Zamknij

Jaka modlitwa przy dzieleniu się jajkiem?

01.03.2021
Aktualizacja: 02.03.2021 09:49

Śniadanie wielkanocne nie może być dziełem przypadku. Sprawdź, jaka modlitwa przy dzieleniu się jajkiem będzie najlepsza i jak zgodnie z tradycją rozpocząć Wielkanoc. 

modlitwa wielkanocna
fot. Shutterstock

Śniadanie wielkanocne to uroczysty, od lat starannie pielęgnowany obrzęd, który musi przebiegać zgodnie z tradycją. I choć tak naprawdę każda rodzina rozpoczyna i obchodzi Wielkanoc nieco inaczej, pewne zasady muszą być zachowane. Dotrzymaj tradycji i dowiedz się, jaka modlitwa przy dzieleniu się jajkiem będzie odpowiednia, a także sprawdź, jak rozpocząć śniadanie wielkanocne i nie popełnić gafy. 

Śniadanie wielkanocne - jak przygotować, kiedy zacząć? 

Do śniadania wielkanocnego zasiada się w Niedzielę Wielkanocną tuż po wizycie w kościele na mszy świętej rezurekcyjnej. Stół wielkanocny powinien być zawczasu odświętnie przygotowany. Jak przygotować stół wielkanocny? To nic trudnego. Przede wszystkim należy pamiętać, że poza białym obrusem, odświętną zastawą, wielkanocnymi potrawami i święconkami, nie może na nim zabraknąć elementów takich jak: gałązki bukszpanu, bazie wierzbowe, zielona pszenica, rzeżucha, baranek wielkanocny czy paschał, które to są symbolem nowego życia i Wielkanocy. 

Do tak udekorowanego stołu zapraszamy wszystkich biesiadników. Zanim jednak rodzina sięgnie po pokarmy wielkanocne, należy odmówić wspólną modlitwę i podzielić się jajkiem. Ten moment dla wielu okazuje się być nieco kłopotliwy. Wszystko dlatego, że mimo kultywowanej od lat tradycji wciąż nie wszyscy wiedzą, jak rozpocząć śniadanie wielkanocne jaka modlitwa na Wielkanoc będzie odpowiednia. 

Zobacz także: Modlitwa na Wigilię przy stole wigilijnym

Jak rozpocząć śniadanie wielkanocne? 

Wbrew pozorom, odpowiedź na pytanie jak rozpocząć śniadanie wielkanocne wcale nie jest trudna. To bardzo proste! Zanim rozpoczniemy konsumpcję znajdujących się na stole pokarmów, cała rodzina powinna poprosić Boga o błogosławieństwo, pokój na świecie, nawrócenie się niewierzących i Bożą łaskę dla osób samotnych i tych, którzy z różnych względów odczuwają smutek i cierpienie. 

Następnym krokiem jest wspólna modlitwa przy dzieleniu się jajkiem. To, jak powinna brzmieć modlitwa wielkanocna, nie jest ściśle określone. Liturgiści jednak radzą, aby zbytnio nie improwizować, tylko możliwie trzymać się tradycyjnych form i nie odbiegać od znaczenia Świąt Wielkanocnych. 

Jaka modlitwa przy dzieleniu się jajkiem? Podpowiadamy! 

Co powiedzieć przy dzieleniu się jajkiem - przykład: 

„Z radością gromadzimy się w naszej wspólnocie rodzinnej i w gronie przyjaciół, aby uroczyście świętować pamiątkę Zmartwychwstania Pana Jezusa. Życzę nam wszystkim tu obecnym, aby pokój i radość zagościły w naszych sercach. Życzę, abyśmy wszyscy byli świadkami Zmartwychwstałego Chrystusa w dzisiejszym świecie; i gdziekolwiek będziemy oznajmiajmy, że Pan rzeczywiście zmartwychwstał!”.

Zobacz także: Triduum Paschalne - czym jest i jak należy je obchodzić?

Jaka modlitwa przed śniadaniem wielkanocnym - przykład: 

„Boże, w dniu dzisiejszym pokonana została śmierć i otworzone zostały bramy wieczności przez Twojego Jednorodzonego Syna. Spraw, abyśmy wraz z Nim szczęśliwi zasiedli kiedyś do uczty niebieskiej w Twoim Królestwie. Prosimy Cię, Zmartwychwstały Panie, daj nam tu zebranym razem przy stole - w naszej rodzinie i w gronie przyjaciół - z wiarą przeżywać Twoją obecność podczas naszego świątecznego posiłku w dzień Twego zwycięstwa. Prosimy Cię, abyśmy mogli radować się z udziału w Twoim życiu i zmartwychwstaniu teraz i w wieczności. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków. Amen”.

Czy modlitwa przy dzieleniu się jajkiem jest konieczna? 

Tak, modlitwa przed rozpoczęciem śniadanie wielkanocnego jest konieczna. Jeśli z pewnych powodów gospodarze chcą cały obrządek uprościć, można wspólnie z rodziną odmówić po prostu tradycyjne „Ojcze Nasz”. Oczywiście pamiętając o tym, aby mimo tego uproszczenia nie rezygnować z prośby do Boga o błogosławieństwo, złożenia życzenia biesiadnikom i dzielenia się z nimi jajkiem. 

Zobacz także: Babka makowa - poznaj smaczny i prosty przepis na ten wielkanocny deser!

Warto na marginesie dodać, że mimo iż „Ojcze Nasz” z reguły jest wystarczająceksięża i liturgiści zachęcają, aby w ten wyjątkowy dzień wspólnie z rodziną śpiewać wielkanocne pieśni i mimo wszystko postarać się odmówić także inne wielkanocne modlitwy.