru - czym sprać, o czym pamiętać?

Pranie kanapy - sprawdź czym prać kanapę, aby służyła jak najdłużej 

Pranie kanap i czyszczenie tapicerki meblowej możemy pozostawić profesjonalistom, jednak będzie nas to trochę kosztowało. Dlatego też lepiej samodzielnie zabrać się za czyszczenie kanapy domowymi sposobami. Oto kilka prostych porad na to, czym wyczyścić tapicerkę na kanapie. 

  • Odplamiacz do kanapy 

Pranie kanap zawsze rozpoczynamy od dokładnego ich odkurzenia tradycyjnym odkurzaczem. Bardzo popularnym sposobem na pranie kanapy jest użycie specjalnego odplamiacza do kanapy. Musimy jedynie rozcieńczyć go w ciepłej wodzie i trzeć włosową szczotką powierzchnię tapicerki, aby pozbyć się plam, przebarwień i głęboko zalegającego brudu. W ten sposób piana wniknie głęboko w materiał, rozpuszczając brud, usuwając go oraz odświeżając tkaninę. Pranie tapicerki meblowej oraz samo czyszczenie kanapy wymaga jednak trochę czasu, ponieważ detergent po uprzednim zebraniu jego nadmiaru musi wyschnąć.  

  • Mąka ziemniaczana 

Mąka ziemniaczana to uniwersalny środek w każdym domu, który idealnie nadaje się do prania kanapy, jeśli akurat nie mamy pod ręką żadnego detergentu. Czyszczenie kanapy z jej użyciem polega na rozprowadzeniu mąki na plamie lub zabrudzonej części kanapy. Następnie należy odczekać kilkanaście minut i usunąć proszek z użyciem wilgotnej ściereczki lub odkurzyć cały mebel. 

  • Sok z cytryny 

Jeśli na naszej kanapie jest więcej zabrudzeń niż punktowe plamy, które możemy usunąć z użyciem mąki ziemniaczanej, postawmy na bardziej skuteczne środki. Skuteczne czyszczenie tapicerki meblowej i pranie kanapy możemy skutecznie przeprowadzić za pomocą dwóch łyżeczek sody i wyciśniętego soku z cytryny wymieszanych w dwóch litrach ciepłej wody. Jest to środek dość agresywny, dlatego zanim rozpoczniemy, wypróbujmy na niewielkim fragmencie tapicerki, jak materiał reaguje w kontakcie z roztworem. 

  • Pranie kanapy ze skóry i ekoskóry 

Czyszczenie mebli tapicerowanych wymaga innych metod, jeśli będziemy musieli wykonać czyszczenie kanapy ze skóry lub jej syngenetycznych zamienników. Zarówno roztwór z cytryny, jak i mąka ziemniaczana mogą nieodwracalnie uszkodzić jej powierzchnię. Dlatego też pranie kanapy ze skóry i ekoskóry możemy wykonać z użyciem oliwy z oliwek z dodatkiem octu. Najlepiej przelać je do pojemnika, za pomocą którego moglibyśmy spryskiwać skórę i od razu przecierać ją do sucha ściereczką. Pamiętajmy również, że zanim weźmiemy się porządnie za czyszczenie kanapy w ten sposób, zawsze trzeba wykonać próbę na małym kawałku. W przypadku gdy nie jesteśmy pewni tej metody, możemy sięgnąć po detergenty specjalnie przeznaczone do tego rodzaju mebli lub też skorzystać z usług profesjonalnej firmy.  

  • Kanapa z welurowym obiciem 

Jeśli kanapa ma welurowe obicie, do jej odświeżenia można użyć zimnej wody z dodatkiem amoniaku. Cztery łyżki amoniaku należy wymieszać z litrem wody i przetrzeć płynem kanapę. Welur należy przecierać zgodnie z kierunkiem ułożenia włosa. Pielęgnację warto zakończyć przeczesaniem materiału miękką szczotką, a na koniec wysuszyć suszarką. 

Zobacz także: Jak usunąć plamy z wina? Poznaj najlepsze domowe sposoby!

Jak wyczyścić tapicerkę w prawidłowy sposób? 

Jak wyprać łóżko czy kanapę, żeby nie pogorszyć sprawy? Przede wszystkim należy pamiętać o prawidłowym sposobie czyszczenia. Jeśli chcesz usunąć plamę, pamiętaj, aby czyścić ją od brzegu, a nie od środka. Inaczej plama może się powiększyć. Jest to bardzo ważna zasada, o której wiele osób nie pamięta, co skutkuje tym, że z niewielkiego zabrudzenia robi się plama na pół kanapy czy krzesła. Podczas czyszczenia nie można też przesadzić z ilością użytych środków czyszczących, bo inaczej mebel może zacząć się kleić. 

Jak wyprać narożnik w prawidłowy sposób? Czyszcząc tapicerkę, należy wykonywać długie, okrężne ruchy. Nie można też przesadzać z wodą, bo zbytnie zamoczenie powierzchni może skutkować powstaniem plam. 

Zobacz także: Usuwanie plam z krwi wcale nie jest takie trudne. Musisz tylko znać te sposoby

Jak wyprać łóżko z moczu? 

Zasikane łóżko to problem, z którym zmagają się rodzice małych dzieci, a także właściciele psów i kotów. W tym przypadku z czyszczeniem tapicerki nie można zwlekać, aby nie dopuścić do przeniknięcia moczu do głębszych warstw tapicerki. Jak wyczyścić łóżko z moczu? Sól, soda i ocet mogą się tu sprawdzić. Roztwór z wody i wybranego produktu należy nałożyć na plamę i zebrać ręcznikiem papierowym lub wilgotną szmatką. Trzeba to robić, uciskając plamę. Nie można jej pocierać, bo spowoduje to wniknięcie moczu w głąb tkaniny. 

Zobacz także: Sennik: mocz. Co oznacza pojawienie się tego motywu dla śniącego?

Ile kosztuje pranie kanapy?  

Jeszcze kilkanaście lat temu pranie kanap jednoznacznie kojarzyło się z ręcznym szorowaniem jej za pomocą szczotki zamoczonej w detergentach. Była to praca czasochłonna i męcząca. Obecnie, zamiast tradycyjnego odkurzacza możemy wykonać pranie tapicerki meblowej, w tym pranie kanapy za pomocą odkurzacza piorącego dostępnego w każdym sklepie ze sprzętem RTV i AGD. 

Ile kosztuje pranie kanapy za pomocą odkurzacza piorącego? Sprzęt ten nie jest drogi. W zależności od modelu wydamy na niego od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych, ale wymaga pewnego nakładu czasu oraz specjalistycznego detergentu dedykowanego konkretnej marce sprzętu. Możemy także go wypożyczyć w punktach specjalizujących się w tego typu usługach.  

Czyszczenie kanapy, pranie obicia fotela, pranie narożnika, pranie łóżka oraz czyszczenie mebli samochodowych możemy zlecić fachowcom. Cena, jaką zapłacimy za pranie tapicerki meblowej, będzie różna w zależności od sprzętu, doświadczenia i lokalizacji firmy. Za pranie kanap zapłacimy około 100 zł w zależności od materiału oraz stopnia zabrudzenia. Za czyszczenie foteli samochodowych od 150 zł za małe auto do około 400 zł za średnie i duże auta. Wyczyszczenie obicia na fotel i krzesła to około 50 zł, zaś pranie łóżka i materacy oraz pranie narożnika to koszt 100 do 150 zł.