Zamknij

Twoje kwiaty doniczkowe uschły? Sprawdź, jak możesz je uratować

14.05.2021 13:30

Rośliny doniczkowe do prawidłowego wzrostu i rozwoju wymagają regularnego podlewania, dostępu do światła dziennego i kilku innych czynników. Jeżeli nie zapewnimy im odpowiednich warunków, liście kwiatów zaczną usychać. Podpowiadamy, co w takich sytuacjach możemy zrobić, aby je uratować.

rośliny doniczkowe
fot. Shutterstock

Twój kwiatek doniczkowy usechł? To znak, że prawdopodobnie nie dbałeś o niego we właściwy sposób. Jednak nie wszystko jeszcze stracone. Wypróbuj najlepsze metody na przywrócenie rośliny do życia. Dzięki tym prostym trikom suchy kwiat znów zacznie rosnąć.

Jak uratować uschnięte kwiaty doniczkowe?

Oto najlepsze babcine sposoby na uratowanie suchej rośliny doniczkowej. Sprawdź ich skuteczność.

1. Włóż przesuszoną roślinę do wody

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić z przesuszonym kwiatem, powinno być włożenie go wraz z doniczką do wiaderka wypełnionego do połowy wodą. Roślinę wyjmij dopiero wtedy, kiedy ziemia całkowicie namoknie, czyli po upływie około 30-40 minut. Już po kilku godzinach zauważysz pierwsze efekty.

2. Przesadź roślinę

Często zdarza się, że zapominamy o przesadzeniu roślin, przez co ich korzenie z czasem przestają mieścić się w doniczce. Może to doprowadzić do uschnięcia kwiatów. Jeżeli chcesz je uratować, koniecznie przesadź je do większej doniczki.

Zobacz także: Jak wybielić firanki? Poznaj naturalne i chemiczne sposoby

3. Nawóz

Odpowiednie zasilenie to kolejny istotny czynnik wpływający na rozwój i wzrost roślin doniczkowych. Aby zapewnić im długi żywot, należy regularnie je nawozić. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się gotowe nawozy dostępne w sklepach ogrodniczych. Dobrze sprawdzi się też obornik.

4. Kup odpowiednią ziemię

Kiedy będziesz przesadzać swój kwiatek doniczkowy, upewnij się, że używasz do tego odpowiedniej ziemi. W sklepach znajdziesz propozycje dostosowane do różnych gatunków roślin. Ich ceny zaczynają się od kilkunastu złotych.

loader

Zastanawialiście się kiedyś, jak mieszkają Ania i Robert Lewandowscy? Jeżeli tak, musicie tu zajrzeć!