Jak usunąć farbę z ubrania? Sposoby na uciążliwe plamy

08.02.2021
Aktualizacja: 08.02.2021 15:05

Plama farby może całkowicie zniszczyć ubranie, jednak przy szybkiej reakcji da się je odratować. Pytanie tylko, jak usunąć farbę z ubrania, by nadawało się jeszcze do noszenia? Czy domowe sposoby poradzą sobie z najtrudniejszymi zabrudzeniami? Te odpowiedzi oraz dodatkowe wskazówki znajdziesz w naszym artykule.

Jak usunąć plamy z farby?
fot. Shutterstock

Plamy na ubraniu pojawiają się najczęściej w trakcie remontu, gdy nieopatrznie zahaczymy o mokrą ścianę lub o pędzel z farbą. Częstym przypadkiem zabrudzeń są też plamy po farbowaniu włosów oraz plamy z farby plakatowej np. pozostałości po zabawie z dzieckiem. W zależności od sytuacji, mamy do czynienia z różnymi rodzajami farb. Poznanie ich właściwości powinno dostarczyć nam wiedzy o tym, jak zmyć farbę z ubrania, jeśli taka się pojawi.

Co jest istotne niezależnie od rodzaju plam, to szybkość reakcji. Wielu farb łatwiej jest się pozbyć, póki jeszcze nie wyschły i nie wchłonęły we włókna materiału. Jeśli jednak do tego doszło, również jesteśmy w stanie pozbyć się uporczywych plam, choć wymaga to większej delikatności.

Zobacz także: Jak usunąć plamę z atramentu? Poznaj 4 niezawodne sposoby

Jak usunąć farbę z ubrania? Poznaj rodzaje farb

Farby dzielą się na dwa rodzaje: na bazie wody oraz na bazie oleju. Jest to istotna informacja z punktu widzenia chemicznego, ponieważ w chemii istnieje zasada, wedle której substancje rozpuszczają się w połączeniu z innymi substancjami o podobnych właściwościach.

Szukając sposobu na to, jak usunąć farbę z ubrania, powinieneś wiedzieć, że dla farb na bazie wody rozpuszczalnikiem będzie woda. Natomiast farby na bazie oleju rozpuszczają się za pomocą innych olejów.

Do farb na bazie wody zaliczają się:

 • farba plakatowa,
 • farba emulsyjna, 
 • farba akrylowa.

Z kolei do farb na bazie oleju należą m.in.: farba do włosów, farba lateksowa oraz farba olejna.

Jak usunąć plamy z farby plakatowej, akrylowej oraz farby emulsyjnej?

Podczas wspólnego malowania z dzieckiem - bądź realizacji własnego, artystycznego hobby - łatwo jest zrobić plamy z farby plakatowej na ubraniu. Farby te aktywowane są wodą, przez co bardzo łatwo przenieść je w różne miejsca, w tym również na odzież.

Farby emulsyjne wykorzystywane są w budownictwie do malowania ścian wewnętrznych: zarówno do świeżych powierzchni, jak i podczas renowacji starych powłok malarskich. Do farb emulsyjnych zalicza się kilka rodzajów farb. Jest to m.in. farba akrylowa.

Wiedząc, że farby emulsyjne dzielą się na różne rodzaje, łatwo domyślić się, że metoda na wywabianie plam z farby emulsyjnej pozwoli również na pozbycie się plamy z farby akrylowej na ubraniu.

Jak usunąć plamy z farby emulsyjnej lub plamy z farby plakatowej? Należy postępować wedle niniejszej instrukcji:

 1. Plamę z farby należy spłukać od wewnętrznej strony. Pamiętaj, aby zadbać o to, by zmoczyć jedynie zabrudzony fragment, a nie całe ubranie.
 2. Po zmoczeniu miejsce zabrudzenia przyciśnij ściereczką lub szmatką. Bardzo ważne: nie pocieraj, ponieważ tym sposobem możesz wetrzeć plamę lub uszkodzić włókna. Wystarczy delikatnie przyciskać, by szmatka wchłonęła pigment.
 3. Następnie wymieszaj wodę z detergentem, np. z proszkiem do prania (może być też mydło) i nanieś na plamę. Po chwili spłucz. Jeśli nie zejdzie od razu, czynność możesz powtórzyć kilka razy.
 4. Gdy plama zniknie, ubranie wrzuć do pralki i upierz tak jak zwykle.

Zobacz także: Jak usunąć rdzę z ubrania? Mamy na to sprawdzone sposoby!

Jak usunąć zaschniętą plamę z ubrania?

Zaschnięta plama może być trudniejsza do usunięcia, ponieważ wniknęła we włókno, które łatwo jest uszkodzić. Oczywiście, jest prosty sposób na to, by sprać zaschniętą plamę z ubrania i przedstawia się następująco:

 1. Zaschniętą plamę na ubraniu delikatnie zeskrob. Jest to metoda mechaniczna, która wymaga dużej ostrożności. Najbezpieczniej zrobić to niezbyt ostrym nożem do masła z gładkim ostrzem.
 2. Pokruszone kawałki farby usuń za pomocą pędzelka lub szczotki.
 3. Plamę nasącz wodą z detergentem.
 4. Przy użyciu miękkiej gąbki delikatnie wycieraj (bez mocnego tarcia) płyn z detergentem, aby farba zaczęła się rozpuszczać.
 5. Po takim zabiegu od razu wrzuć ubranie do prania i upierz zgodnie z instrukcją na metce.

Usuwanie plamy z farby lateksowej

Farba lateksowa charakteryzuje się wysoką trwałością, ponieważ jest odporna na tradycyjne formy zmywania. Usuwanie farby lateksowej ułatwia terpentyna albo zastosowanie rozpuszczalnika.

Ubranie z plamą po farbie lateksowej w pierwszej kolejności traktujemy szmatką z wybranym rozpuszczalnikiem. Rozpuszczamy plamę poprzez delikatne przykładanie i przecieranie, uważając, by nie trzeć. Proces może trochę potrwać, dlatego warto pod ubranie podłożyć dodatkowy materiał, by nie zabrudzić niczego dookoła.

Kiedy plama na ubraniu jest już nasączona rozpuszczalnikiem, namocz ją w wodzie z detergentem i zostaw na kilka godzin. Po tym czasie ubranie wypłucz i upierz w pralce.

Jeśli plama z farby lateksowej jest stara i przywarła do ubrania, możesz użyć masła bądź oliwy, by ją rozmiękczyć, a następnie powtórz pozostałe kroki, jak przy mokrej plamie.

 • Usuwanie farby lateksowej ze ściany

Ważną kwestią, o której warto wspomnieć, jest usuwanie farby lateksowej z powierzchni ścian. Metody jej usuwania sprawdzą się zarówno na całej powierzchni ścian, jak i miejscowo.

Jeśli chcesz usunąć plamę z farby lateksowej, czyli zadziałać miejscowo, prostym sposobem jest użycie suszarki do włosów. Dzięki temu farba zmiękczy się i łatwiej będzie ją usunąć, np. za pomocy szpachelki.

Chcąc usunąć farbę lateksową z całych ścian, masz dwie możliwości. Pierwsza to pokrycie starej warstwy farby nową warstwą. Cechą farby lateksowej jest duże krycie, więc z łatwością przykryje stare zabrudzenia lub ubytki.

Przed położeniem nowej warstwy warto zrobić specjalny podkład. Sprawdzi się do tego farba izolująca plamy, która zapobiega zaciekom i powstawaniu plam na powierzchni ściany. Natomiast jeśli farba łuszczy się, najlepszym sposobem będzie zeskrobanie jej.

Zobacz także: Jak usunąć plamy z wina? Poznaj najlepsze domowe sposoby!

Usuwanie plamy z farby olejnej z ubrań - jak to zrobić?

Farba olejna jest rodzajem farby, której cząsteczki pigmentu zawieszone są w oleju, który stanowi ich nośnik. Sprawia to, że farba olejna długo schnie, za to jest bardzo trwała i trudna do usunięcia. Z tego powodu usuwanie farby olejnej powinniśmy podjąć jak najszybciej.

Farba olejna jest odporna na działanie wody. Olej i cząsteczki wody nie łączą się ze sobą, ani nie oddziałują w żaden inny sposób. Chcąc zatem usunąć farbę z ubrania, musisz usunąć jej nadmiar, a następnie użyć rozpuszczalnika. Sprawdzi się również benzyna. Rozpuszczalnik jest w stanie rozpuścić plamę, a wtedy po pewnym czasie możemy wyprać ubranie.

Artystyczną plamę olejną da się również usunąć za pomocą terpentyny.

Jak usunąć plamę z farby do włosów?

Podczas farbowania zdecydowanie łatwiej jest zabezpieczyć się przed plamą, niż ją zmyć. By ochronić ubranie przed zabrudzeniem farbą, wystarczy zwykły ręcznik lub specjalna peleryna fryzjerska, którą można kupić za niewielkie pieniądze w salonach fryzjerskich lub online. Wywabianie plam po farbie do włosów jest trudniejsze, gdyż wymaga szybkiego działania.

Gdy pojawią się plamy z farby do włosów na ubraniu, najpierw delikatnie usuń je ręcznikiem lub chusteczką. Po tym na plamę należy nałożyć odplamiacz i zostawić na kilka minut. W tym czasie odplamiacz wyciąga pigment farby z włókien. Potem ubranie należy wyprać, dodając jeszcze trochę odplamiacza.

Sprawdzonym sposobem na usuwanie plam po tego rodzaju farbie jest lakier do włosów. Działa podobnie jak rozpuszczalnik i nie pozostawia żadnych śladów na ubraniu. Wystarczy spryskać nim plamę, ale należy zrobić to obficie. Nie trzyj, gdyż możesz w ten sposób rozprzestrzenić plamę na tkaninie. Po upływie kilku minut wypierz ubranie w pralce. Nie ma potrzeby dodawania odplamiacza.

Zobacz także: Podpowiadamy, jak szybko usunąć plamy z trawy

Czym można jeszcze usuwać plamy z farby na ubraniu?

W walce z plamami sprawdzą się też produkty, które dostępne są w niemal każdym domu. Oto czym można jeszcze usunąć plamę:

 • Zmywacz do paznokci

Przydaje się w sytuacji, gdy chcemy usunąć plamę olejną lub lateksową. Zmywacz trzeba stosować z dużą ostrożnością, ponieważ zbyt duża ilość może odbarwić materiał. Przed zastosowaniem warto przetestować zmywacz na małym obszarze.

 • Benzyna

Bardzo skuteczny środek w walce z plamami a przy tym bezpieczny dla tkanin. Po użyciu benzyny plamę warto dodatkowo zaprać ciepłą wodą.

 • Mąka ziemniaczana

Mąką posypujemy plamę pokrytą już środkiem wywabiającym, np. odpowiednim rozpuszczalnikiem, benzyną, terpentyną. Mąka pomaga wyciągnąć pigment z tkaniny, zatrzymując go w sobie. Ułatwia to usuwanie zabrudzenia i zapobiega rozprzestrzenianiu się plamy. Zamiast mąki możesz użyć talku.

 • Masło lub oliwa

Jako produkty olejne sprawdzą się na farby olejne lub zaschnięte plamy. Masło lub oliwa rozpuszczają farbę, a wtedy możesz zastosować dalsze kroki usuwania plam.

Zobacz także: Jak usunąć żywicę z ubrania? Domowe sposoby

Usuwanie plamy z farby a rodzaj odzieży

Przy wyborze środków i metody usuwania plam trzeba wziąć pod uwagę materiał, z jakiego wykonane jest ubranie.

Bawełna oraz len, czyli delikatne, naturalne tkaniny, należy czyścić z plam za pomocą bezpiecznych środków. Sprawdzi się do nich benzyna oraz mąka ziemniaczana, które bezinwazyjnie wywabią zabrudzenie. Z kolei do odplamiania wełny zalecany jest czysty alkohol.

Dużą ostrożność należy zachować przy usuwaniu plam z materiałów syntetycznych. Przed zastosowaniem jakiegokolwiek rozpuszczalnika warto zrobić próbę w mało widocznym miejscu.