Odkamienianie żelazka - proste i szybkie sposoby

14.02.2021
Aktualizacja: 14.02.2021 13:26

Odkamienianie żelazka jest ważne do utrzymania go w dobrym stanie. Jest to jednak to czynność, którą często nie zaprzątamy sobie głowy. Zwykle skutkuje to zaciekami na prasowanych ubraniach, za które odpowiedzialny jest osadzający się wewnątrz stopy żelazka kamień. Jak wyczyścić żelazko z kamienia szybko i skutecznie?

Jak odkamienić żelazko?
fot. Shutterstock

Choć wiele osób zapomina o regularnym odkamienianiu żelazka, jest to bardzo ważna czynność, która wpływa nie tylko na przedłużenie jego żywotności, ale też na stan ubrań. Podczas użytkowania żelazka, w którym osadził się kamień, mogą ze środka wypadać białe drobinki, a na ubraniach powstawać zacieki. Również strumień pary jest słabszy, co jest sygnałem, że żelazko jest zakamienione.

Jest jednak wiele sposobów, które ułatwią usunięcie kamienia. Są wśród nich zarówno naturalne metody, które wymagają zastosowania popularnych produktów znajdujących się w każdej w kuchni, jak i profesjonalne środki ze sklepu. Warto też dbać o żelazko, aby było ono jak najmniej narażone na osadzanie się kamienia. Jak czyścić żelazko z kamienia?

Zobacz także: Jak szybciej i dokładniej wyprasować ubrania? Znamy prosty trik!

Odkamienianie żelazka domowymi sposobami

Odkamienianie żelazka to czynność, którą w prosty sposób można wykonać, używając do tego celu popularnych produktów spożywczych. Jednym z nich jest znany ze swoich właściwości czyszczących ocet. Potrafi poradzić sobie z wieloma zanieczyszczeniami, również z zakamienionym żelazkiem. Jest to też bezpieczny sposób na usunięcie osadu z twardej wody, która odkłada się w żelazku. Jak wyczyścić żelazko z kamienia za pomocą octu?

Zacznij od przetarcia otworów stopy żelazka. W tym celu namocz szmatkę octem, a następnie nałóż ją na wykałaczkę i przetrzyj otwory. Później przygotuj mieszankę, którą odkamienisz wnętrze stopy żelazka. Przygotuj roztwór z octu i wody w proporcji pół na pół. Ustaw najwyższą temperaturę żelazka i włącz funkcję parowania. Poczekaj, aż cały roztwór odparuje, a jeśli w żelazku nadal znajduje się kamień, powtarzaj cały proces, dopóki żelazko nie zostanie całkowicie odkamienione. Następnie powtórz czynność, stosując do tego jedynie czystą wodę.

Innym sposobem jest też prasowanie starego, nieużywanego ubrania, dopóki cały ocet nie odparuje. Czyszczenie żelazka z kamienia zakończyło się sukcesem? Pamiętaj, aby przed rozpoczęciem prasowania całkowicie usunąć roztwór octu z żelazka.

Również kwasek cytrynowy bardzo dobrze sprawdza się jako odkamieniacz do żelazka. Wystarczy dwie łyżeczki rozpuścić w szklance wody i postępować podobnie jak w przypadku roztworu z octem. Wlej kwasek cytrynowy z wodą do żelazka, włącz funkcję parowania i powtarzaj czynność, dopóki kamień całkowicie nie zniknie. Następnie wlej czystą wodę i poczekaj, aż wyparuje. Prasowanie rozpocznij dopiero wtedy, kiedy w żelazku nie będzie się już znajdował żaden roztwór.

Przed zastosowaniem naturalnych metod odkamieniania żelazka zapoznaj się z instrukcją producenta i jego zaleceniami dotyczącymi odkamieniania. Może się bowiem okazać, że w przypadku konkretnego modelu jakieś środki naturalne nie będą dozwolone. Często należy do nich kwasek cytrynowy, który nie do każdego żelazka się nadaje, ponieważ po zmieszaniu kwasku i gorącej wody powstaje mieszanka, która może je uszkodzić.

Zobacz także: Czy zbyt częste pranie może zniszczyć ubrania? Te błędy podczas prania popełniamy wszyscy

Jak wyczyścić żelazko z kamienia używając gotowych produktów?

Nie chcesz stosować naturalnych metod na odkamienianie żelazka parowego? Użyj gotowych produktów odkamieniających, przeznaczonych specjalnie do żelazek. Ich użycie jest bardzo łatwe i szybkie. Produkty te szybko i skutecznie usuwają osady z kamienia, a wiele z nich zawiera również naturalne składniki, na przykład kwasek cytrynowy. Po zastosowaniu profesjonalnych środków odkamieniających należy dokładnie wypłukać wyczyszczoną z kamienia powierzchnię. Użycie gotowego preparatu ma tę zaletę, że nie wymaga przygotowywania mieszanek w odpowiednich proporcjach i daje pewność, że cały proces zakończy się sukcesem. Pamiętaj, aby stosować się do ulotki z opakowania oraz zapoznać się z instrukcją producenta, dotyczącą sposobu odkamieniania żelazka.

Jak często należy odkamienić żelazko? Oczywiście nie należy czekać na widoczne gołym okiem efekty zakamienienia, czyli na to, aż na ubraniach pojawią się zacieki lub z żelazka zaczną wypadać białe drobinki. Dlatego warto ustalić sobie częstotliwość odkamieniania żelazka. Możesz to robić raz na miesiąc lub raz na dwa miesiące, w zależności od tego jak bardzo twardą wodę masz w mieszkaniu. Gruntowne czyszczenie żelazka warto wykonać raz na kwartał.

Zobacz także: Jak prać ubrania, aby ich nie zniszczyć? Poznaj 5 wskazówek

Odkamienianie żelazka parowego z generatorem pary

Poza tradycyjnymi urządzeniami obecnie może kupić nowoczesne żelazka z generatorem pary. Są one wyposażone w wiele przydatnych funkcji, a ich czyszczenie jest dużo łatwiejsze i należy postępować z nimi nieco inaczej niż w przypadku żelazek starego typu. Najczęściej nie ma też potrzeby filtrowania wody czy używania destylowanej. Wiele tego typu żelazek jest wyposażonych w funkcję samooczyszczania z kamienia. Jest to konieczne, ponieważ w przypadku tych żelazek podstawą działania jest wypływ pary pod wysokim ciśnieniem. Dlatego bardzo ważne jest, aby były one jak najmniej narażone na osad z kamienia, który utrudniłby prawidłowe działanie urządzenia. Proces odkamieniania też musi być prosty do przeprowadzenia. Wiele żelazek z generatorem pary jest wyposażonych w specjalne filtry chroniące przed osadzaniem się kamienia. Ich wymiana jest bardzo prosta, a jeden filtr wystarcza na około pół roku użytkowania. Nie musisz też zastanawiać się, czy wymiana filtra jest już konieczna - poinformuje cię o tym specjalna kontrolka.

  • Jak czyścić żelazko parowe z kamienia?

Wszystko zależy od konkretnego modelu, dlatego zawsze trzeba dokładnie zapoznać się z instrukcją użytkowania. W przypadku żelazka z generatorem pary najczęściej wystarczy przemyć wnętrze zbiornika wodą. W tym celu należy napełnić zbiornik czystą wodą, ustawić maksymalną temperaturę i włączyć odpowiednią funkcję. Później trzeba tylko poruszyć żelazkiem energicznie i wylać zakamienioną wodę.

Zobacz także: Dodaj łyżkę pieprzu do prania. Efekt cię zaskoczy!

Co zrobić, aby czyszczenie żelazka z kamienia nie było konieczne zbyt często?

Czyszczenie żelazka z kamienia to bardzo ważna czynność, ale można zmniejszyć jej częstotliwość. Jak to zrobić? Powodem osadzania się kamienia jest zbyt twarda woda. Dlatego aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się osadu w żelazku, należy zwracać uwagę na jakość wlewanej wody. Woda prostu z kranu jest najczęściej zbyt twarda, żeby można ją było używać do żelazka parowego. Zwróć uwagę choćby na słuchawkę prysznica - długo pozostaje czysta, czy szybko pojawia się na niej biały osad? Podobnie będzie z żelazkiem, kiedy będziesz wlewać do niego wodę z kranu. Dlatego dobrym wyjściem jest stosowanie wody filtrowanej, na przykład przez dzbanki filtrujące. Również woda destylowana bardzo dobrze sprawdzi się w tym przypadku.

Na rynku są też dostępne specjalne filtry stosowane do żelazek. Posiadają specjalny wkład z żywicy, który zatrzymuje niemal cały kamień, więc nie odkłada się on w żelazku. Pamiętaj, aby do żelazka nie używać wody mineralnej, ponieważ zawarte w niej minerały będą brudzić ubrania.

Choć twarda woda to główny powód osadzania się kamienia, taka sytuacja może też mieć miejsce, kiedy prasujesz ubrania w nieodpowiedniej temperaturze, która nie jest dopasowana do rodzaju materiału. Również duża przerwa w użytkowaniu żelazka może mieć wpływ na wytworzenie się kamienia, kiedy w żelazku pozostały resztki wody. Dlatego po zakończeniu prasowania zawsze należy opróżnić zbiornik na wodę, a żelazko stawiać w pozycji pionowej.

Zobacz także: Jak szybko wysuszyć spodnie - sprawdzone sposoby

Pamiętaj o regularnym czyszczeniu żelazka

Odkamienianie żelazka to też dobry moment na jego dokładne wyczyszczenie. Systematyczne czyszczenie, podobnie jak odkamienianie, przedłuży jego żywotność oraz sprawi, że unikniesz niemiłych niespodzianek, takich jak poplamione czy zniszczone ubrania, które będą efektem złej jakości prasowania. Z czasem na stopie żelazka może też pojawić się rdza.

Bardzo ważne jest, aby czyścić żelazko po każdym użyciu, a nie tylko od święta. Nie jest to pracochłonna czynność, bo po wystygnięciu żelazka wystarczy przetrzeć je suchą szmatką. Nie można też zapomnieć o myciu obudowy, bo w jej zakamarkach może gromadzić się brud. Wiele dostępnych na rynku żelazek jest wyposażonych w funkcję samooczyszczania, więc czyszczenie ich jest dużo prostsze, niż ma to miejsce w przypadku żelazek starego typu. Niektóre z nich posiadają też specjalne wkłady, które zapobiegają się osadzaniu kamienia.

Zobacz także: Pleśń w pralce: poznaj skuteczne sposoby na walkę z nią!

Jak wyczyścić przypalone żelazko?

  • Ocet i sól kuchenna

Odkamienianie żelazka parowego to nie jedyna czynność, którą trzeba wykonać w przypadku tego urządzenia. Może się też zdarzyć, że stopa żelazka się przypali, jeśli nie będzie czyszczona. Wtedy również z łatwością wyczyścisz ją domowymi sposobami. Tutaj najlepiej sprawdzi się ocet i sól kuchenna. Przygotuj z nich mieszankę w takich proporcjach, aby miała gęstą konsystencję. Następnie nałóż ją na przypalone miejsce i pozostaw na około minutę, a potem przetrzyj zabrudzenia wacikiem lub szmatką. Żelazko powinno być czyste. Innym sposobem jest posypanie starej gazety solą i prasowanie jej w najwyższej temperaturze.

  • Ocet i soda oczyszczona

Na przypaloną stopę żelazka pomoże również roztwór octu z sodą oczyszczoną. Po prostu połącz sodę z octem, aby przygotować gęstą pastę i nałóż na stopę żelazka za pomocą szmatki. Zostaw na chwilę i przetrzyj suchą szmatką stopę żelazka. Powinna być już idealnie czysta. Ten sposób pomaga nawet na największe zabrudzenia. Właściwości czyszczące posiada również roztwór sody z sokiem z cytryny, który dobrze radzi sobie z przypaleniami i kamieniem oraz chroni i zabezpiecza stopę.

  • Biała pasta do zębów

Niewielkie przypalenia można też usunąć za pomocą białej pasty do zębów, która świetnie sobie radzi z czyszczeniem różnego rodzaju powierzchni. W tym celu stopę żelazka trzeba po prostu przetrzeć pastą. Czyszcząc stopę żelazka należy sugerować się zaleceniami producenta, dlatego że może ona być wykonana z różnych powłok. Niektóre domowe sposoby mogą zaszkodzić różnym rodzajom materiału. Na przykład na teflonowe i ceramiczne stopy żelazka nie można stosować ani sody, ani soli, bo można je w ten sposób uszkodzić.

  • Jak zapobiec przypaleniom?

Przypaleniom można łatwo zapobiec. Przede wszystkim zanim zaczniesz prasowanie, ustaw temperaturę, która będzie zgodna z rodzajem prasowanej tkaniny. Dlatego zawsze sprawdzaj metkę i stosuj się do zaleceń producenta, dotyczących sposobu prasowania. Pamiętaj, że brudna stopa żelazka może całkowicie zniszczyć ubranie, bo po wprasowaniu przypalenia lub zabrudzenia w ubranie, nie da się już nic z tym zrobić. Stopy w zależności od materiału, z którego są wykonane mają inną wrażliwość na zabrudzenia i zarysowania. Stopy stalowe i ceramiczne trudno utrzymać w czystości na dłużej, z kolei te szafiru, tytanu czy granitu nie brudzą się tak łatwo i bardzo łatwo je wyczyścić.

Zobacz także: Jak wyczyścić patelnię od spodu? Domowe sposoby, które zawsze się sprawdzają!

Jak ułatwić sobie prasowanie?

Wiesz już jak dbać o żelazko, a jak ułatwić sobie prasowanie? Przede wszystkim kieruj się informacjami na metkach, ponieważ prasując materiały w wyższej temperaturze niż zalecana, możesz je zniszczyć. Aby ułatwić sobie cały proces, przygotuj rzeczy do prasowania i posortuj je według rodzaju materiału i maksymalnej temperatury, w której możesz je prasować. Prasowanie zacznij od tkanin najdelikatniejszych i wymagających najniższej temperatury. Stopniowo przechodź do rzeczy, które można prasować w wyższej temperaturze. To ułatwi ci całą pracę, bo nie będzie konieczności przestawiania temperatury za każdym razem.

  • Odpowiedni sprzęt

Jeśli prasowanie nie jest twoją ulubioną czynnością, wybierz sprzęt który ci to ułatwi. Obecnie dużą popularnością cieszą się żelazka z generatorem pary. Ich atutem jest para wodna, wyrzucana pod dużym ciśnieniem, co ułatwia usuwanie zagnieceń. Takie urządzenia sprawiają, że z prasowaniem łatwo radzą sobie nawet osoby, które zwykle twierdzą że nie są mocne w tej czynności. Nawet profesjonalne pralnie prasują niektóre tkaniny tylko i wyłącznie za pomocą pary. Szczególnie w przypadku delikatnych tkanin jest to najlepsze forma prasowania.

  • Prasowanie w pionie

Przydatną funkcją jest też możliwość prasowania w pionie, dzięki czemu możesz wyprasować ubrania, nie ściągając ich z wieszaka. Szczególnie w przypadku większych rzeczy jest to duże ułatwienie. Nie zawsze bowiem da się znaleźć takie miejsce, gdzie można swobodnie rozłożyć do prasowania takie materiały jak firanki czy zasłony.

  • Prasowanie wilgotnych ubrań

Jeśli masz taką możliwość, dobrze jest prasować lekko wilgotne ubrania zaraz po wyjęciu ich z pralki. Sprawi to, że będą szybciej uprasowane, a dodatkowo będzie to ekologiczne rozwiązanie, bo do prasowania nie będzie już potrzebna woda.

  • Specjalne produkty do prasowania

W sklepie dostaniesz też produkty, które ułatwią prasowanie. W ich składzie znajdują się takie substancje jak krochmal czy silikon, które znacznie ułatwiają prasowanie. Często zawierają też substancje zapachowe, które nadadzą ubraniom ładny zapach. Również w domu możesz przygotować substancję, która zmiękcza tkaniny podczas prasowania. W tym celu trzeba wymieszać ocet i wodę w proporcjach: jedna szklanka octu na cztery szklanki wody. Przygotowanym płynem należy spryskać ubrania przed wyprasowaniem. Zapach octu szybko wywietrzeje, a prasowanie będzie łatwiejsze.

  • Odpowiednie pranie ubrań

Żeby skrócić czas prasowania albo nawet sprawić, że niektóre rzeczy w ogóle nie będę go potrzebować, zwróć uwagę na ubrania już podczas ich prania. Nie wypełniaj pralki do końca, ale 1/3 pojemności bębna pozostaw pustą. Sprawi to, że ubrania mniej się gniotą. Unikaj też mieszania różnego rodzaju materiałów - na przykład delikatne tkaniny z ciężkimi jeansami i swetrami. Ciężkie tkaniny, gdy nasiąkają wodą, przygniatają te delikatne, a to sprawia że są one później bardzo wygniecione. Po wypraniu od razu wyjmij rzeczy z pralki i kilkukrotnie mocno strzepnij, a następnie powieś na suszarce.

Zobacz także: Wrzuć do pralki kilka tabletek aspiryny. Efekt mocno cię zaskoczy!