Jak umyć piekarnik z termoobiegiem? Poznaj proste, domowe sposoby!

29.05.2020 11:32

Jak umyć piekarnik z termoobiegiem? Sprawdź nasze domowe sposoby na szybkie wyczyszczenie piekarnika z termoobiegiem. Wypróbuj domowe sposoby, jakimi jest soda oraz ocet!

jak wyczyścić piekarnik z termoobiegiem
fot. Shutterstock

Mycie piekarnika jest bardzo proste, dlatego warto wypróbować nasz sprawdzony sposób na jego wyczyszczenie. Środki bazujące w głównej mierze na chemii z pewnością nie nie mogą podczas czyszczenia tego kuchennego sprzętu, dlatego koniecznie zapoznaj się z naszymi mniej szkodliwymi pomysłami.

Zobacz także: Czyszczenie dywanu sodą - szybki sposób na pozbycie się plam!

Czyszczenie piekarnika należy wykonywać regularnie, wtedy będzie ci o wiele łatwiej zadbać o porządek. Dzięki regularnemu sprzątaniu pozbędziesz się resztek jedzenia oraz zaschniętego tłuszczu. Raz w tygodniu należy pamiętać o przetarciu piekarnika szmatką namoczoną w wodzie oraz occie. Tego typu mieszanina sprawi, że piekarnik zostanie odkażony, a z powierzchni zostanie usunięty brudny osad. Ocet jest substancją lekko odkażającą, dlatego, jeśli zależy ci na pozbyciu się z piekarnika bakterii, koniecznie wypróbuj taką metodę.

Jak czyścić piekarnik z termoobiegiem?

Zapach octu może przerażać niektórych z was, jednak warto go przeczekać i po kilku chwilach cieszyć się czystym piekarnikiem wolnym od bakterii oraz zarazków. Piekarniki wyposażone w termoobieg, czyści się zdecydowanie łatwiej. Nawet bardzo trudne wnętrze po kilkunastu minutach może lśnić czystością. Wystarczy, że wstawisz do piekarnika z termoobiegiem naczynie wypełnione wodą i nastawisz piekarnik na kilka minut na wysoką temperaturę oraz termoobieg. Dzięki wytworzonej w ten sposób parze wodnej, która pokryje wnętrze piekarnika, usunie tłuste smugi oraz rozmiękczy brud. Po tego typu zabiegu należy namoczyć ściereczkę w płynie do naczyń (lub wodzie z octem) i dokładnie przetrzeć każdą ze ścianek piekarnika. Należy oczywiście pamiętać, aby przed tą czynnością wyłączyć piekarnik i odczekać, aby się ostudził.

Zobacz także:  Jak skutecznie wyczyścić pralkę? Oto kilka sprawdzonych sposobów!

Czym wyczyścić piekarnik z termoobiegiem?

Jeśli wasze piekarniki są bardzo zabrudzone, ale nie chcecie sięgać po środki chemiczne, jest na to inne wyjście. Warto wtedy wykorzystać domową pastę do czyszczenia piekarników. Jej wykonanie jest bardzo proste.

Przygotowanie pasty do czyszczenia piekarnika

  • Wodę i sodę oczyszczoną należy wymieszać w proporcji 1:1. Dzięki temu powstanie dość gęsta zawiesina, którą wykorzystamy do przemywania piekarnika. Papę należy nałożyć na szorstką część gąbki i mocno przetrzeć zabrudzone miejsca. Soda jest naturalnym środkiem czyszczącym, który usunie zaległy tłuszcz. Jeśli nie chcesz szorować piekarnika z termoobiegiem, warto rozprowadzić pastę na zabrudzone miejsca, wtedy będzie miała czas na działanie. Po kilkunastu minutach można zmyć letnią wodą.

Zobacz także: Pranie dywanu z długim włosiem – jak się za to zabrać?