Jak wyczyścić i odświeżyć pralkę octem? Sprawdzone, domowe sposoby

23.05.2019
Aktualizacja: 23.05.2019 12:20

Regularne dodawanie octu do pralki nie tylko ją dokładnie oczyści i odświeży, ale także zapobiegnie przed jej szybkim zepsuciem. Ten tani i skuteczny sposób wypróbowało już wiele kobiet. Koniecznie sprawdź, ile octu należy dodać do pralki, aby dokładnie oczyścić do urządzenie.

W pralni stoją pralki.
fot. Shutterstock

Czyszczenie pralki octem to domowy sposób wykorzystywany od wielu lat. Po co kupować nowe, drogie detergenty skoro pralkę można umyć i odświeżyć za pomocą taniego produktu spożywczego, czyli octu. W naszym artykule dowiesz się ile octu dodać do pralki, aby ją porządnie wyczyścić.

Zobacz także: Jak wyczyścić przypalone żelazko ceramiczne? Kilka sprawdzonych sposobów! 

Ile octu do pralki?

Jeśli chcesz wyczyścić swoją pralkę za pomocą domowych sposobów, wystarczy, że zamiast proszku dodasz octu (250 mililitrów – jest to mniej/więcej jedna szklanka) i włączysz pranie. Pranie najlepiej ustawić na około 90 stopni Celsjusza i wybrać jeden z dłuższych programów prania (zaleca się aby trwał on minimum dwie godziny). Pamiętaj, że w tym czasie w pralce nie może być żadnych ubrań!

Ten sposób oczyści i odświeży twoją pralkę i pozwoli ci zaoszczędzić pieniądze, które wydałabyś na specjalne detergenty przeznaczone do czyszczenia urządzeń domowych.

Nie tylko ocet oczyści pralkę

Pralkę należy czyścić regularnie. Wewnątrz tego domowego urządzenia osadza się duża ilość kamienia. Powoduje to nie tylko szybsze zepsucie się pralki, ale wpływa to także na jakość prania. Brudny bęben może powodować pokrycie ubrań  szarym nalotem.

Dlatego tak ważne jest to, aby nie zapominać o regularnym czyszczeniu pralki. Nie trzeba od razu kupować do tego specjalnych detergentów. Można to zrobić za pomocą domowych sposobów. Oprócz wlania octu do pojemnika na proszek, jest ich jeszcze  kilka. Mowa o dodaniu kwasku cytrynowego i sody oczyszczonej.

  • Kwasek cytrynowy: do pojemnika na proszek wsyp około 20 gramów kwasku cytrynowego (jest to około 5-6 opakowań) i nastaw pełen cykl prania na 90 stopnia Celsjusza. Pamiętaj, że w tym czasie w pralce nie może być żadnych ubrań.
  • Soda oczyszczona: do pojemnika na proszek lub bezpośrednio do bębna pralki (jeśli zdecydujesz się na drugą opcję musisz także wrzucić niepotrzebne dwie ściereczki) dodaj 80 gram sody oczyszczonej (jest to około trzech opakowań). Dalej postępuj podobnie jak w przypadku dodania kwasku cytrynowego lub octu.

Ocet dodany do pralki a ubrania

Niektórzy dodają ocet do pralki nie tylko po to, aby oczyścić to urządzenie. Wlanie tego produktu spożywczego do pojemnika na płyn do płukania, zmiękcza pranie i dodatkowo zapobiega przed uciążliwym elektryzowaniem się ubrań. Aby uzyskać pożądany efekt do trzech kilogramów prania dodaj 50 mililitrów octu, gdy pierzesz około sześciu kilogramów tkanin, dodaj dwa razy tyle.

Zobacz także: Pleśń w pralce – jak sobie z nią poradzić? Kilka sprawdzonych sposobów

 

Uważaj na te przedmioty! To skupiska bakterii!