Jak zrobić płyn do baniek mydlanych? Sprawdź nasze przepisy!

01.09.2020
Aktualizacja: 01.09.2020 10:57

Jak zrobić płyn do baniek mydlanych, aby uzyskać duże, kolorowe, piękne bańki? Jakie składniki zapewniają im sprężystość i mieniące się tęczą refleksy? Oto kilka sprawdzonych, a do tego bardzo prostych przepisów! Wypróbuj je wszystkie!

bańki
fot. Shutterstock

Płyn do baniek mydlanych

Tworzenie baniek mydlanych (przyznajmy) to świetna zabawa dla ludzi w każdym wieku. Nic więc dziwnego, że płyn do baniek zawsze szybko się kończy, a nie zawsze mamy możliwość zakupienia nowego. Na szczęście istnieje kilka prostych przepisów na płyn do baniek mydlanych, który w niczym nie ustępuje temu, jaki można kupić w sklepie. Tanie produkty, szybkie wykonanie i fantastyczny efekt to atuty płynów do baniek mydlanych, które można zrobić samemu w domu i na które mamy poniżej doskonałe przepisy.

Składniki na klasyczny płyn do baniek mydlanych

Do wykonania najpopularniejszego płynu do baniek mydlanych będziemy potrzebować tylko trzech składników: wody, płynu do naczyń i gliceryny. Jak to zwykle bywa w produktach domowej roboty, warto zadbać o to, by spełniały one pewne warunki. Jeśli w naszym kranie płynie twarda woda, to dobrze byłoby zastąpić ją wodą destylowaną (5 litrów kosztuje zaledwie kilka złotych). Jaki wybrać płyn do naczyń? Najlepiej, by mocno się pienił. Dzięki temu bańki nie będą szybko pękać, a do tego pięknie będą mienić się w promieniach słońca. Gliceryna jest tu najważniejszym składnikiem (który jednak, jak za chwilę pokażemy, można zastąpić innym produktem). To gliceryna właśnie sprawia, że bańki mydlane są sprężyste, wytrzymałe i kolorowe. Dodajmy tu jeszcze, że glicerynę można kupić w aptece, a buteleczka kosztuje około 3 złotych.

Zobacz także: Jak zrobić piniatę w domu? Oto fantastyczny sposób, krok po kroku

Jak zrobić płyn do baniek mydlanych?

Chcąc uzyskać idealny płyn do baniek mydlanych, odmierzamy następujące proporcje:

  • 1 litr wody,
  • 100 ml płynu do naczyń,
  • 1 łyżeczka gliceryny.

Najpierw mieszamy wodę i płyn do naczyń, a następnie dodajemy po kilka kropli gliceryny, wciąż mieszając. Uzyskany w ten sposób płyn do baniek mydlanych możemy rozlać do butelek, zakręcić i użyć w dogodnym momencie. Na dzień przed użyciem dobrze jest wstawić płyn do lodówki na całą noc, a następnie ogrzać do temperatury pokojowej.

Jak zrobić płyn do baniek mydlanych bez gliceryny?

Jak już wspomnieliśmy, gliceryna jest ważnym składnikiem płynu do baniek mydlanych, jednak można ją z powodzeniem zastąpić... cukrem pudrem rozpuszczonym w odrobinie wody. Tworzymy w ten sposób słodki syrop, który nada naszym bańkom piękne kolory i sprawi, że będą one bardziej wytrzymałe. Polecamy wypróbować obie metody, z gliceryną i z cukrem pudrem. Takie eksperymentowanie to dodatkowa, doskonała nauka i zabawa w jednym. Dzieciom to się spodoba!

Zobacz także: Jak zrobić kotylion? Trzy sprawdzone sposoby, które Was zachwycą

Jak zrobić kolorowe bańki mydlane?

Bańki mydlane mieniące się w promieniach słońca wszystkimi kolorami tęczy to widok, który zachwyca każdego, bez względu na wiek. Jak sprawić, by z naszego płynu do baniek mydlanych powstawały właśnie takie „cudeńka”? Do podstawowych składników dodajemy nieco farby plakatowej lub barwnika spożywczego. Takie kolorowe bańki robimy na zewnątrz, ponieważ po pęknięciu mogą pozostawiać brudne plamy.

Jak zrobić duże bańki mydlane?

Jeśli chcemy, by z naszego płynu do baniek mydlanych powstawały imponujące, ogromne, a przy tym sprężyste bańki, warto zastosować przepis podany poniżej. Takie bańki mogą stać się fantastyczną atrakcją przyjęcia urodzinowego dziecka. Receptura na płyn do dużych baniek mydlanych jest również bardzo prosta i zawiera zaledwie kilka składników. Dzięki nim płyn zmienia nieco swoją konsystencję, dlatego możemy z niego wyczarować sprężyste, imponujące swoją wielkością bańki.

Składniki potrzebne do wykonania wyjątkowo dużych baniek mydlanych:

  • 1 l wody,
  • 100 ml płynu do naczyń,
  • 12 ml spirytusu salicylowego,
  • 5 g gumy guar.

Jak zrobić płyn do dużych baniek mydlanych?

Najpierw mieszamy spirytus salicylowy z gumą guar, a następnie dodajemy do mieszanki wodę i płyn do naczyń. Powstałą na powierzchni pianę zbieramy, a gotowy płyn przelewamy do buteleczek. Duże bańki mydlane udają się najlepiej wtedy, gdy do płynu użyjemy wody destylowanej. Warto też pamiętać, że najpiękniejsze bańki powstają przy sprzyjającej pogodzie, tuż po deszczu, kiedy na dworze jest wilgotno i ciepło. Jak widać, odpowiedzi na pytanie, jak zrobić płyn do baniek mydlanych, jest co najmniej kilka, a dzięki różnym dodatkom możemy uzyskać piękne, bajkowe bańki zaledwie w kilka minut.