Zamknij

Origami to doskonały sposób na zabicie czasu. Zobacz, jak je zrobić krok po kroku!

26.03.2020 15:42

Origami to japońska sztuka składania papieru. Dzięki niej można stworzyć z kolorowych kartek papieru prawdziwe małe dzieła sztuczki - m.in. figury zwierząt czy roślin. Jak układać origami i o jakich zasadach pamiętać? Koniecznie przeczytajcie.

Origami
fot. Shutterstock

Choć sztuka origami wywodzi się z Chin, spopularyzowana została przez Japończyków. To właśnie z Chin do Japonii przybył papier. A origami bez papieru nie istnieje.

Origami to nic innego, jak sztuka składania papieru w piękne figurki roślin, zwierząt czy innych postaci. Każdy Japończyk wie, jak składać origami i jest w stanie dzięki tej technice wyczarować z kartki papieru małe dzieła sztuki.

Aby zacząć robić origami, trzeba pamiętać o kilku prostych zasadach. Przede wszystkim przygotowany przez nas papier powinien być w kształcie kwadratu. Po drugie warto pamiętać o tym, że origami składamy wyłącznie wzdłuż prostych linii we wszystkich możliwych kierunkach. W ten sposób tworzymy płaszczyzny, które nakładane są na siebie symetrycznie. Jak układać origami i o czym w jego przypadku pamiętać?

Origami - historia sztuki składania papieru

Początki origami to VII wiek, kiedy Japonia była odcięta od reszty świata i sprowadzała towary z innych krajów - m.in. papier. Papier był wówczas bardzo drogi, a sztuka jego tworzenia znana byłą wyłącznie Chińczykom. Dlatego też Japonia traktowała ten materiał jako coś niezwykle drogocennego.

Mieszkańcy wysp na Oceanie Spokojnym wiązali nawet papier z bogiem, boskością. Figury swoich bogów Japończycy wyposażali zresztą w papierowe symbole boskości. I tak narodziła się sztuka origami. 

200 lat później, czyli w IX wieku, sztuka origami stała się sztuką świecką. Japończycy opracowali własną metodę produkcji papieru i stał się on materiałem bardziej dostępnym. Zaczęto go używać zatem także w celach rozrywkowych. Wtedy też zaczęły pojawiać się figurki z papieru układane w celach rekreacyjnych. W XVIII wieku powstał pierwszy podręcznik uczący składania origami. Można było znaleźć w nim instrukcję na to, jak na 49 sposobów ułożyć z papieru żurawia, który w Japonii jest symbolem życia i szczęścia.

Współcześnie origami to nie tylko sztuka, ale też sposób na spędzenie wolnego czasu. W Japonii do tej pory powstało tyle rodzajów papieru - o różnej grubości czy fakturze - że można z nich układać naprawdę niezwykłe rzeczy. Mogą one powstawać z pojedynczej kartki papieru, ale też z kilku połączonych, aby uzyskać większą figurę origami. Mogą być zdobione wzorami, ale też występować w różnych kolorach.

Fotografia: Shutterstock

Bardzo popularne stało się także origami modułowe, które powstaje poprzez połączenie elementów tworzonych zgodnie ze sztuką tradycyjnego origami. 

Zobacz także: Sposoby na nudę, kiedy trzeba siedzieć w domu. Oto 10 pomysłów na zabicie czasu

Origami dla początkujących

Jak zrobić origami? Wystarczy przygotować sobie blok rysunkowy albo papier do wycinanek i wyciąć kartki tak, aby były kwadratowe. Do złożenia origami potrzebujemy wyłącznie naszych rąk i odrobiny cierpliwości.

W internecie znajdziemy mnóstwo instrukcji w formie wideo, z których łatwo nauczymy się tworzyć takie wzory, jak żurawia, żabę, rybę, łabędzia, ale też łódkę, kwiatek czy serce. Kiedy już nabierzemy wprawy, origami stanie się dla nas dużo prostsze, przyjemniejsze, a układane przez nas figurki bardziej zaawansowane.

Jak zrobić origami samodzielnie w domu? Mamy dla was małą podpowiedź!

loader

Ten projekt robi furorę na świecie. Wszystko dlatego, że na zdjęciach pozują gwiazdy wraz ze swoimi młodszymi wcieleniami!