Zamknij

Chcesz zmienić coś w swoim życiu? 28 postanowień noworocznych, które mogą cię zainspirować!

31.10.2018 15:50

Jak stworzyć listę postanowień noworocznych? Od czego zacząć, jeśli sami do końca nie wiemy, co w naszym życiu wymaga poprawki, a co zupełnej zmiany. Postanowienia noworoczne są po to, aby zmotywować się do działania i postawić przed sobą konkretne cele. Jeśli jednak nie jesteś w stanie sam stworzyć takiej listy, zobacz najlepsze pomysły. 

Kobieta na łóżku
fot. Shutterstock

Nowy Rok przynosi ze sobą nowe możliwości, choć nie zawsze potrafimy po nie sięgnąć. Często jednak wraz z oderwaniem kolejnej kartki z kalendarza czujemy potrzebę przewrócenia naszego życia do góry nogami. Właśnie w tym celu pod koniec roku tworzymy listę postanowień noworocznych, które mają stać się naszym planem i drogowskazem. Jeśli jednak nie wiesz, od czego zacząć i pierwszy raz tworzysz listę dla siebie lub dla dzieci, zobacz propozycje postanowień, które najczęściej się na niej pojawiają.

Postanowienia noworoczne - lista 28 pomysłów

1. Mniej stresu więcej zabawy

 • Warto pomyśleć o tym, aby nie brać wszystkiego tak bardzo na poważnie. Czas na zabawę ze znajomymi, dziećmi czy partnerem też jest bardzo potrzebny.

2. Bądź lepszym człowiekiem

 • Bycie dobrym człowiekiem nie jest łatwe. Do głosu bardzo często dochodzi nasz egoizm, jednak wystarczą małe kroki i małe gesty, aby świat stał się lepszy. Zacznij od najbliższych i zobacz, jak wszystko się zmienia.

3. Mów, co myślisz

 • Aby mówić to, co tak naprawdę mamy na myśli, trzeba mieć dużo odwagi. Oczywiście nie zawsze racja jest po naszej stronie, jednak nie warto być oportunistą, który zawsze chowa głowę w piasek. 

4. Rób to, co kochasz

 • Masz pracę, której prawdziwie nienawidzisz? Nie odchodzisz jednak, ponieważ wiesz, że musisz spełnić wszystkie zobowiązania. Czasem warto jednak zaryzykować i sięgnąć po coś, o czym od zawsze marzyliśmy. 

5. Uporządkuj przestrzeń wokół siebie

 • Wciąż robisz wokół siebie bałagan, choć nie potrafisz się skupić w nieładzie. Od dzisiaj obiecaj sobie, że każdą rzecz będziesz odnosić na miejsce, a jeśli tego nie zrobisz, w specjalnym słoiku pojawi się kolejna złotówka. 

6. Zrezygnuj z uzależnień

 • Rzuć palenie, jedz mniej słodyczy, zrób sobie przerwę od nałogowego oglądania seriali. Nawet tak małe zmiany, mogą wprowadzić wiele świeżości do twoje życia.

7. Poczuj się dobrze we własnym ciele

 • Czujecie, że powinniście coś ze sobą zrobić? Może należałoby zrzucić kilka kilogramów lub zaakceptować to, jak się wygląda? Nowy Rok to świetny pomysł na takie zmiany. 

8. Zadbaj o swoją garderobę

 • Wyrzuć niepotrzebne rzeczy albo oddaj je osobom potrzebującym. Porządek w garderobie pozwoli ci uporządkować rzeczywistość. 

9. Zrób coś twórczego

 • Zapisz się na kurs gotowania lub naukę języka mandaryńskiego. Zacznij tworzyć origami. Pozwól sobie na chwilę oddechu od codziennych obowiązków. 

10. Nie rezygnuj z podróżowania

 • Kochasz podróże lub wciąż o nich marzysz? Czas najwyższy zaplanować wycieczkę marzeń i zrobić wszystko, aby doszła do skutku. 

11. Nie rezygnuj z rozwijania swoich pasji

 • Masz pasję, która sprawia ci przyjemność? Nie rezygnuj z rozwijania swoich zdolności. Przyjemność należy się każdemu. 

12. Zapisz się do jakiegoś klubu lub na jakiś kurs

 • Kochasz czytać książki? Zapisz się do klubu, w którym będziesz mogła rozwijać swoje pasje. Wyjdź do ludzi, wbrew pozorom nie gryzą. 

13. Nie bądź we wszystkim najlepszym

 • Pozwól sobie na to, aby ktoś inny choć na chwilę "przejął pałeczkę". Bycie pierwszym to nie obowiązek. 

14. Zadbaj o siebie

 • Nie ma w życiu nic ważniejszego niż bliscy ludzie i zdrowie. Właśnie dlatego nie zwlekaj z zadbaniem o siebie. Odwiedź lekarza, zacznij biegać. Dbaj o swój organizm. 

15. Wyrzuć rzeczy, których nie potrzebujesz

 • Wiele ludzi uwielbia zbierać rzeczy. Z czasem jednak jest ich tak dużo, że trudno nam znaleźć w tym wszystkim sens i logikę. Zacznij powoli pozbywać się niepotrzebnych przedmiotów. Od razu zrobi ci się lepiej. 

16. Zacznij jeść posiłki z najbliższymi

 • Wspólne posiłki z najbliższymi to coś, co wyjątkowo zbliża i pozwala na wspólną, szczerą rozmowę. Zrób wszystko, aby z nich nie rezygnować. 

17. Naucz się słuchać

 • Większość ludzi do perfekcji opanowała umiejętność mówienia. Dużo więcej z nas ma problem z prawdziwym słuchaniem. Nowy Rok to świetny pomysł na spełnienie tego postanowienia. 

18. Postaraj się więcej spać

 • Nie jesteś robotem, dlatego do normalnego życia i do zachowania zdrowia potrzebujesz snu. Zacznij wcześniej chodzić spać i pozwól choć raz na jakiś czas odpocząć organizmowi. 

19. Zaloguj się do życia i zrezygnuj z ciągłego korzystania z telefonu i internetu

 • Telefon i internet to obecnie największy zjadacz czasu, który ma realny i zazwyczaj negatywny wpływ na nasze kontakty z najbliższymi i naszą sprawność fizyczną. Dlatego warto zrobić sobie mały detoks od komórki, Facebook czy Instagrama. 

20. Zdrowiej się odżywiaj

 • Nie zawsze mamy czas na to, aby ugotować sobie prawdziwy zdrowy obiad. Właśnie w takich momentach szukamy fast-foodów, które mają zastąpić posiłek. Zrezygnuj ze "śmieciowego" jedzenia na rzecz warzyw i owoców. Bardzo szybko poczujesz korzystne zmiany. 

21. Spędzaj więcej czasu z bliskimi

 • Życie pędzi bardzo szybko, przez to zapominamy o tym, co naprawdę ważne. Zatrzymaj się na chwilę i zadzwoń do mamy lub do taty. Nie będziesz żałować. 

22. Przygarnij jakiegoś zwierzaka

 • Szukasz prawdziwego przyjaciela? Uratuj jakiegoś małego kociaka lub spraw sobie psa. Ta jedna istota obdarzy cię przyjaźnią, o jakiej można tylko pomarzyć. 

23. Częściej wychodź na spacer

 • Koniec z siedzeniem na kanapie. Pada deszcz? To nic, z cukru nie jesteśmy, a nie ma nic przyjemniejszego niż zapach deszczu i krótki spacer. 

24. Więcej czytaj

 • Ok, w szkole byłeś zmuszany do czytania lektur, które nie tylko ci się nie podobały, ale były również niezrozumiałe. To nie znaczy jednak, że zupełna rezygnacja z czytania jest czymś dobrym. Sięgnij po książkę o tym, co cię naprawdę interesuje. Czytanie jak nic innego potrafi doskonale odprężyć. 

25. Spróbuj czegoś nowego

 • Nie lubisz szaleństw? To zacznij od czegoś małego. Zamiast lodów śmietankowych, wybierz lody dyniowe. Może okaże się, że właśnie tego smaku brakowało ci przez cały czas. 

26. Zapanuj nad domowym budżetem

 • Nie wiesz, gdzie i kiedy znikają pieniądze? Wraz z nowym rokiem postaraj się zapanować nad domowym budżetem. To postanowienie noworoczne może wyjątkowo pozytywnie wpłynąć na twoją jakość życia. 

27. Znajdź swoją pasję

 • Szukaj i nie bój się mylić. Myślisz, że nie masz pasji. Dobrze zastanów się nad tym, co tak naprawdę cię interesuje i spraw, aby stało się pasjonującą przygodą.

28. Nie bój się zmian

 • Zmiany przez chwilę przerażają każdego, jednak bez zmian również nie jesteśmy zadowoleni i popadamy w stagnacje. Nie bój się tego, że będzie inaczej. Inaczej nie oznacza gorzej lub źle. 

Zainspirujesz się naszą listą postanowień noworocznych?

Zobacz także: Styl skandynawski to hit prosto z Instagrama. Sprawdź, czy w twoim domu również będzie tak dobrze wyglądać!

loader
Jak powinieneś spędzić sylwestra
Rozwiąż quiz

Weź udział w naszym quizie i sprawdź, jak powinnieneś spędzić Sylwestra!

Jak powinieneś spędzić sylwestra

Jakiej muzyki słuchasz na co dzien?