Zamknij

Mklik mączny – wygląd, występowanie, sposoby zwalczania i zapobiegania

29.06.2021
Aktualizacja: 29.06.2021 13:01

Mklik mączny, inaczej mól spożywczy to szkodnik bytujący w naszych kuchennych szafkach. Sprawdź, jak skutecznie pozbyć się mklika mącznego.

Mklik mączny – wygląd, występowanie, sposoby zwalczania i zapobiegania
fot. Shutterstock

Zauważyłeś, że opakowania po mące, cukrze czy kaszy mają małe dziurki? A może znalazłeś w szafce kuchennej małego owada wyglądem przypominającego motyla? Mamy dla ciebie złą wiadomość – w twojej szafce zamieszkał nieproszony gość – mklik mączny, znany powszechniej pod potoczną nazwą mola spożywczego. Na szczęście są skuteczne i proste sposoby, by się go pozbyć.

Mklik mączny – charakterystyka

Mklik mączny, inaczej mol spożywczy to nocny motyl z rodziny omacnicowatych ma ok. 15 mm długości, a rozpiętość skrzydeł – 20-25 mm. Ich przednia para ma jasnoszary kolor i jest pokryta paskami. Dolne skrzydła są natomiast białożółte. Larwa mklika mącznego dorasta do 20 mm. Ma brudnobiały lub różowawy kolor, jedynie głowa jest brązowa. Wprawdzie mol spożywczy żyje stosunkowo krótko, bo tylko 14 dni, jednak jedna samica jest w stanie złożyć w tym czasie aż 200 jaj, dlatego w szybkim czasie możesz mieć prawdziwą inwazję tych owadów. Jaja mają wielkość zaledwie pół milimetra, więc bardzo trudno je zauważyć. Młode osobniki wylęgają się po ok. tygodniu, a następnie przez ok. 60-70 dni żerują i przechodzą kilka wylinek. Dorosłe osobniki wylatują po ok. 10-20 dni, w zależności od warunków termicznych.

 Zobacz także: Jak pozbyć się rybików? Sprawdzone sposoby

Mklik mączny – występowanie

Mklik mączny, inaczej mol spożywczy to niezwykle uciążliwy szkodnik bytujący nie tylko w domowych kuchniach, lecz także spiżarniach, magazynach z żywnością i młynach. Mol spożywczy prowadzi nocny tryb życia. W dzień chowa się w ciemnych miejscach, na przykład w szafkach kuchennych czy opakowaniach produktów zbożowych. Najczęściej orientujemy się, że w naszej szafce mamy nieproszonego gościa, gdy zauważamy małe dziurki w opakowaniach produktów spożywczych, znajdujemy w nich larwy mklika mącznego lub na opakowaniach pojawiają się lepkie oprzędy, które tworzy ten owad. Larwy mklików znajdujemy najczęściej w pojemnikach zawierających mąkę oraz inne produkty zbożowe, np. płatki i otręby, a także w kaszach, nasionach roślin strączkowych, orzechach, suszonych owocach i warzywach, a nawet w słodyczach.

 Zobacz także: Pchły w domu - co je odstrasza i jak skutecznie się ich pozbyć?

 Mklik mączny – zwalczanie

Jeśli w twojej kuchni zauważyłeś dorosłe osobniki mklika mącznego lub jego jaja czy larwy, zainfekowaną żywność najlepiej wyrzucić, a następnie zabrać się do zwalczania tego szkodnika. Na szczęście są na to skuteczne sposoby. Oto 5 najpopularniejszych metod na to, by pozbyć się moli spożywczych ze swojej kuchni:

  1. Roztwór z octu. Z pomocą w walce z mklikiem mącznym przyjdzie ci niezawodny ocet. Przygotuj roztwór ze szklanki ciepłego octu, kilku kropel lawendy oraz olejku miętowego lub cynamonowego. Tak przygotowanym środkiem umyj dokładnie wszystkie zakamarki szafek. Mikstura ma za zadanie odstraszyć mole i zapobiec ich ponownemu zagnieżdżeniu się.
  2. Lepy i pułapki na mole spożywcze. Dorosłe osobniki złapiesz za pomocą specjalnych lepów lub pułapek feromonowych na mole. Bez trudu kupisz je w sklepach z akcesoriami kuchennymi, a także internecie.
  3. Napar z goździków. Kilka goździków umieść w miseczce i zalej ciepłą wodą. Tak przygotowany napar wstaw do szafki, w której są mole.
  4. Olejek waniliowy. Doskonale odstrasza mole spożywcze. Wystarczy, że postawisz go w szafce kuchennej, a mkliki szybko się wyniosą. Dodatkową zaletą tego sposoby jest bardzo ładny zapach w szafce.
  5. Cytrusy. Mole spożywcze nie lubią także zapachu cytrusów. Do szafki włóż więc przekrojoną na pół pomarańczę. Aby wzmocnić efekt jej działania, możesz powtykać w owoc goździki.

Aby uchronić się przed kolejną inwazją moli spożywczych w przyszłości, pamiętaj, by w szafkach z żywnością zachować czystość – nie pozwól, by znajdowały się tam rozsypane produkty czy resztki żywności i czyść je na bieżąco. Dobrym pomysłem jest także przesypanie produktów sypkich takich jak mąki czy kasze do plastikowych, szklanych czy ceramicznych pojemników ze szczelnym zamknięciem.

 Zobacz także: Sposób na muchy - jak skutecznie pozbyć się much z domu?