Zamknij

Jak założyć małe akwarium? Poznaj najlepsze rady i wskazówki

30.03.2021
Aktualizacja: 30.03.2021 22:32

Małe akwarium w salonie to nie tylko wspaniała ozdoba, ale przede wszystkim sposób na relaks poprzez podziwianie zieleni i pływających w nim rybek. Jeśli od dawna o tym marzysz, oto najlepsze wskazówki na to, jak założyć akwarium.

Jak założyć małe akwarium?
fot. Shutterstock

Akwarium w domu to niesamowita atrakcja i sposób na niezwykle ciekawą i oryginalną aranżację każdego pomieszczenia. Jest to także idealny sposób na relaks i odprężenie się po całym meczącym dniu. Marzysz o chwili, kiedy usiądziesz na kanapie i będziesz mógł wsłuchać się w cichy bulgot wody, podziwiać leniwie pływające rybki wśród falującej zielonej roślinności? Zawsze chętnie rozmawiasz ze znajomymi na tematy akwarystyczne, gdy zobaczysz u nich małe akwarium, dlatego nareszcie podjąłeś decyzje, aby samemu sobie takie sprawić? Zakładanie akwarium nie jest trudnym zadaniem, jednak musisz się do tego odpowiednio przygotować. Jak założyć małe akwarium? Jakich akcesoriów będziesz potrzebował? Jak przygotować odpowiednie środowisko w akwarium? Jak urządzić akwarium w salonie i jakie rybki do małego akwarium kupić? Na te i inne pytania odpowiemy w niniejszym artykule. 

Zobacz także: Miałeś sen, w którym widziałeś ryby? Sprawdź znaczenie snów o rybach!

Małe akwarium, czyli od czego zacząć i jak założyć akwarium? 

Małe akwarium w domu to idealny pomysł, jeśli chcesz hodować żywe zwierzęta. W przeciwieństwie do psa, kota czy gryzoni, rybki nie wymagają szczególnej opieki, są mało wymagające w hodowli i karmi się je raz na dwa dni. Niemniej jednak musisz im zapewnić odpowiednie warunki do życia oraz sprzęt do pielęgnacji. 

Wielkość, kształt i materiały, z których będzie wykonane akwarium to podstawowe parametry, na które musisz zwrócić uwagę przy jego wyborze. 

Pojemność 

Początkujący akwaryści najczęściej zaczynają zakładanie akwarium, wybierając małe akwarium o pojemności od 30 do 60 l. Wydaje się, że będą one prostsze w utrzymaniu, jednak wbrew pozorom większe akwaria są prostsze do utrzymania stabilności biologicznej i równowagi w ich wnętrzach. Niemniej jednak, małe akwarium w domu niesie ze sobą podstawową zaletę - generuje znacznie mniejsze koszty niż duże zbiorniki. Dodatkowo akwarium takie jest prostsze do ustawienia na szafie i nie wymaga kupowania odpowiedniej półki pod akwarium, choć warto się na nią zdecydować, aby nie zniszczyć naszych mebli podczas kontaktu z wodą. 

Kształt 

Aranżacja akwarium w salonie i dobranie jego kształtu ma istotne znaczenie, jeśli chodzi o późniejszą przyjemność, jaką będziesz czerpał z patrzenia na pływające rybki. Małe akwarium o prostym geometrycznym kształcie w postaci prostokąta lub kwadratu jest łatwiejsze do zlokalizowania na półce, a także do czyszczenia. W sklepach dostaniesz także modele narożne, z wypukłą szybą oraz profilowane. Jednak, choć profilowane akwaria prezentują się wspaniale, to zdecydowanie trudniej je czyścić. Zakładanie akwarium to także kwestia komfortu patrzenia na akwarium. Szkło profilowane daje wspaniały efekt aranżacyjny, jednak utrudni ci podziwiane rybek. Możesz dostać niemiłego oczopląsu i będziesz mógł wyraźnie widzieć rybki jedynie z bliska. Dlatego lepiej postawić na małe i proste akwarium, o klasycznym, prostokątnym kształcie. Zdecydowanie jednak unikaj szklanych kul tak często oglądanych w amerykańskich filmach. Choć sama aranżacja akwarium prezentuje się naprawdę pięknie, to rybki w takiej przestrzeni czują się zagubione. 

Zobacz także: Ratunku, przyśnił mi się rekin! Potraktuj to jako przestrogę i sprawdź, co oznacza sen o rekinie

Materiały 

Wybierz małe akwarium w dobrym sklepie akwarystycznym. Większość produkowanych akwariów jest obliczona na użytkowanie przez okres około dziesięciu lat bez obawy o niedoszczelnienie ścianek. Zakładanie akwarium z samodzielnie przygotowanego pojemnikamoże być dość ryzykowne, jeśli nie masz odpowiedniej wiedzy i doświadczenia w klejeniu szkła o takim przeznaczeniu. Pamiętaj również, aby uważać podczas czynności wykonywanych przy akwarium, ponieważ nawet najdrobniejsza rysa na szkle może znacząco obniżyć jego parametry

Gdzie ustawić małe akwarium? 

Małe akwarium w domu wymaga od ciebie wyboru odpowiedniego miejsca, a najczęściej wybieranym jest salon lub sypialnia. Odpowiednia lokalizacja pozwoli również prawidłowo rozwijać się rybkom i wodnej roślinności. Nie ustawiaj akwarium na parapecie ani w pobliżu grzejnika, ponieważ rybki nie lubią przeciągów, ani dużych wahań temperatury wody, a glony szybko namnożą się w jego wnętrzu. Ewentualnie możesz postawić je w okolicy okna wychodzącego na zachód lub wschód i otoczyć kwiatami. Jeśli posiadasz spory salon lub pokój, możesz ustawić małe akwarium na stoliku na środku, co będzie stanowiło bardzo ciekawą aranżację całego wnętrza. Jeśli masz taką możliwość, możesz wbudować akwarium w ścianę

Aranżacja akwarium - wybierz odpowiednią podstawę 

Małe akwarium w salonie wymaga również poza dobrą lokalizacją odpowiedniego podłoża, na którym je postawisz. Najczęściej jest to szafka lub półka na regale. Pamiętaj jednak, że w trakcie wielu czynności, które będziesz przy nim wykonywał, podstawa ta może być często zalewana wodą, przez co szybko ulegnie zniszczeniu i zwyczajnie będzie wyglądała nieestetycznie. Bardzo istotna jest również wytrzymałość podstawy. Dlatego też, wybierając się do sklepu akwarystycznego, zapytaj o specjalną szafkę pod akwarium, które spełnia wszystkie te wymagania. Wytrzyma ona obciążenia, jakie stworzy małe akwarium oraz będzie odporna na ciągły kontakt z wilgocią. 

Zobacz także: W twoim śnie pojawiło się akwarium? Sennik wyjaśnia, co to znaczy!

Czego będziesz potrzebował do założenia akwarium? 

Jeśli już wybrałeś akwarium w odpowiedniej wielkości i kształcie, pora przyjrzeć się bliżej, czego będziesz potrzebował do jego wyposażenia. Zakładanie akwarium będzie wymagało od ciebie jego odpowiedniego wyposażenia technicznego tak, aby stworzyć dla rybek odpowiednie warunki do życia. Bardzo istotna jest także aranżacja akwarium związana głównie z roślinami i naturą nieożywioną oraz sztucznymi dekoracjami. 

Oświetlenie 

Większość rybek pochodzi z ciepłej strefy międzyzwrotnikowej, w której dzień trwa 12 godzin, dlatego musisz takie same warunki zapewnić im w swoim akwarium. To właśnie dzięki odpowiedniemu oświetleniu podzielisz ich dobę na dzień i noc. Zakładanie akwarium polega na zapewnieniu im odpowiedniego światła, które tworzy im komfortowe środowisko do życia i rozmnażania się, a dodatkowo sprawisz, że twoja roślinność będzie bujnie się rozwijała. 

Ogrzewanie 

Twoje małe akwarium potrzebuje odpowiednio dobranego ogrzewania, które zapewni stałą temperaturę wody dla rybek słodkowodnych. Najczęściej temperatura ta powinna wynosić około 25 st. C., bez względu na warunki panujące na zewnątrz i ciepło w twoim mieszkaniu. Dlatego też zakładanie akwarium rozpocznij od kupienia odpowiedniej grzałki wyposażonej w termostat, która pozwoli ci ustawić temperaturę na konkretne parametry w zależności od gatunku rybek, które będziesz hodował. 

Filtr 

Małe akwarium wsalonie potrzebuje filtru, ponieważ to on, filtrując wodę, oczyszcza ją ze szkodliwych produktów przemiany materii rybek i zapewnia jej odpowiednią klarowność. Bez niego nie byłbyś w stanie utrzymać biologicznej równowagi w swoim akwarium. 

Napowietrzacz 

Aranżacja akwarium wymaga także napowietrzacza, który jest równie niezbędny jak filtr do wody, bo to właśnie on wzbogaca wodę w niezbędny do życia rybek tlen. Napowietrzacz często jest wbudowany w nowoczesne filtry, dlatego dopytaj o to, gdy będziesz go kupował. 

Odpowiednia woda 

Możesz być nieco zdziwiony, że okazuje się być niezbędnym wyposażeniem akwarium. Jednak do hodowli rybek akwariowych nie powinieneś używać zwykłej wody z kranu. Taka woda najczęściej zawiera substancje bardzo szkodliwe dla rybek m.in. związki chlorku. Dlatego, jeśli będziesz chciał napełniać małe akwarium wodą kranową, musisz ją odpowiednio przygotować, czyli uzdatnić za pomocą specjalnie do tego opracowanych środków dostępnych w sklepach akwarystycznych. 

Zobacz także: Co znaczy widok wody we śnie? Oto najczęstsze interpretacje!

Podłoże 

Odpowiednio dobrane podłoże do akwarium zapewni odpowiednią czystość i prawidłowy wzrost roślin, a i rybki będą niego zadowolone. Najczęściej stosuje się jako podłoże żwir i piasek. Wybierając żwir postaw na jego odpowiednią granulację, która powinna wynosić od dwóch do siedmiu milimetrów. Unikaj zbyt dużej zawartości bazaltu i marmuru, które mają negatywny wpływ na twardość wody i kondycję roślin. Dlatego też zmieszaj żwir z piaskiem, w którym niektóre gatunki ryb lubią się chować. 

Odmulacz 

Odmulacz sprawdza się w trakcie wymiany wody i czyszczenia akwarium w salonie. Sama zmiana wody nie wystarczy, dlatego musisz dokładnie wyczyścić jego dno z mułu, odchodów, resztek pokarmu czy szczątek roślin, w czym pomoże odmulacz w formie prostego urządzenia lub specjalnych preparatów chemicznych. Muł bowiem to główna przyczyna tworzenia się glonów w akwarium. 

Czyścik do szyb 

Jeśli chcesz podziwiać swoje małe akwarium i kwitnące w nim życie, musisz regularnie czyścić jego szyby, najlepiej przy każdej wymianie wody. Z czasem na szybach akwarium w naturalny sposób tworzy się nalot, który zmniejsza ich przejrzystość oraz przyczynia się do powstawania glonów, które nieusuwane mogą przerodzić się w prawdziwą plagę. 

Siatka do odławiania ryb 

Odpowiednio dobrana siatka do odławiania rybek pomoże ci usunąć je z akwarium w trakcie jego czyszczenia oraz zapobiegnie uszkodzeniu zwierząt podczas połowu, jeśli wykonana jest ze specjalnego materiału przeznaczonego właśnie do tego celu. 

Zobacz także: Feng shui - sposób na ład i harmonię

Jak urządzić małe akwarium? 

Gdy już posiadacz całe zaplecze techniczne, które powinno posiadać dobrze wyposażone małe akwarium, pora na jego aranżację. Aranżacja akwarium przeprowadzona w sposób przemyślany umożliwi ci nie tylko stworzenie odpowiednich warunków optymalnych do życia i rozmnażania się rybek, ale będzie także stanowiła o estetyce akwarium oraz twojego pokoju. Ważne jest przede wszystkim to, czego potrzebują rybki. Jedne gatunki będą potrzebowały dodatkowego schronienia w postaci jaskiń i grot, inne natomiast lubią zagrzebać się w podłożu, dlatego powinieneś wybrać żwirek o zaokrąglonych krawędziach i wymieszać go z piaskiem. Nie wybieraj i nie kupuj wszystkiego, co ci się spodoba w sklepie akwarystycznym. Małe akwarium powinno prezentować się estetycznie, ale przede wszystkim naturalnie. 

Rośliny akwariowe 

Kupno i rozplanowanie roślin w akwarium w domu to podstawa, jeśli marzy ci się założenie akwarium. W sklepie akwarystycznym znajdziesz wiele gatunków roślin akwariowych, które różnią się od siebie odmiennymi wymaganiami środowiska, zapotrzebowaniem na składniki odżywcze oraz walorami estetycznymi. Ich rodzaj najlepiej, jeśli dobierzesz w zależności od gatunku rybek, które kupisz do akwarium. Rośliny w akwarium mają za zadanie pochłaniać dwutlenek węgla i produkować niezbędny dla rybek tlen. Pochłaniają też inne szkodliwe związki takie jak azot i fosfor, utrzymując prawidłową równowagę biologiczną w akwarium. 

Zakładanie akwarium rozpocznij więc od wyboru najpopularniejszych roślin akwariowych, a przy tym uniwersalnych i mało wymagających. Będą to m.in.: bakopa karolińskamoczarka argentyńskakabomba karolińska, żabieniceanubias czy paproć - mikrozorium oskrzydlone. Istnieje całe mnóstwo gatunków roślin akwariowych, dlatego dobrze, jeśli wnikliwie się z nimi zapoznasz i wybierzesz tę najodpowiedniejszą dla siebie i swoich rybek. 

Korzenie i drewno 

Akwarium z pewnością będzie prezentowało się efektowniej, jeśli włożysz do niego naturalne korzenie i drewno. Jest to nie tylko ciekawa ozdoba, ale i miła odmiana dla rybek, które będą traktowały je jako przeszkodę i schronienie. Pamiętaj jednak, aby kupować je w sprawdzonych sklepach akwarystycznych. Dzięki temu zyskasz pewność, że będą przystosowane do długiego leżenia w wodzie oraz nie zrobią krzywdy twoim rybkom. 

Skały i kamienie 

Zakładanie akwarium wymaga także poza naturą ożywioną różnego rodzaju natury nieożywionej w postaci skał i kamieni. Mimo całej swojej prostoty, kamienie i skały dają wiele możliwości aranżacyjnych. Jeśli wyposażysz w nie swoje małe akwarium, z pewnością docenią je twoje rybki, wykorzystując je jako naturalne schronienie i miejsce odpoczynku. Kamienie i skały przełamią monotonię zbiornika i urozmaicą podłoże. 

Liście 

Liście w akwarium polecane będą, jeśli stawiasz na zakładanie akwarium biotopowego, czyli środowiskowego uzależnionego od hodowli rybek i roślin należących do konkretnego obszaru geograficznego. Liście przede wszystkim podnoszą parametry wody, a przy tym prezentują się bardzo ładnie i są ciekawym elementem środowiska dla rybek. Ich działanie jest uzależnione od gatunku rośliny, z której pochodzą, dlatego warto podpytać o nie w sklepie akwarystycznym. Co więcej, doskonale sprawdzą się także liście drzew występujących w Polsce takich jak: dąb, buk, orzech włoski czy brzoza. 

Zobacz także: Ryby do oczka wodnego - jakie wybrać, czym karmić, gdzie kupić

Sztuczne ozdoby do akwarium w salonie 

Sztuczne ozdoby do akwarium, inaczej nazywane ornamentami, to świetny pomysł na urozmaicenie środowiska akwarium w salonie. Sztuczne jaskinie i groty w wielu barwach i ciekawych kształtach będą stanowiły naturalne schronienie dla rybek oraz ich swoisty plac zabaw. Szeroki wybór oferuje także sztuczna roślinność zadziwiająca bogactwem kształtów i kolorów, która może stanowić uzupełnienie roślin naturalnych. Dodatkowo ważnym elementem, którego często wymaga akwarium, jest tło, które pomaga ukryć ścianę lub półkę za tylną ścianą zbiornika. Mogą stanowić je rośliny albo bardzo praktyczne tapety czy tła strukturalne, które imitują kamienie lub rośliny i są niezwykle odporne na działanie wody, a przy tym prezentują się wyjątkowo pięknie. 

Zobacz także: Symbolika zwierząt - co oznaczają zwierzęta mocy?

Jakie rybki do małego akwarium wybrać? 

Teraz pozostaje ci jeszcze tylko zastanowić się, jakie rybki do małego akwarium wybrać. Pamiętaj, aby przy ich wyborze nie kierować się wyłącznie ich wyglądem. Zwróć przede wszystkim uwagę na to, jakie gatunki mogą ze sobą koegzystować. W przeciwnym wypadku szybko może okazać się, że pomiędzy poszczególnymi gatunkami dojdzie do konfliktów, przez co te najsłabsze zginą. Jakie rybki do małego akwarium będą odpowiednie? Najlepiej, jeśli wybierzesz gatunki rybek słodkowodnych, ponieważ są tanie do kupienia i utrzymania. Dodatkowo dowiedz się, które odmiany rybek to samotnicy, a które potrzebują żyć w stadzie, aby prawidłowo funkcjonować. 

Gupiki - pawie oczka 

Trudno wyobrazić sobie akwarium małe bez tych najpopularniejszych rybek. Gupiki to wielobarwny gatunek małych rybek, które są polecane przez akwarystów zwłaszcza dla początkujących posiadaczy akwariów. Osiągają rozmiary około pięciu centymetrów i lubią żyć w stadach. Żywią się suchym pokarmem w płatkach, jednak od czasu do czasu możesz urozmaicić ich dietę pokarmem żywym i mrożonym. 

Skalary 

Skalary to równie popularne rybki akwariowe zaraz obok gupików. Ich cechą charakterystyczną są piękne, długie płetwy przypominające żagle na wietrze, dlatego często nazywa się je żaglowcami. Osiągają długość od 15 do 25 cm i występują w wielu ciekawych barwach. Są wszystkożerne, dlatego podawaj im zarówno pokarm roślinny, jak i larwy owadów. 

Bojowniki syjamskie 

Te rybki są bardzo łatwe w hodowli, a przy tym bardzo odporne na niekorzystne warunki środowiskowe. Najczęściej dominującą ich barwą jest intensywna czerwień i brąz, choć występują w wielu odmianach kolorystycznych. Jak sama nazwa wskazuje, bojowniki syjamskie należą do bardziej agresywnych gatunków rybek akwariowych, dlatego najlepiej, jeśli kupisz jednego osobnika do akwarium. Bojownik syjamski preferuje pokarm suchy a od czasu żywy i mrożony. 

Bystrzyki neonowe 

Te rybki akwariowe nie bez powodu otrzymały swoją nazwę. Cechuje je intensywnie czerwony ogon i fosforyzująca barwa ciała, dlatego jeśli chcesz, aby twoje małe akwarium było niezwykle kolorowe, sięgnij po ten gatunek. Bystrzyki neonowe osiągają niewielkie rozmiary, lubią przebywać w stadzie i są odporne na choroby. Żywią się pokarmem suchym i mokrym. 

Zobacz także: Jak widzi kot? Czy dostrzega wszystkie kolory?

Zmienniaki plamiste 

Zmienniaki plamiste to jedne z najbardziej kolorowych rybek akwariowych i są polecane szczególnie dla początkujących akwarystów ze względu na małe wymagania w hodowli. Bardzo łatwo współegzystują z innymi gatunkami rybek i znoszą towarzystwo nawet tych większych i aktywniejszych okazów. Same są bardzo aktywne, rzadko zastygają bez ruchu i najczęściej spotkasz je pod powierzchnią wody. Zmienniaki plamiste lubią pokarm suchy, żywy i algi. 

Mieczyki 

Mieczyki to kolejny bardzo popularny gatunek rybek akwariowych. Mają wiele odmian kolorystycznych, jednak najczęściej posiadają barwę czerwoną i pomarańczową. Osiągają długość do 15 cm, wymagają częstej zmiany wody i dobrego oświetlenia oraz lubią żyć w stadzie. Mieczyki lubią pokarm suchy w postaci płatków oraz larwy żywe i mrożone. 

Danio pręgowany 

Danio pręgowany to może niezbyt kolorowa rybka akwariowa, ale wręcz idealna dla początkujących akwarystów. Jest mało wymagająca i bardzo prosta w hodowli, a dodatkowo można ją trzymać w akwarium razem z innymi rybkami. Ma delikatnie pomarańczowo-brązową barwę z szarymi i złotawymi pasami na grzbiecie i najczęściej spotkasz go w górnych warstwach akwarium. 

Molinezja ‘Black Molly’ 

Molinezja ‘Black Molly’ to wyjątkowo spokojna egzotyczna rybka, którą często znajdziesz w domowych akwariach. Jest łatwa w hodowli i chętnie się rozmnaża. Osiąga długość do 10 cm i jest stosunkowo wytrzymała na trudne warunki środowiska, jednak wymaga temperatury wody nie niższej niż 24 st. C. Molinezja ‘Black Molly’ posiada smoliście czarną barwę oraz charakterystyczną płetwę grzbietową w kształcie kwadratu. Lubi pokarm suchy, żywy i mrożony. 

Zobacz także: Najgroźniejsze psy na świecie. Które są na liście ras agresywnych?

Jak pozbyć się ślimaków z akwarium? 

Zakładanie akwarium wiąże się z kupnem roślin wodnych, w których podczas transportu mogą znajdować się ślimaki lub ich jaja. O ile jeden ślimak sprawi, że twoje małe akwarium będzie prezentowało się naturalniej, o tyle ich plaga może znacznie zaburzyć środowisko w twoim akwarium. 

Najskuteczniejsze metody na pozbycie się ślimaków z akwarium: 

Liście sałaty 

Okazuje się, że jedną z najskuteczniejszych metod na to, jak pozbyć się ślimaków z akwarium jest wrzucenie do niego zwykłej sałaty. Jeśli wrzucisz jej liść na noc, już rano zobaczysz ślimaki, które się na nią połasiły. Wtedy też wyjmij liść sałaty razem ze skorupiakami i wyrzuć w trawę. 

Pułapki na ślimaki 

Są to proste pułapki, które na pewno dostaniesz w sklepie akwarystycznym. Są niezbyt drogie i bardzo skuteczne. Wystarczy, że położysz je na dno akwarium razem z przynętą, a już po paru godzinach zobaczysz w niej ślimaki, które nie będą się mogły z niej wydostać. Jeśli pytanie, jak pozbyć się ślimaków z akwarium spędza ci sen z powiek, wypróbuj tę metodę. 

Zobacz także: Czarny kot - symbolika, przesądy i ciekawostki

Środki na ślimaki 

Jeśli twoje małe akwarium nawiedziła plaga ślimaków, zapytaj w sklepie akwarystycznym o środki na ślimaki. Są one całkowicie bezpieczne dla twoich rybek i roślin oraz bardzo skuteczne w walce ze skorupiakami. Wystarczy, że zastosujesz je w momencie, gdy woda jest świeżo zmieniona, a szybko dostrzeżesz efekty ich działania. 

Rybki akwariowe 

Jeśli zastanawiasz się, jakie rybki do małego akwarium kupić i jak pozbyć się ślimaków z akwarium, bo słyszałeś od znajomych akwarystów, że jest to częsty problem, upiecz dwie pieczenie na jednym rożnie i wybierz te gatunki rybek, które żywią się mięczakami. Dopytaj w sklepie akwarystycznym o rybki akwariowe, które jedzą ślimaki lub wybierz np. odmiany bocjibrzanki lub giętkozęba czarnobrzuchego

Zobacz także: W Twoim śnie pojawiły się ślimaki? Koniecznie sprawdź, co to oznacza!