Zamknij

Czy zbyt częste pranie może zniszczyć ubrania? Te błędy podczas prania popełniamy wszyscy

Katarzyna Leszczyńska
13.12.2017 14:48

Te wpadki mogą zniszczyć nasze ubrania.

Błędy, które popełniamy podczas prania i suszenia ubrań
fot. pixabay.com

W dzisiejszych czasach w niemal każdym domu znajduje się automatyczna pralka. W związku z tym ludziom zaczęło się wydawać, że wystarczy wrzucić wszystkie rzeczy do bębna, nastawić pierwszy lepszy program, a potem po prostu wyjąć czyste ubrania. Okazuje się jednak, że jest to błędne myślenie. Wielu ludzie popełnia podstawowe błędy, które po pewnym czasie powodują, że ubrania się niszczą. Dotyczy to zarówno prania, jak i suszenia naszych rzeczy.

Brak selekcji

To chyba podstawowy błąd, który można popełnić. Choć większość ludzi o tym pamięta, nadal zdarzają się tacy, którzy potrafią wrzuć białe skarpetki z czerwonymi. Zatem przypominamy: kolory mają to do siebie, że lubią nawzajem się zafarbować. Białe pierzemy zawsze oddzielnie. Warto też osobno prać ciemne kolory. Dzięki temu będziemy mogli użyć specjalnego specyfiku, który ma na celu chronienie tkanin przed wyblaknięcie.

Za dużo rzeczy w bębnie

Nie chodzi już o ciężkość ubrań, które mogą zniszczyć pralkę. Warto jednak zdać sobie sprawę z tego, że im więcej rzeczy w środku, tym mniej mają miejsca, a co za tym idzie, trudniej jest je wypłukać. Dlatego też możemy wyjąć z pralki rzeczy, które mają na sobie pozostałości chemikaliów. Nie zauważymy pewnie tego gołym okiem, jednak później może to doprowadzić do zniszczenia ubrań, a nawet do problemów skóry ich właściciela, np. wysypki.

Błędy, które popełniamy podczas prania

Niezabezpieczenie zamków błyskawicznych i zapięte guziki

Tu działa zasada odwrotności. Wszystkie ubrania z zamkiem błyskawicznym należy zapiąć, ponieważ może on uszkodzić pozostałe rzeczy w pralce, a nawet samą maszynę. Z guzikami jest natomiast odwrotnie. Koszule i inne rzeczy zapinane trzeba porozpinać, ponieważ inaczej, pod wpływem szybkich obrotów bębna, mogą one rozszarpać dziurki, powyrywać guziki i jednocześnie uszkodzić pralkę.

Nie czytanie metek

Metki przy ubraniach są po to, żeby się z nimi zapoznawać. To tak jakbyśmy w sklepie nie sprawdzali rozmiaru rzeczy, które nam się podobają, tylko brali pierwsze lepsze z wieszaka. Żeby zapobiec niszczeniu się ubrań, warto spojrzeć przed praniem i prasowaniem na metkę, która zazwyczaj znajduje się w środku. Niektórzy je odcinają, jednak nie warto z tym ryzykować ze względu na to, że po pewnym czasie możemy zapomnieć, w ilu stopniach należy prać dany sweter lub koszulę.

Niewłaściwy dobór proszku do prania

Najważniejszą rzeczą w praniu jest oczywiście proszek do prania. W dzisiejszych czasach na rynku dostępnych jest wiele produktów chemicznych. W zależności od tego, jakie rzeczy chcemy prać, możemy dobrać środki do kolorów, białych lub czarnych tkanin, a nawet jej poszczególnych rodzajów, takich jak bawełna, jedwab, jeans itp. Czasami jest tak, że kupujemy środek uniwersalny lub nie mamy pod ręką produktu do czarnych ubrań, więc sięgamy po tych do białych. Nie ma się co dziwić, jeżeli wówczas nasza koszulka będzie wyblakła. Tego typu specyfiki różnią się od siebie np., ilością środka wybielającego. Jeżeli nie chcemy niszczyć ubrań, warto zdać sobie z tego sprawę.

Źle dobrany proszek do prania może zniszczyć ubrania

Za wysoka temperatura

Fajnie jest wrzucić wszystkie ubrania w tym samym kolorze na raz do pralki, jednocześnie zaoszczędzając czas, wodę oraz wkład pracy włożonej we wkładanie ubrań do bębna. Warto jednak zdać sobie sprawę z tego, że choć 60 stopni szybciej usunie plamy, nie nadaje się do każdego rodzaju tkanin. Niektórzy niestety wychodzą z takiego założenia i niszczą wówczas swetry lub marynarki. Oczywiście nikt nie każe nam znać technik prania poszczególnych materiałów, jednak tu zadanie ułatwiają nam producenci ubrań, którzy tego typu informacje umieszczają na metkach.

Zły dobór programu

Z tym jest podobnie, jak z temperaturą. Niektóre programy nie są odpowiednie do pewnego rodzaju ubrań. Te najdłuższe skierowane są zazwyczaj do prania pościeli lub ręczników. Delikatne ubrania powinno się prać w niskiej temperaturze i krócej. Różni się to przede wszystkim długością moczenia w wodzie, ale również ilością odwirowywań, które nie są korzystne dla każdego rodzaju tkaniny.

Ignorowanie sugestii producenta pralki

Producenci pralek najlepiej znają swoje produkty. Większość z nas wie doskonale, że z niektórymi z nich trudno jest zapoznać się samemu, poza tym zajmuje to bardzo dużo czasu i niekiedy prób, które kończą się niszczeniem ubrań. Warto zaoszczędzić sobie smutku z powodu straty ulubionej bluzki lub po prostu poświęconej energii i zapoznać się z sugestiami producenta. Czasami ulotki naprawdę mogą być pomocne.

Nie można ignorować sugestii producenta pralki

Pranie rzeczy na prawą stronę

Ubrania przed włożeniem do pralki warto przewrócić na lewą stronę. Zwłaszcza takie, które mają na sobie nadruki lub są w bardzo intensywnych kolorach. Uchroni to je przed spraniem poszczególnych elementów oraz wyblaknięciem. Ten sam chwyt warto zastosować podczas prasowania ubrań. Zwłaszcza w kolorze czarnym. Wówczas ochronimy ubranie przed świeceniem się od gorącego żelazka.

Za częste pranie

Są takie tkaniny, które nie lubią kontaktu z wodą. Są to przede wszystkim wełna i jeans. Tego typu ubrania można odświeżyć wywieszając je na zewnątrz, żeby się przewietrzyły. Można też spróbować z zamrażaniem produktów, jednak jest to na tyle ryzykowne, że niektóre tkaniny też nie lubią niskich temperatur. Nie chodzi o to, żeby nie dbać o higienę. Oczywiście pranie bielizny i jej codzienne wymienianie są rzeczami obowiązkowymi. Podobnie z rzeczami, które bezpośrednio dotykają naszej skóry. Warto jednak przemyśleć, które z naszych ubrań powinniśmy prać rzadziej, żeby nie przyspieszać ich zniszczenia.

Usuwanie plam w niewłaściwy sposób i zapominanie o naturalnych zamiennikach

Po zbyt intensywnym szorowaniu plamy w jej miejscu może pojawić się dziura, co nie powinno wówczas nikogo zdziwić. Oprócz tego dookoła plamy może pojawić się większa – oznaczająca wyblaknięcie ubrania w danym miejscu. Wszystkie środki chemiczne służące do usuwania zabrudzeń są bardzo mocno żrące, przez co mogą uszkodzić tkaniny. Problemem jest też to, że w dobie wielkiego wyboru środków chemicznych na półkach sklepowych, ludzie zapomnieli o naturalnych wybielaczach, których używały nasze babcie, a które są o wiele korzystniejsze dla naszych ubrań, np.: sos z cytryny lub sól.

Cytryna jest doskonałym wybielaczem

Nieprawidłowe wieszanie ubrań

Obecnie w wielu domach znajdują się rozkładane suszarki, które są bardzo niewygodne i niekorzystnie wpływają na niektóre ubrania. Oczywiście można na nich powiesić bieliznę, najzwyklejsze koszulki, czy spodnie, jednak o inne rzeczy warto zadbać bardziej. Dlatego też wszelkiego rodzaju sukienki, koszule, swetry i marynarki lepiej powiesić na wieszaku i zahaczyć o szafę lub zawiesić w łazience. Dzięki temu nie zniszczą się podczas suszenia. Przed powieszeniem niektórych ubrań warto kilka razy je strzepać. Wówczas wyprostują się i po zdjęciu z suszarki być może nie trzeba będzie ich prasować.

Suszenie ubrań na słońcu

W lecie fajnie jest wywiesić ubrania w ogrodzie lub na balkonie, ponieważ dzięki temu szybciej schną. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, żeby nie były one w nasłonecznionym miejscu. Słońce działa jak naturalny wybielacz i niektóre tkaniny po prostu mogą od jego promieni wyblaknąć.

Zostawienie mokrego prania w pralce

Podobnie jak z wodą – zatęchnie. Mając na względzie wyjście z domu lepiej nie wstawiać pralki na szybko. Warto też wstawiając pranie wieczorem nastawić sobie budzik na planowaną godzinę jego zakończenia. Wówczas nie będziemy ryzykować, że uśniemy, a pranie do rana będzie leżało w pralce. Ubrania nasączone wodą, leżące w zamkniętej maszynie, nie będą nadawały się do użytku i trzeba będzie je prać od nowa.

Zaniedbana pralka

Ludziom wydaje się, że skoro piorą w pralce ubrania, nieustannie ją mocząc i używając środków czyszczących, sam sprzęt nie wymaga już czyszczenia. Nic bardziej mylnego. Warto otworzyć pralkę zaraz po praniu, ponieważ dzięki temu szybciej wyschnie i się przewietrzy. Gdy stara woda będzie utrzymywać się w pralce, może spleśnieć. Warto też sprawdzać, czy pozostałości detergentu nie zostały w pralce, a jeżeli tak – jak najszybciej się go pozbyć. Raz w roku należy oczyścić pralkę gorącą wodą z octem.

 

Błędy, które popełniamy podczas prania

Modne żakiety damskie - który wybierasz?