Zamknij

Jak zrobić dziury w spodniach - sposób na stare jeansy

12.02.2021
Aktualizacja: 12.02.2021 13:48

Spodnie z dziurami dawniej nosiła młodzież i członkowie subkultur. Obecnie jest to modny styl wśród osób w każdym wieku. Jak zrobić dziury w spodniach, żeby nadać stylizacji odrobinę ekstrawagancji?

Dziury w spodniach zrobisz samodzielnie
fot. Shutterstock

Przetarcia na spodniach cieszą się popularnością wśród kobiet, mężczyzn i dzieci. Świetnie uzupełniają każdą stylizację, dodając jej nieco ekstrawagancji. Jeansy w dziury możesz kupić w sklepie, ale bez problemu wykonasz je samodzielnie. Każdy ma w szafie jeansy, które już się znudziły lub są poplamione. Zamiast je wyrzucać, możesz w łatwy sposób dać im drugie życie, robiąc dziury w jeansach. Dokładnie takie, jakie chcesz ty, a nie producent spodni.

Zobacz także: Jak często prać jeansy? Mało kto zna prawidłową odpowiedź na to pytanie!

Jak zrobić dziury w spodniach - potrzebne akcesoria

Robienie dziur w jeansach nie należy do trudnych czynności. Poradzisz sobie z tym, nawet jeśli wydaje ci się, że nie masz talentu do tego typu prac. Biorąc pod uwagę fakt, że wykorzystasz do tego nieużywane spodnie, nic nie tracisz, a możesz zyskać modną część garderoby i satysfakcję z samodzielnego wykonania.

Jak zrobić dziury w spodniach? Przede wszystkim ważny jest materiał, z którego są wykonane spodnie. Jeansy sprawdzą się tu najlepiej, szczególnie te bez dodatku lycry lub z niewielką jej domieszką. Spodnie z innych materiałów nie sprawdzą się w tej sytuacji zbytnio, ponieważ nie strzępią się tak dobrze, a poza tym postarzanie nie da takiego efektu jak w przypadku jeansów. Jakie akcesoria są niezbędne, żeby zrobić dziury w jeansach? Jedyne czego potrzebujesz, oprócz jeansów rzecz jasna, to nożyczki, pumeks, pęseta i marker lub mydło.

Jak zrobić dziury w dżinsach krok po kroku?

Zanim zabierzesz się do pracy, przymierz spodnie i zastanów się, o jaki efekt ci chodzi. Kiedy już wyobrazisz sobie idealnie postrzępione jeansy, możesz przystąpić do pracy. Spodnie rozłóż na płaskiej, twardej powierzchni i markerem lub mydełkiem narysuj linie, wzdłuż których natniesz materiał. Nie rysuj linii aż do szwów, ponieważ podczas użytkowania krawędzie mogą się powiększać, co może zepsuć oczekiwany efekt. Pamiętaj też, żeby nie ciąć w linii prostej, tylko po łuku, uwzględniając naturalny kształt uda. Do nogawki włóż kawałek tektury lub innej twardej podkładki, aby podczas cięcia nie uszkodzić tylnej strony nogawki.

Zobacz także: Przyśniły ci się ubrania? Sprawdź, co cię czeka według sennika!

Jak zrobić przetarcia na spodniach?

Już wiesz jak zrobić dziury w dżinsach. A jak zrobić przetarcia na spodniach? Pumeksem przetrzyj delikatnie krawędzie wykonanych dziur, aby osiągnąć oczekiwany efekt. Możesz też stworzyć przetarcia na jeansie niezależnie od nacięć. Po prostu potrzyj pumeksem wybrane przez siebie miejsce, do momentu, aż uzyskasz pożądany efekt.

Jeśli podobają ci się zwisające nitki, które wyglądają jak sznureczki, możesz je wykonać przy pomocy pęsety. Aby spodnie uzyskały modny wygląd, po prostu usuń pionowe nitki, które powstały podczas nacięcia. Dzięki tym prostym czynnościom twoje nowe jeansy będą wyglądały dokładnie tak jak chcesz, co trudno byłoby uzyskać, kupując je w sklepie. Dodatkowo, masz satysfakcję, że udało ci się zrobić je samodzielnie.

Zobacz także: Sennik: sklep - co oznacza sen o sklepie?

Dziury w jeansach - jak to robią producenci?

Zastanawiasz się, w jaki sposób producenci modnych spodni z dziurami osiągają ten efekt? Robią to na dwa sposoby. Tańsze marki korzystają z lasera. Z kolei producenci jeansów lepszej jakości stawiają na ręczny sposób postarzania jeansów. Nie jest to proste zajęcie i wymaga dużych umiejętności, dlatego pracownicy, którzy się tym zajmują, są w tym specjalistami. Robienie dziur w jeansach wymaga czasu, a wykorzystuje się do tego tępe nożyce, bo pomagają uzyskać bardziej naturalny efekt. Do szlifowania dziur używa się wiertła z kawałkiem papieru ściernego. Aby zapewnić jak najlepszy efekt postarzenia, końcowym etapem jest strzępienie materiału i wyciąganie nitek.

Jak zszyć spodnie w kroku?

Przetarcia na spodniach nie zawsze są oczekiwanym elementem. Ulubione jeansy często przecierają się w kroku, nawet jeśli nie mają za sobą kilku lat użytkowania. Zastanawiasz się, jak zszyć spodnie w kroku, żeby nie trzeba ich było wyrzucać? Najlepsza byłaby do tego maszyna do szycia, ale jeśli jej nie posiadasz - nic nie szkodzi. Poradzisz sobie przy pomocy igły i nitki. Potrzebny będzie też kawałek jeansu lub ewentualnie innego materiału, który będzie zbliżony kolorystycznie do spodni. Również nici powinny mieć podobny kolor, ale jeśli nie posiadasz takich - lepiej niech będą trochę jaśniejsze niż ciemniejsze. Jak przyszyć łatkę? Przygotowany kawałek materiału połóż po wewnętrznej stronie spodni, w miejscu, gdzie chcesz go przyszyć. Aby się nie przesuwał, możesz zamocować go szpilkami. Następnie przyszyj materiał, prowadząc ścieg gęsto - dzięki temu wszystko nie rozpadnie się po pierwszym założeniu. W ten prosty sposób przedłużysz życie ulubionych spodni.