Krochmal - jak zrobić w domu i do czego stosować?

18.09.2020 14:33

Krochmal to produkt, który wykorzystywany jest na wiele różnych sposobów w domu, ale też w różnych gałęziach przemysłu. Robi się go w bardzo prosty sposób, a jest bardzo przydatny. Jak zrobić krochmal i do czego go stosować?

Krochmal
fot. Shutterstock

Krochmal to płyn, który powstaje poprzez połączenie skrobi ziemniaczanej z wodą. Tradycyjnie krochmal robi się tak, że najpierw miesza się skrobię z wodą, a następnie dolewa się do tej mikstury wrzątku.

Najczęściej krochmal robi się ze skrobi pozyskanej z ziemniaków, ale można też zrobić go z ryżu czy cukru. Czy są jeszcze inne sposoby na zrobienie krochmalu i do czego stosować krochmal? Zobaczcie, dlaczego warto mieć go w domu.

Krochmal - jak zrobić

Tradycyjny krochmal robimy ze skrobi ziemniaczanej i wody. Jak zrobić krochmal? To banalnie proste. Mamy dla was banalny i sprawdzony przepis:

1. Przygotuj litr wody. Odlej szklankę wody, a resztę zagotuj.

2. Do odlanej szklanki dodaj 1 łyżkę stołową mąki ziemniaczanej. Taką miksturę wymieszaj.

3. Kiedy woda w garnku zacznie się gotować, dolej do niej tę miksturę. Teraz energicznie mieszaj całość aż uzyskasz gęsty i nieco śliski krochmal.

Tak przygotowany krochmal można wlać do miski z wodą, w której czekają już rzeczy gotowe do krochmalenia. Można też dolać krochmalu do pralki, a następnie włączyć program płukania tkanin. W ten sposób zapewnimy ubraniom odpowiednią ochronę przed bakteriami i odpowiednią sztywność, która zapobiegnie ich gnieceniu.

Zastosowanie krochmalu

Nasze babcie używały krochmalu do tkanin, ale też dodawały go do kąpieli - szczególnie dla niemowląt. A jakie zastosowanie ma krochmal dzisiaj?

  • krochmalu używa się do tkanin, pościeli i do różnego rodzaju odzieży - wykrochmalone materiały są odporne na wchłanianie kurzu czy innego brudu. W ten sposób zabezpieczamy tkaniny przed wilgocią, bakteriami i innym zarazkami.
  • krochmal stosowany w przypadku koszul ma jeszcze inne właściwości - zabezpiecza je przed gnieceniem i sprawia, że są przyjemnie gładkie
  • krochmal stosowany jest także w celach pielęgnacyjnych - dlatego tak chętnie mamy stosują go w przypadku pielęgnacji dzieci. Krochmal bowiem łagodzi podrażnienia skóry i jest bardzo delikatny

Rodzaje krochmalu

Tak, jak już wspominaliśmy, krochmal najczęściej pozyskuje się ze skrobi ziemniaczanej. Nie jest to jednak jedyny produkt, z którego można wykonać tę miksturę. Do krochmalenia koszul, obrusów, pościeli czy innych twardszych tkanin nada się świetnie. Ale np. do tkanin delikatnych przyda się nam krochmal z cukru. Gotujemy wodę z cukru w proporcjach 1:1. Taka mieszanka sprawdzi się w przypadku ubrań tiulowych i np. firan.

Warto też pamiętać, że krochmal ze skrobi ziemniaczanej nadaje się do kąpieli - zarówno dzieci, jak i dorosłych. Jak zrobić krochmal do kąpieli?

Krochmal do kąpieli

Krochmal dodawany do kąpieli nie tylko działa antybakteryjnie, ale też łagodzi wszelkie zmiany i podrażnienia na skórze. Świetnie rozprawia się m.in. z trądzikiem, z uczuleniem, z oparzeniami. Warto jednak pamiętać, ze złagodzenie zmian zauważymy, jeśli będziemy regularnie powtarzać 10-minutową kąpiel w krochmalu.

Jak przygotować krochmal do kąpieli? Wystarczy przyjąć, że na 3 l wody sypiemy 1 czubatą łyżkę mąki ziemniaczanej. Najpierw rozpuszczamy mąkę w szklance wody, a dopiero później zalewamy ją gorącą wodą z pozostałej części.

loader

Dom Anny i Roberta Lewandowskich robi wrażenie. Koniecznie zobaczcie, jak mieszkają.