Twoje ulubione buty okazały się odrobinę za ciasne? Zobacz, jak rozciągnąć buty domowym sposobem!

07.04.2020 12:34

Pewnie wiele z was spotkało się z sytuacją, kiedy kupiłyście buty i okazało się, że długość jest w porządku, ale są nieco za ciasne pod względem szerokości. Albo odwrotnie - szerokość pasowała, ale buty były o pół rozmiaru za ciasne. Na szczęście istnieją domowe sposoby na to, jak rozciągnąć buty. Oto kilka z nich!

Buty
fot. Shutterstock

Podstawowa zasada kupowania butów to taka, że lepiej kupić te odrobinę większe niż mniejsze. Po pierwsze materiał może się skurczyć, a po drugie warto pamiętać, że raz zakładamy but na gołą stopę, a drugi raz na rajstopy czy na grubsze skarpety. Na szczęście buty da się rozciągnąć w domu.

Jak rozciągnąć buty? Wszystko zależy od tego, z jakiego materiału są wykonane. Jeżeli mówimy o butach skórzanych, nie będzie to takie trudne, jak w przypadku butów wykonanych z tworzywa sztucznego. Na szczęście da się rozciągnąć buty jedne i drugie. Jak zrobić to domowym sposobem? Podpowiadamy!

Jak rozciągnąć buty - o czym warto pamiętać

Warto pamiętać o tym, że rozciąganie butów będzie prostsze w przypadku butów skórzanych, ale dużo trudniejsze w przypadku butów z tworzywa sztucznego. Buty skórzane można powiększyć nawet o jeden cały rozmiar, nie mówiąc już o ich szerokości.

Na szczęście także buty ze sztucznego materiału da się bezpiecznie rozciągnąć. Jak rozciągnąć buty w domu? Przedstawiamy kilka skutecznych sposobów. Uprzedzamy jednak, aby każdy z nich stosować delikatnie - aby nie uszkodzić tworzywa sztucznego, które może zachować się różnie.

1. Wilgotne skarpety

Ta metoda sprawdzi się zarówno w przypadku butów skórzanych, jak i w przypadku butów ze sztucznego materiału. Wystarczy, że namoczysz skarpetkę - ale tak, żeby była wilgotna, a nie żeby ociekała z niej woda. A następnie założysz buty, które chcesz rozciągnąć. Choć w nich i wilgotnych skarpetach przez kilka godzin.

2. Zamrożona woda

Ten sposób sprawdza się głównie w przypadku butów skórzanych. Ale warto też wypróbować go w przypadku butów ze sztucznego materiału. Wystarczy napełnić wodą woreczek, który następnie wkładamy do buta - powinien on go szczelnie wypełnić. Następnie buty wkładamy do zamrażarki - powstający lód powinien rozciągnąć materiał.

3. Spirytus

Wystarczy, że namoczysz wacik spirytusem, a następnie przetrzesz nim wnętrze butów, które chcesz rozciągnąć. Później wypchaj porządnie buty gazetami i zostaw tak na 2-3 dni. Powinny się rozciągnąć.

4. Krem

Jak rozciągnąć buty za pomocą kremu? Najpierw przetestuj odrobinę kremu nawilżającego po wewnętrznej stronie butów - czy nie odbarwi on materiału. Jeżeli nie, wysmaruj całe buty - w środku i na zewnątrz - grubą warstwą kremu nawilżającego. Później załóż grube skarpety i chodź w nich po domu przez kilka godzin.

Jeżeli każdy z powyższych sposobów na rozciąganie butów zawiódł, pozostaje ci jeszcze kilka opcji. Możesz buty zanieść do szewca - w przypadku skórzanych bez problemu ci je rozciągnie. Możesz też w tym celu wykorzystać prawidła - jednak ta metoda wymaga cierpliwości.

Pamiętaj też, że o rozciągnięte buty trzeba odpowiednio zadbać. Jeśli odstawisz je na półkę, wrócą do swojego pierwotnego stanu. Chodź w nich jak najczęściej, aby materiał pozostał rozciągnięty.

loader

Ten projekt robi furorę na świecie. Wszystko dlatego, że na zdjęciach pozują gwiazdy wraz ze swoimi młodszymi wcieleniami!