Usuwanie plam z krwi wcale nie jest takie trudne. Musisz tylko znać te sposoby

09.07.2019
Aktualizacja: 09.07.2019 13:20

Usuwanie plam z krwi nie jest wcale takie trudne, jak wydaje się większości. Wystarczy znać i zastosować kilka prostych domowych sposobów.

Plamy z krwi: jak usunąć? Domowe sprawdzone sposoby
fot. Shutterstock

Plamy krwi pojawiają się na naszych ubraniach dość często. W końcu komu się nie zdarzają nieprzewidziane sytuacje, takie jak krwotok z nosa, czy obtarcie kolan w trakcie przewrócenia. Stosując sprawdzone metody na usuwanie plam z krwi z ubrań, nie musisz pozbywać się ulubionych spodni, czy bluzki. Koniecznie je wypróbuj, gdy twoje ubrania, czy też pościel zostaną ubrudzone krwią.

Zobacz także: Czyste okna bez smug - to możliwe! Koniecznie użyj... gliceryny!

Usuwanie plam z krwi za pomocą mydła

W przypadku każdej plamy (szczególnie tej z krwi) pamiętaj o jeden ważnej zasadzie. Czym szybciej zaczniesz działaś, tym lepsze będą końcowe rezultaty.

Dlatego najlepiej jak najszybciej namocz całą plamę zimną wodę. Gdy krew wyschnie będzie znacznie trudniejsza do usunięcia. Włóż więc ubranie do miski z wodą lub umywalki z zimną wodą. Pamiętaj, ze nie możesz użyć ciepłej, bo ubrudzenia będzie o wiele ciężej się pozbyć.

Kolejny krok to naniesie na plamę z krwi mydła. Możesz do tego użyć także płynu do mycia naczyń. Następnie znów spłucz zimną wodę. Gdy plama nadal jest mocno widoczna, powtórz czynność. Różnice jednak powinniśmy zobaczyć od razu.

Na koniec wrzucamy ubranie do pralki. Pierzemy zgodnie z instrukcją na metce. Wcześniej możesz dodać także specjalne detergenty do usuwania plam.

Pamiętaj jednak o tym, aby nie wstawiać prania z programem o bardzo wysokiej temperaturze. Pod wpływem gorącej wody plamy z krwią są bardzo trudne do usunięcia.

Usuwanie plam z krwi za pomocą sody

Kolejnym skutecznym sposobem na usunięcie plamy z krwi jest zastosowanie sody. Zabrudzenie posyp sodą i pozostaw na około godzinę. Po upływie tego czasu, spłucz zimną wodą.

Następnie tkaninę wrzuć do pralki i upierz zgodnie z instrukcją na metce. Możesz to zrobić także ręcznie.

Jeśli nie masz sody, możesz zastosować także sól kuchenną – będzie równie skuteczna.

Krochmal, sok z cytryny, woda utleniona na plamy z krwi

W pozbyciu się plam z krwi na ubraniach może pomóc także sok z cytryny, woda utleniona lub krochmal.

  • Woda utleniona

Jedną z metod na usunięcie zabrudzenia z krwi jest woda utleniona. Polej nią plamę i chwilę odczekaj. Po kilku minutach spłucz zimną wodę. Ubranie należy uprać w pralce lub ręcznie.

  • Krochmal

Kolejnym sposobem na pozbycie się plam z krwi jest krochmal. Zanim go nałożyć na zabrudzenie, pamiętaj, że musisz go rozrobić z wodą. Po wysuszeniu, należy go spłukać. Gdy plama nie zeszła, powtórz cały proces.

  • Sok z cytryny

Spróbuj wetrzeć sok z cytryny w plamę z krwi. Ma ona właściwości wybielające. Po tym zabiegu, należy uprać ubranie ręcznie lub w pralce.

Plamy z krwi a specjalne detergenty

Aby pozbyć się plam z krwi, możesz użyć także specjalnych detergentów (odplamiaczy). Pamiętaj jednak, że zanim je użyjesz – koniecznie przeczyć etykiety i instrukcje. Dzięki temu dowiesz się, do jakich tkanin, odplamiacz jest polecany.

W przypadku użycia nieodpowiedniego detergentu do tkaniny, możesz ją nieodwracalnie zniszczyć.

Zobacz także: Jak usunąć żywicę z ubrania? Domowe sposoby