Zamknij

Jak szybko wysuszyć spodnie - sprawdzone sposoby

13.02.2021
Aktualizacja: 13.02.2021 15:39

Chyba każdemu przydarzyła się sytuacja, gdy przed wyjściem z domu okazało się, że ulubione spodnie wiszą mokre na suszarce. Zmiana planów co do ubioru potrafi zepsuć humor, ale można tego uniknąć. Jak szybko wysuszyć spodnie domowymi sposobami?

Jak wysuszyć spodnie?
fot. Shutterstock

Ubrania najlepiej suszyć w stanie rozwieszonym, ale nie zawsze mamy na to czas. Zdarza się, że potrzebujemy wypranych spodni „na już” i szukamy sposobu, żeby przyspieszyć proces suszenia. Ważne, żeby robić to z głową i nie zniszczyć odzieży. Jak szybko wysuszyć ubranie? Jest na to kilka domowych sposobów.

Zobacz także: Czy zbyt częste pranie może zniszczyć ubrania? Te błędy podczas prania popełniamy wszyscy

Jak można szybko wysuszyć spodnie?

Jak szybko wysuszyć spodnie? Wiele zależy od materiału, z jakiego są wykonane. Spodnie, szczególnie jeansowe, mają grubszy materiał niż na przykład bluzki. To sprawia, że ich szybkie suszenie będzie wymagało trochę innych metod niż suszenie delikatniejszych części garderoby. Choć suszenie ubrań przy użyciu żelazka jest dość popularne, w przypadku spodni może nie być skuteczne. Nawet na suszarce spodnie schną najdłużej z odzieży, więc żelazko nie sprawi, że będą suche tak szybko jak koszulka.

Podobnie jest z suszarką do włosów. Jeśli masz wystarczająco dużo czasu, możesz jej użyć, ale może to być zajęcie pracochłonne i męczące. Tak samo wygląda sytuacja z wentylatorem. Są to jednak urządzenia, które nie wyrządzą szkody spodniom, więc o ile nie musisz wyjść z domu za kwadrans, możesz niżej sprawdzić jak szybko wysuszyć spodnie przy ich pomocy.

Zobacz także: Wrzuć do pralki kilka tabletek aspiryny. Efekt mocno cię zaskoczy!

Jak szybko wysuszyć spodnie, gdy czas nagli?

Musisz za chwilę wyjść? Są metody, które pozwolą ci szybko wysuszyć spodnie, ale pamiętaj, że chwila nieostrożności może skutkować tym, że nie założysz ich już nigdy.

  • Suszenie spodni w piekarniku

Jedną z metod jest suszenie spodni w piekarniku. Choć ten sposób suszenia może budzić obawy, jest najskuteczniejszy. Wysoka temperatura szybko pozbędzie się wilgoci nawet z wypranych przed chwilą spodni. Przed włożeniem spodni do piekarnika, sprawdź, czy nie mają plastikowych elementów. Stopiłyby się one bowiem pod wpływem wysokiej temperatury. Jak szybko wysuszyć spodnie w piekarniku? Rozgrzej go do 200 stopni Celsjusza i umieść spodnie na metalowej kratce. Zwróć uwagę, czy jest czysta, żeby nie okazało się, że po wysuszeniu spodnie znów będą wymagały prania. Spodnie susz nie dłużej niż pięć minut - tyle powinno wystarczyć, żeby całkowicie wyschły.

  • Suszenie spodni w mikrofalówce

W podobny sposób możesz wysuszyć spodnie w mikrofalówce. W tym celu należy nastawić program trwający maksymalnie 20 sekund, inaczej spodnie mogą się przypalić. Po tym czasie wyjmij spodnie, strzep je i ponownie włóż do mikrofalówki. Wszystko powtarzaj do czasu, aż spodnie będą całkiem suche. Pamiętaj tylko, żeby nie wkładać do mikrofalówki ubrań, które posiadają metalowe elementy. Zarówno piekarnik, jak i mikrofalówka muszą być dobrze wyczyszczone, bo inaczej odzież przesiąknie zapachem jedzenia.

Zobacz także: Czy śni ci się pranie? Sprawdź, co to oznacza

Jak szybko wysuszyć ubranie?

O ile suszenie spodni i innych ubrań z grubszych materiałów wymaga silniejszych sposobów, odzież z cienkich tkanin możesz też skutecznie wysuszyć bez użycia urządzeń elektrycznych. Jak szybko wysuszyć ubranie z cienkich tkanin?

  1. Żelazko. W tym przypadku żelazko może dobrze się sprawdzić. Kilkuminutowe prasowanie sprawi, że woda wyparuje, a w bonusie dostaniesz wyprasowane ubranie.
  2. Suszarka do włosów. Również suszarka do włosów może się sprawdzić w przypadku delikatnych tkanin. W tym celu najlepiej rozwiesić ubranie i suszyć równomiernie z każdej strony. Dmuchanie ciepłym powietrzem będzie dla większości tkanin najbezpieczniejszą metodą szybkiego suszenia.
  3. Mikrofalówka. Z kolei wymieniona wcześniej mikrofalówka bardzo dobrze sprawdzi się w przypadku suszenia bielizny.
  4. Suszenie ubrań na zewnątrz. Wybranych ubrań będziesz potrzebować dopiero za kilka godzin? Możesz wypróbować łagodniejszych metod suszenia. Latem najlepszym sposobem jest rozwieszenie ubrań na zewnątrz. Wyschną błyskawicznie.
  5. Kaloryfer. Zimą równie dobrze sprawdzi się kaloryfer. Najbezpieczniej będzie jednak powiesić odzież w pobliżu kaloryfera, a nie bezpośrednio na nim, bo inaczej ubranie może zrobić się sztywne. Aby przyspieszyć suszenie, można też ponownie włożyć ubranie do pralki i włączyć wirowanie na najwyższych obrotach. Niektóre ubrania mogą w ten sposób całkowicie wyschnąć.

Zobacz także: Pranie butów w pralce. Jak zrobić to bezpiecznie?