Zamknij

Podpowiadamy, jak pozbyć się plam z długopisu

30.07.2019
Aktualizacja: 30.07.2019 13:30

Plamy z długopisu to zmora niejednego rodzica. Pozbycie się zabrudzeń z tuszu nie jest skomplikowane. Wystarczy, że zastosujesz nasze domowe sprawdzone sposoby na usuwanie plam z długopisu.

Plamy z długopisu: jak się ich pozbyć z ubrań, mebli i podłogi
fot. Shutterstock

Plamy z długopisu najczęściej pojawiają się dzieciom. Jednak tego typu zabrudzenia mogą się pojawić także na ubraniach dorosłych. W końcu wystarczy tylko chwila nieuwagi, a plama gwarantowanq. Nie musisz od razu pozbywać się ubrań! Wystarczy, że znasz domowe sposoby na usuwanie plam z długopisu. Ich pozbycie jest całkiem proste i nie wymaga poświęcenia dużej ilości czasu. Nasze rozwiązania są nie tylko skuteczne, ale co najważniejsze – bardzo tanie. Do dzieła! Pamiętaj, że każdą domową metodę warto zastosować wcześniej na niewidocznym kawałku materiału. Dzięki temu zyskasz pewność, że nie zniszczysz tkaniny.

Zobacz także: Jak usunąć żywicę z ubrania? Domowe sposoby

Usuwanie plam z długopisu za pomocą soku z cytryny

Podobnie jak w przypadku plam z trawy, krwi czy też kawy liczy się czas. Im szybciej zapierzemy ubrudzenie tym większe szansę na całkowite pozbycie się plamy.

Jedną z domowych metod na usunięcie plamy z długopisu jest zastosowanie soku z cytryny. Wystarczy, że zamoczysz w nim ubrudzony fragment ubrania. Następnie wypierz ubranie ręcznie lub w pralce – zgodnie z instrukcją na metce.

Usuwanie plam z długopisu za pomocą wody perfumowanej

Na plamy z długopisu może pomóc woda perfumowana. Zamocz plamę w letniej wodzie, a następnie szmatką nasączoną wodą perfumowaną pocieraj zabrudzony fragment materiału. Na koniec wypłucz ubranie w letniej wodzie. Po tych czynnościach należy tkaninę uprać ręcznie lub w pralce.

Usuwanie plam za pomocą gumki do ścierania

Plamę z długopisu można usunąć także za pomocą gumki do ścierania, ale tylko wtedy, kiedy ubranie zostało ubrudzone tuszem żelowym. W takim przypadku spróbuj „zetrzeć” plamę. Kolejny krok to wypranie tego ubrania ręcznie lub za pomocą pralki.

Plamy z długopisu a odplamiacze

Aby pozbyć się ubrudzenia z tuszu, możesz użyć specjalnych odplamiaczy. Pamiętaj jednak, że nie można ich stosować do każdej tkaniny, Niektóre detergeny mogą zawierać w swoim składzie mocno toksyczne substancje. Ich zastosowanie może nieodwracalnie zniszczyć materiał.

Zanim zdecydujesz się użyć odplamiaczy, koniecznie wcześniej przeczytaj etykietę na produkcie i sprawdź na metce, czy na pewno możesz zastosować środki chemiczne.

Pamiętaj także o tym, że odplamiacze nie powinny znajdywać się dłużej na tkaninie niż 5 minut.

Usuwanie plamy z długopisu z mebli

Zdarza się także, że plamy z długopisu pojawiają się nie tylko na ubraniach, ale także meblach. W przypadku mebli ze skórzanymi obiciami, koniecznie sięgnij po lakier do włosów. Zmocz miejsce zabrudzenia i przygotowaną wcześniej szmatką zbierz maksymalną ilość tuszu. Następnie plamę spryskaj lakierem do włosów i przyłóż papierowy ręcznik. Powinien on wchłonąć zabrudzenie.

Zobacz także: Nie masz ręki do roślin? Tych kwiatów nie trzeba często podlewać!