Jak widzi kot? Czy dostrzega wszystkie kolory?

05.03.2021
Aktualizacja: 05.03.2021 15:19

Masz w domu małego czworonożnego pupila i zastanawiasz się czasem co widzi, gdy na ciebie patrzy? Czy jest w stanie dostrzec to, co ty i patrzy na świat w wielobarwnej formie? Zanim dowiesz się tego wszystkiego, musisz być świadomy, że dla kota wzrok jest najważniejszym ze wszystkich zmysłów. 

Zmysł wzroku jest dla kota bardzo ważny.
fot. Shutterstock

Jak koty widzą? To pytanie zadaje sobie wielu właścicieli tych zwierząt. Warto wiedzieć, że kocie oczy są zbudowane w podobny sposób do ludzkich oczu. Jednak są szczegóły, którymi się od siebie różnią.  

Jak widzą koty? 

Wielu właścicieli kotów zastanawia się, dlaczego ich zwierzaki stają się aktywne w czasie nocy, skoro prawie nic nie można dostrzec. Po zmroku, w słabym świetle, koty widzą o wiele lepiej, bo aż sześć razy wyraźniej niż ludzie. Dzieje się tak, ponieważ kocie oko, tak samo jak narząd u człowieka, zbudowane jest z pręcików i czopków. Te pierwsze odpowiadają za widzenie w nocy, a drugie za widzenie w dzień. Z racji tego, że koty posiadają o wiele więcej pręcików, mogą pochwalić się o wiele lepszym wzrokiem nocą. Na odwrót jest z czopkami, których koty mają mniej niż ludzie, ponieważ posiadają tylko ich dwa rodzaje, a człowiek trzy. Dodatkowo mają mniej światłoczułych receptorów, dlatego kocie oko nie widzi tylu barw, co oko jego właściciela. 

Zobacz także: Śnił ci się kot? Zobacz, co oznaczają sny o małych lub miauczących futrzakach

Jakie kolory widzą koty? 

Kocie oczy nie widzą czerwieni. Odbierają tę barwę jako żółtawą. Dostrzegają natomiast kolory takie jak: zielony, niebieski, fioletowy i żółty, a także barwę, która jest niewidoczna dla ludzkiego okna - ultrafioletDzięki temu koty łatwością mogą dostrzec plamy moczu, co przydaje im się do znaczenia terenu. Koty widzą dichromatycznie, czyli niebieskofioletowo i żółtozielono. Jednak w wydaniu dość wyblakłym. Jeszcze niedawno myślano, że zwierzęta te widzą tylko monochromatycznie - wszystko w odcieniach szarości.  

Jak ostro widzą koty? 

W przypadku ostrości można śmiało stwierdzić, że ludzkie oko widzi wszystko z bliska o wiele lepiej, niż kocie oko. To, co my mamy blisko twarzy, zauważymy od razu. U kotów natomiast wszystko, co znajdzie się naprzeciwko niewielkiej odległości od ich pyszczka, staje się rozmazane. Czasem dochodzi nawet do tego, że kot nie widzi tego co się przed nim znajduje, zwłaszcza jeśli jest nieruchome.  

Zobacz także: Kleszcz u kota - jak wyjąć, jak zabezpieczyć zwierzę

Jak widzi kot - kąt widzenia 

Pole widzenia również wygląda u kotów inaczej niż u ludzi. My widzimy w rozpiętości 180 stopni, a koty mają szerszy obraz aż o 20 stopni więcej. Dlaczego? Ponieważ pomaga im to w obronie, ale i podczas polowań. Dodatkowo dzięki większemu polu widzenia koty są w stanie zobaczyć co jest za nimi. Nie widzą tego bardzo dobrze, ponieważ obraz mają zamazany, jednak niemniej jest to dodatkowym atutem w przypadku obrony lub polowania.  

Odległość a koci wzrok 

Ludzie są w stanie zauważyć obiekty, które są oddalone nawet o 60 metrów. Koty zauważają jedynie przedmioty, które znajdują się nie dalej niż w sześciometrowej odległości. Przez co bardziej oddalone przedmioty są dla nich po prostu przymglone. 

Zobacz także: Co wiesz o kotach? Quiz dla prawdziwych kociarzy!

Trzecia powieka u kotów 

Ciekawą częścią ciała u kota jest trzecia powieka. Po co jest ona potrzebna naszemu czworonogowi? Przede wszystkim służy do ochrony przed uszkodzeniami. Kot, który ma właściciela i straci wzrok, w jakimś stopniu sobie poradzi. Jednak tracące wzrok bezpańskie koty nie będą w stanie np. złapać pożywienia, więc często kończy się to po prostu ich śmiercią. Trzecia powieka służy również do oczyszczania gałki ocznej kota z wszelkich zabrudzeń.  

Wąska i szeroka źrenica u kota - co oznacza? 

Kocie oczy różnią się od ludzkich również wąskimi, pionowymi źrenicami. Co oznaczają one u kota? Przeważnie, jeśli widzimy kota ze zmniejszonymi źrenicami, powinniśmy wiedzieć, że jest on do nas nastawiony w sposób ofensywny. Wówczas nie należy podchodzić do czworonoga, ponieważ jest to pierwsza oznaka, że może zaatakować. Taki rodzaj wzroku można zauważyć u kotów, które np. gonią za jakąś zabawką.  

Dziś kocie oczy nie mają już przed nami żadnych tajemnic. Wiemy, jak widzą w ciemności i dlaczego tak się dzieje. Wiemy również, że ich świat wcale nie należy do bezbarwnych, a jedynie do mało wyrazistych. Koty rozpoznają ludzi i doskonale zdają sobie sprawę z tego, kto jest ich opiekunem. Jeśli zauważysz, że ze wzrokiem twojego pupila dzieje się coś niepokojącego, od razu udaj się do przychodni weterynaryjnej. Pamiętaj, że dla kota zmysł wzroku jest najważniejszy.