Zamknij

Orzechy do prania - czy są skuteczne? Jak je stosować?

02.06.2020
Aktualizacja: 02.06.2020 15:27

Orzechy do prania sprawdzą się, kiedy szukacie ekologicznych i naturalnych środków piorących. Dowiedzcie się, ile kosztują orzechy do prania, jak prać w orzechach w pralce oraz ręcznie.

pranie w orzechach
fot. Shutterstock

Orzechy do prania są naturalnym detergentem, który bez dodatku chemii czy substancji zapachowy sprawi, że pranie będzie świeże oraz czyste. Orzechy do prania są wręcz stworzone z myślą o osobach cierpiących na różnego rodzaju alergie.

Sprawdźcie, jak poprawnie używać orzechów do prania oraz czy są naprawdę tak skuteczne, jak się słyszy.

Orzechy do prania - czy to skuteczna metoda?

Orzechy do prania pochodzą z Nepalu oraz Indii, gdzie od stuleci stosuje się je jako główny środek do prania, a także jako dodatek do zmiękczania czy dezynfekowania wody. Łupiny zawierają bardzo dużo sapominy, która jest rodzajem detergentu, który dokładnie myje, odtłuszcza, a także oczyszcza myte powierzchnie. Kiedy tylko łupinki zetkną się z wodą, powstaje roztwór mydlany. Takie orzechy do prania to również świetny zamiennik dla środków piorących, które nie są w stanie w pełni usunąć większości zabrudzeń, a także mogą być szkodliwe dla alergików.

Zobacz także: Czy zbyt częste pranie może zniszczyć ubrania? Te błędy podczas prania popełniamy wszyscy

Orzechy można stosować do prania tkanin czy odzieży, z którymi styczność ma skóra noworodka, czy osoby chorującej przewlekle na atopowe zapalenie skóry.

Pomimo wielu pozytywów orzechy piorące mają również kilka minusów, które warto określić przez wybraniem tej metody. Orzechy mają bardzo charakterystyczny zapach, który nie każdemu może odpowiadać. Zdarza się również, że po praniu na ubraniach zostaje osad z orzechów piorących. Orzechy piorące nie zawsze dadzą sobie radę z praniem białych ubrań. To właśnie dlatego warto dodać odrobinę sody oczyszczonej. Wtedy efekt będzie jeszcze lepszy. Okazuje się również, że orzechy mogą sobie nie poradzić ze wszystkimi zabrudzeniami.

Wykorzystanie orzechów podczas prania w pralce

Jeśli chcecie zacząć używać orzechów do prania, koniecznie wsypcie od 5 do 6 połówek pokruszonych łupin go bawełnianego woreczka i wrzućcie je bezpośrednio do bębna z ubraniami. Najlepiej prać w temperaturze od 30 do 60 stopni Celsjusza.

Wykorzystanie orzechów podczas prania ręcznego

Około 4 pokruszonych łupin należy trzymać około 15 minut w gorącej wodzie, następnie należy ją schłodzić i prać z dodatkiem płynu do prania ręcznego.

Orzechy do prania - ile kosztują?

Kilogram orzechów piorących może kosztować od 18 do 50 złotych. Z jednego kilograma orzechów można zrobić około 190 prań.

Wypróbujesz orzechy do prania?

Zobacz także: Nie masz ręki do roślin? Tych kwiatów nie trzeba często podlewać!