Oceń
Krochmal to płyn, który powstaje poprzez połączenie skrobi ziemniaczanej z wodą. Tradycyjnie krochmal robi się tak, że najpierw miesza się skrobię z wodą, a następnie dolewa się do tej mikstury wrzątku.
Najczęściej krochmal robi się ze skrobi pozyskanej z ziemniaków, ale można też zrobić go z ryżu czy cukru. Czy są jeszcze inne sposoby na zrobienie krochmalu i do czego stosować krochmal? Zobaczcie, dlaczego warto mieć go w domu.
Krochmal - jak zrobić
Tradycyjny krochmal robimy ze skrobi ziemniaczanej i wody. Jak zrobić krochmal? To banalnie proste. Mamy dla was banalny i sprawdzony przepis:
1. Przygotuj litr wody. Odlej szklankę wody, a resztę zagotuj.
2. Do odlanej szklanki dodaj 1 łyżkę stołową mąki ziemniaczanej. Taką miksturę wymieszaj.
3. Kiedy woda w garnku zacznie się gotować, dolej do niej tę miksturę. Teraz energicznie mieszaj całość aż uzyskasz gęsty i nieco śliski krochmal.
Tak przygotowany krochmal można wlać do miski z wodą, w której czekają już rzeczy gotowe do krochmalenia. Można też dolać krochmalu do pralki, a następnie włączyć program płukania tkanin. W ten sposób zapewnimy ubraniom odpowiednią ochronę przed bakteriami i odpowiednią sztywność, która zapobiegnie ich gnieceniu.
Zastosowanie krochmalu
Nasze babcie używały krochmalu do tkanin, ale też dodawały go do kąpieli - szczególnie dla niemowląt. A jakie zastosowanie ma krochmal dzisiaj?
- krochmalu używa się do tkanin, pościeli i do różnego rodzaju odzieży - wykrochmalone materiały są odporne na wchłanianie kurzu czy innego brudu. W ten sposób zabezpieczamy tkaniny przed wilgocią, bakteriami i innym zarazkami.
- krochmal stosowany w przypadku koszul ma jeszcze inne właściwości - zabezpiecza je przed gnieceniem i sprawia, że są przyjemnie gładkie
- krochmal stosowany jest także w celach pielęgnacyjnych - dlatego tak chętnie mamy stosują go w przypadku pielęgnacji dzieci. Krochmal bowiem łagodzi podrażnienia skóry i jest bardzo delikatny
Rodzaje krochmalu
Tak, jak już wspominaliśmy, krochmal najczęściej pozyskuje się ze skrobi ziemniaczanej. Nie jest to jednak jedyny produkt, z którego można wykonać tę miksturę. Do krochmalenia koszul, obrusów, pościeli czy innych twardszych tkanin nada się świetnie. Ale np. do tkanin delikatnych przyda się nam krochmal z cukru. Gotujemy wodę z cukru w proporcjach 1:1. Taka mieszanka sprawdzi się w przypadku ubrań tiulowych i np. firan.
Warto też pamiętać, że krochmal ze skrobi ziemniaczanej nadaje się do kąpieli - zarówno dzieci, jak i dorosłych. Jak zrobić krochmal do kąpieli?
Krochmal do kąpieli
Krochmal dodawany do kąpieli nie tylko działa antybakteryjnie, ale też łagodzi wszelkie zmiany i podrażnienia na skórze. Świetnie rozprawia się m.in. z trądzikiem, z uczuleniem, z oparzeniami. Warto jednak pamiętać, ze złagodzenie zmian zauważymy, jeśli będziemy regularnie powtarzać 10-minutową kąpiel w krochmalu.
Jak przygotować krochmal do kąpieli? Wystarczy przyjąć, że na 3 l wody sypiemy 1 czubatą łyżkę mąki ziemniaczanej. Najpierw rozpuszczamy mąkę w szklance wody, a dopiero później zalewamy ją gorącą wodą z pozostałej części.
Dom Anny i Roberta Lewandowskich robi wrażenie. Koniecznie zobaczcie, jak mieszkają.
Oceń artykuł