Jak prać ubrania, aby ich nie zniszczyć? Poznaj 5 wskazówek

25.01.2021 14:43

Pranie ubrań w wysokiej temperaturze z dodatkiem silnie działających środków chemicznych może je zniszczyć. Aby mieć pewność, że po usunięciu zabrudzeń tkaniny nadal będą wyglądać jak nowe, należy wziąć do serca kilka rad. Z naszego artykułu dowiesz się, jak prać delikatne tkaniny.

pranie
fot. Shutterstock

Zdarzyło ci się, że po wyjęciu z pralki twój ulubiony sweter skurczył się o kilka rozmiarów? A może jedwabna sukienka przestała nadawać się do noszenia? Jeżeli chcesz uniknąć tego typu problemów, sprawdź, jak prać delikatne tkaniny, by zapewnić im piękny wygląd.

Jak prać delikatne tkaniny?

Wiele z nas bezmyślnie wkłada do pralki naraz wszystkie brudne rzeczy. Z tego powodu często zdarza się, że po wypraniu tracą one kolor i są zniszczone. Oto kilka podstawowych zasad, dzięki którym twoje ubrania po odświeżeniu i usunięciu plam będą wyglądały jak nowe.

1. Sprawdzaj oznaczenia na metkach

Przed umieszczeniem danej rzeczy w pralce, przeczytaj napis na metce. Dzięki temu dowiesz się, w jaki sposób należy ją pielęgnować. Pamiętaj też, że ubrania uszyte z delikatnych tkanin, takich jak jedwab, satyna, dzianina są najbardziej narażone na zniszczenie. Aby ich nie uszkodzić, trzeba prać je ręcznie w niskiej temperaturze - najlepiej około 30 stopni. Ponadto do ich odświeżenia warto stosować płyn zmiękczający zamiast proszku.

2. Segreguj ubrania zgodnie z ich kolorystyką

Jeżeli włożymy ciemne i jasne ubrania do pralki, może okazać się, że tuż po wyjęciu białe tkaniny zmienią odcień. Aby uniknąć zafarbowania materiałów, warto posegregować je kolorystycznie. Pierz oddzielnie jasne i ciemne rzeczy, a unikniesz problemu.

Zobacz także: Które kolory ścian będą królować w 2021 roku? Poznaj najnowsze trendy

3. Ręczniki pierz oddzielnie

Ręczniki należy oczyszczać w wysokiej temperaturze sięgającej 60 stopni. Aby zapobiec osiadaniu bawełnianych włókien, powinno się prać je oddzielnie.

4. Ubrania z nadrukiem odwracaj na lewą stronę

Wszelkie nadrugi na ubraniach, szczególnie te prasowane, pod wpływem wysokiej temperatury mogą się zniszczyć. Z tego względu przed praniem dobrze jest odwrócić je na drugą stronę. Pamiętaj też, by nigdy nie suszyć ich w suszarce bębnowej.

5. Czarne ubrania pierz w środkach do ciemnych tkanin

Czarne i bardzo ciemne ubrania w wyniku prania w pralce z czasem mogą blaknąć. Właśnie dlatego poleca się odświeżać je za pomocą specjalnych środków, które chronią materiał przed utratą koloru.

loader

Zobacz, jakie trendy będę królować we wnętrzach w nadchodzącym sezonie!