Pchły w domu - co je odstrasza i jak skutecznie się ich pozbyć?

16.02.2021
Aktualizacja: 16.02.2021 16:29

Pchły w domu to niestety rzecz bardzo nieprzyjemna. Pchły nie tylko gryzą, co powoduje swędzenie i zaczerwienienie skóry, ale przede wszystkim roznoszą choroby. Dowiedz się, co odstrasza pchły w domu. 

Pchły w domu to częsty problem właścicieli zwierząt
fot. Shutterstock

Pchły w domu to utrapienie wielu opiekunów zwierząt. Choć nasze pupile wnoszą wiele radości do naszego życia, to niestety często też narażają nas na inwazję pcheł, która nie należy do najprzyjemniejszych. Te małe owady nie tylko doskwierają naszym zwierzakom, ale atakują i nas, powodując swędzenie i podrażnienie skóry, a nawet reakcje alergiczne. Owady te są bardzo małe i szybko się namnażają. Dlatego też pytanie “jak zwalczyć pchły w domu?” jest pierwszym, jakie sobie zadajemy, gdy zauważymy ich obecność. 

Często też nie zdajemy sobie sprawy, że pchły w domu bez zwierząt również bardzo szybko mogą się pojawić. Wystarczy, że znajdziemy się w jednym miejscu razem z nimi, a pchła ludzka, psia czy kocia z łatwością dobierze się nam do skóry, a następnie na dobre zadomowi się w naszych progach. 

Ile żyją pchły w domu i co je odstrasza? Jak wygląda zwalczanie pcheł? Na te i inne pytania odpowiemy w niniejszym artykule. 

Zobacz także: Nerwy, pieniądze czy zdrada? Dowiedz się, co oznacza sen o pchłach

Pchły w domu - skąd się biorą? 

Pchły w domu najczęściej pojawiają się, jeśli posiadamy psa lub kota, z którymi chodzimy na spacery. To właśnie podczas tych wycieczek pchły przeskakują na nasze zwierzaki, zwłaszcza jeśli kontaktują się one z innymi zwierzętami, na których pchły już pasożytują. Pchły psie wolą żerować na psach, za to pchły kocie są już mniej wybredne co do swoich nosicieli. 

Pchły w domu bez zwierząt mogą pojawić się, jeśli kontaktowaliśmy się ze zwierzętami u rodziny, znajomych lub spotkanymi na ulicy. Pchła ludzka, jak i każda inna, może być przez nas przyniesiona, jeśli korzystamy ze środków komunikacji, a nawet możemy się na nie napotkać w pubach i restauracjach. Owady te są bardzo skoczne i jeśli wyczują obecność żywiciela, od razu wybiorą go na swój cel. 

Zobacz także: Widziałeś wszy we śnie? Zobacz, jak interpretuje je sennik!

Jakie zagrożenie stwarzają pchły w domu? 

Warto dowiedzieć się, co odstrasza pchły w domu, bowiem wywołują one wiele chorób. Pchła gryzie skórę żywiciela i wysysa z niego krew, czego objawami jest swędzenie i zaczerwienienie. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że pchły wywołują też wiele chorób, zarówno u naszych zwierząt, jak i u nas, z których reakcja alergiczna to najmniejszy kłopot. 

Pchły w domu przenoszą tasiemce zarówno u psów i kotów, jak i ludzi, w tym szczególnie u małych dzieci. Roznoszą zarazki dżumy, wąglika, tyfusu i tularemii. Ponieważ wysysają krew, mogą doprowadzić do anemii, zwłaszcza u małych zwierząt, a zadrapanie przez kota zarażonego przez pchłę powoduje chorobę kociego pazura, która wywołuje gorączkę, osłabienie, bóle głowy i powiększenie węzłów chłonnych. U kotów pchły mogą powodować kocią białaczkę, która najczęściej kończy się śmiercią zwierzaka. 

Zobacz także: Domowe sposoby na pluskwy - jak zwalczyć gryzący problem?

Jak zwalczyć pchły w domu, gdy się pojawią? 

Pchły w domu to nie lada problem. Nie tylko ciężko je zauważyć, ale i trudno się ich pozbyć. Jeśli zobaczymy, że nasz pies lub kot często się drapią i gryzą, sprawdźmy ich sierść. Dorosłe osobniki pcheł są bardzo słabo zauważalne, zwłaszcza w ciemnej sierści. Jeśli jednak dostrzeżemy podobne do piasku czarne ziarenka, to znaczy, że larwy pchły złożyły już swoje jaja. 

Jak długo żyją pchły w domu? Pchły, jeśli nie piją krwi, umierają po pięciu dniach. Nie liczmy jednak na to w warunkach domowych, gdzie to my jesteśmy ich źródłem pożywienia. Sam cykl rozwoju tego owada trwa od trzech do czterech tygodni, po czym zamieniają się w dorosłe osobniki. Z kolei larwy potrafią przeżyć bez żywiciela nawet kilka miesięcy. Jeśli warunki im nie sprzyjają, wpadają w stan uśpienia i zwyczajnie czekają na korzystniejszy okres. Dlatego można je sprowadzić do domu na długo przed tym, zanim zaczną stanowić problem. 

Najczęściej, zanim zauważymy te owady, to na naszej skórze lub skórze zwierzęcia pojawią się już zaczerwienienia i swędzenie. Dorosłe osobniki już po dwóch tygodniach składają ogromną ilość jaj w sierści zwierzęcia. Następnie jaja te spadają w miejscach, w których zwierzak chętnie przebywa. Pchły w domu preferują zaciemnione miejsca, dlatego spotkasz je na dywanach, pod meblami, w zagięciu zasłon, foteli i kanap. 

Zobacz także: Czy kleszcz widziany we śnie to powód do obaw? Sprawdź to!

Jak się pozbyć pcheł z domu? Zadbaj o czystość pomieszczeń 

Jak zwalczyć pchły w domu? Przede wszystkim zadbaj o czystość i higienę naszego mieszkania. Regularnie i bardzo dokładnie odkurzaj, zwłaszcza dywany i wykładziny, pod meblami i w zacienionych zakamarkach, gdzie może zbierać się kurz. Odkurz także listwy przypodłogowe i wszelkie szpary w kanapie fotelach i krzesłach oraz w łóżkach. Wypierz wszystkie pościele, poszewki, poduszki i ubrania, najlepiej w wysokiej temperaturze powyżej 50-60 st. C. Pamiętaj także, aby regularnie wietrzyć pościel. 

Zobacz także: We śnie pogryzł cię pies? Sennik wyjaśnia znaczenie

Co odstrasza pchły w domu? Postaw na dobry środek na pchły 

Najprostszy domowy preparat na pchły w domu to gorąca woda z dodatkiem chlorku, którą należy umyć podłogę za pomocą szczotki. Po dokładnym osuszeniu, można podłogę nasmarować terpentyną i pastą. 

Pchły nie lubią też ostrych zapachów, dlatego wszelkie szpary i listwy w domu możemy potraktować naftaliną lub też czystym amoniakiem. W sklepie dostępny jest także środek na pchły, który po spryskaniu dywanów, pościeli, koców i kanap zapobiegnie przeobrażaniu się larw pchły w dorosłe osobniki. 

W sklepie możemy również dostać środek na pchły w domu postaci oprysku. Należy rozcieńczyć go w wodzie zgodnie z zaleceniami i rozpylić w szczelinach podłogi, listew i zagłębieniach, w których mogą pojawić się dorosłe osobniki i ich jaja. 

Zobacz także: Śnił Ci się pies? Koniecznie sprawdź co to oznacza!

Preparat na pchły w domu dla zwierząt 

Jak się pozbyć pcheł z domu i z sierści naszych pupili? Przede wszystkim zajmijmy się jego legowiskiem. Wypierz je w jak najwyższej temperaturze, aby skutecznie zniszczyć wszelkie dorosłe osobniki i ich larwy. Następnie czas wykąpać zwierzaki. Większość z nich nie jest optymistycznie nastawiona do kąpieli, ale jest to absolutna konieczność. Wybierz w sklepie odpowiedni środek na pchły w domu przyjazny dla zwierząt. Może to być spray na pchły, którym spryskasz dokładnie świeże i czyste legowisko zwierzaka. Wypierz również wszystkie materiałowe zabawki dla zwierząt, w których mogą znajdować się pasożyty i spryskaj je sprayem. 

W sklepie zoologicznym zapytaj o bezpieczny preparat na pchły dla zwierzaka. Możesz wybierać z całej gamy szamponów, sprayów, obroży przeciwpchelnych, kropli do zapuszczania na sierść i wiele innych. Mają one działanie owadobójcze, wydzielają intensywny zapachy, które skutecznie wykurzą pchły z domu i będą przeciwdziałać pojawieniu się nowych. A co najważniejsze, profesjonalny środek na pchły jest bezpieczny dla zwierzaków. Podpytaj również weterynarza, jakie środki na pchły będą najlepsze i jak przeprowadzić odpchlenie. 

Zobacz także: Chiński znak zodiaku: Pies. Poznaj jego charakterystykę!

Domowe sposoby na pchły 

Tym, co odstrasza pchły z domu, są zapachy, takie jak m.in.: 

  • cytryna, 
  • mięta, 
  • róża, 
  • goździki, 
  • eukaliptus, 
  • paproć.  

Rośliny takie jak paproć i goździki możemy rozstawić w domu na parapetach i stołach, aby wytwarzały swój naturalny zapach. Pchły w domu nie lubią mocnych aromatycznych zapachów, dlatego do walki z nimi można wykorzystać podgrzewane olejki eteryczne - kominki lub kadzidełka. Są to nie tylko skuteczne domowe sposoby na pchły w domu, ale również bardzo przyjemne. Kilka kropel takiego olejku można dodać także do szamponu dla psa. 

Dodatkowo, pachnącą miętę, płatki róż czy skórkę od cytryny, piołun czy trociny cedrowe można włożyć do woreczków i schować do szafek z ubraniami lub umieścić w miejscach, w których mogą zadomowić się szkodniki. Sięgnij także po olejek herbaciany dostępny w aptece. On też świetnie odstrasza pchły w domu. Do wody dolej kilka kropel takiego olejku i wlej mieszankę do atomizera lub spryskiwacza, a otrzymasz domowej roboty spray na pchły w domu. Następnie spryskaj nim dywany, zasłony, kanapy fotele, pościel i łóżka, jak również listwy podłogowe, zakamarki pod meblami i inne miejsca  w domu, w których mogą zadomowić się pchły. 

Równie skuteczny preparat na pchły w domu to użycie sprayu z permetryną. Jest to środek, który możemy z powodzeniem zastosować też na kleszcze i komary. Permetryna jest bardzo silna, dlatego używaj go tylko, gdy wszelkie inne domowe sposoby na pchły zawiodły, a ty masz możliwość dokładnego przewietrzenia mieszkania. Pamiętaj przy tym, że choć jest bezpieczny dla człowieka, to jeśli mieszkasz ze zwierzętami, na czas stosowania środka nie powinny znajdować się w domu.  

  • Cytryna 

To właśnie z niej można stworzyć skuteczny domowy preparat na pchły. Potrzebna będzie jedna cytryna i jeden litr wody. Wystarczy zagotować pokrojoną cytrynę w wodzie i zostawić ją na całą noc. Następnego dnia połóż ją na sierści zwierzaka. Powtarzaj ten zabieg nawet dwa razy w tygodniu. 

  •  Sól  

Jeśli masz taką możliwość, rozsyp niewielką ilość soli na podłodze lub dywanie. Dzięki soli, która wykazuje silne naturalne właściwości żrące i wysuszające, które sprawiają, że stanowi idealny, a przede wszystkim naturalny środek na pchły w domu. Co więcej, jest całkowicie bezpieczna dla zwierząt domowych. Jej działanie polega na tym, że pchły w kontakcie z nią przyczepiają się do niej i wysuszają. Wystarczy rozsypać ją na podłogę lub dywan na czas od dwóch do trzech godzin dziennie, a następnie dokładnie odkurzyć. 

  • Ocet 

Jeśli zastanawiasz się jeszcze, co odstraszy pchły w domu, to będzie to zwykły domowy ocet. Przetrzyj nasączoną nim gąbką lub szmatką te miejsca, w których mogą gnieździć się pchły i ich larwy. Substancje czynne w occie skutecznie się z nimi rozprawią. 

Za pomocą octu można też uwolnić naszego psa lub kota z tych pasożytów. Wystarczy użyć niewielkiej ilość octu, np. jabłkowego, podczas kąpania zwierzaka. Można również natrzeć nim jego sierść, uważając na okolice oczu i pyszczka, zostawić na pięć minut, a następnie dokładnie spłukać szamponem. 

  • Trociny cedrowe 

Trociny cedrowe to bardzo dobry środek na pchły w domu, które zdecydowanie nie lubią ich zapachu. Wystarczy rozsypać je w okolicy legowiska naszego pupila lub w miejscach, w których lubi się wylegiwać. Pamiętajmy przy tym, aby uważać, ponieważ nasz zwierzak może być na nie uczulony. Jeśli nie uda nam się zdobyć trocin, możemy zastawić olejek eteryczny o zapachu cedru

Pchły w domu stanowią nie lada problem i zagrożenie dla wszystkich domowników. Wiedzę o tym, co odstrasza pchły możesz teraz szybko i skutecznie zastosować w domu i pozbyć się tych uciążliwych owadów raz na zawsze. Pamiętaj jednak, że wszelkie preparaty oraz inne domowe sposoby na pchły w domu powinny być nie tylko skuteczne, ale i rozsądnie używane. Zdrowie twoje, twoich bliskich oraz zwierząt domowych powinno być najważniejsze. Oprócz tego pamiętaj, że lepiej zapobiegać niż leczyć - koniecznie dowiedz się u weterynarza, jaki sposób zabezpieczenia przed pchłami będzie dla twojego zwierzaka najlepszy.