Zamknij

Jak otworzyć wino? Praktyczne porady i skuteczne metody

12.02.2021
Aktualizacja: 12.02.2021 14:29

Odpowiedź na pytanie „jak otworzyć wino?” wydaje się prosta. Przecież każdy wie, że należy to zrobić korkociągiem. A co jeśli nie ma pod ręką tego narzędzia? Okazuje się, że można otworzyć wino na wiele różnych sposobów!

Wino można otworzyć nie tylko korkociągiem
fot. Shutterstock

Raczej nikt nie zastanawia się na co dzień, jak otworzyć wino bez korkociągu. A może jednak zdarzyła ci się sytuacja, w której chciałeś otworzyć wino, a korkociąg gdzieś się zawieruszył albo zepsuł się podczas nierównej walki z drewnianym korkiem? Dzięki temu artykułowi dowiesz się jak w przyszłości poradzić sobie z takim kłopotem.

Zobacz także: Śniło ci się, że pijesz wino? To znak, że nadchodzi przełom

Jak otworzyć wino korkociągiem?

To nie pomyłka, najpierw odpowiemy na to pytanie, gdyż nie wszyscy wiedzą, jak otworzyć wino korkociągiem. Nie wszyscy orientują się też, jaki korkociąg zakupić, by otwieranie butelki z tym wyjątkowym trunkiem było łatwe i bezproblemowe. Poniżej przedstawiamy listę korkociągów dostępnych na rynku wraz z ich krótką charakterystyką i instrukcją obsługi.

  • Trybuszon barmański

Nieduże narzędzie wyglądem przypominające scyzoryk. Jak sama nazwa wskazuje, jest używany głównie przez barmanów. Dzieje się tak, ponieważ używanie go wymaga sporej wprawy, nie jest to zatem odpowiedni korkociąg dla laików. By otworzyć wino trybuszonem barmańskim, należy zdjęć z wina folię zabezpieczającą, wkręcić śrubę narzędzia i zdecydowanym ruchem pociągnąć. Uważaj, by nie wkręcić korkociągu zbyt głęboko, gdyż korek może się pokruszyć.

  • Korkociąg elektryczny

Tego typu korkociąg to zdecydowanie najłatwiejszy patent na otworzenie wina. Wystarczy jedynie zdjąć folię zabezpieczającą korek, przyłożyć korkociąg w odpowiednim miejscu i nacisnąć guzik. Korkociąg wykona sam całą pracę, ty musisz tylko poczekać kilka sekund.

  • Korkociąg skrzydełkowy

Najczęściej spotykane narzędzie do otwierania butelek z winem. Jest tańsze od korkociągu elektrycznego i łatwiejsze w obsłudze niż trybuszon barmański. Używa się go podobnie do korkociągu elektrycznego, jednak zamiast wciśnięcia guzika, trzeba użyć siły własnej dłoni. Trzymając korkociąg na korku, wkręć śrubę w korek - skrzydełka korkociągu automatycznie się podniosą. Gdy śruba będzie prawie całkiem wkręcona, powinieneś pociągnąć skrzydełka narzędzia w dół i zdjąć korkociąg. Wino otwarte!

Zobacz także: Jak usunąć plamy z wina? Poznaj najlepsze domowe sposoby!

Jak otworzyć wino bez korkociągu?

Nadszedł czas na odpowiedź na kluczowe pytanie, czyli jak otworzyć wino bez korkociągu? Okazuje się, że sposobów jest kilka, oto najciekawsze i najbardziej praktyczne:

  1. Najprostszą metodą na otwieranie wina bez korkociągu, która jednocześnie zmusza do wypicia całej butelki tego trunku, jest wepchnięcie korka do wnętrza butelki. Możesz w tym celu użyć dowolnego, sztywnego i dość wąskiego (o mniejszej objętości niż korek) przedmiotu. Może to być trzonek szczoteczki do zębów, śrubokręt, rączka widelca lub gruby drut. Oczywiście będzie potrzebne też sporo siły.
  2. Do wysunięcia korka może posłużyć ci również zapalniczka. Usuń całą folię wraz z banderolą i podgrzej ogniem miejsce pod korkiem (górną część szyjki), obracając przy tym butelkę. Zajmie ci to trochę czasu, ale to bardzo skuteczna metoda. Pamiętaj jednak, by nie przesadzić z płomieniem, gdyż butelka pod wpływem zbyt wysokiej temperatury może po prostu się roztrzaskać.
  3. Kolejny sposób to nie lada gratka dla tzw. złotych rączek, czyli osób lubiących majsterkować. Jeśli należysz do takich ludzi, weź ze swojej skrzynki narzędziowej wkręt, śrubokręt i kombinerki. Wkręt umieść w korku za pomocą śrubokrętu, a następnie wyciągnij razem z korkiem kombinerkami.

Zobacz także: Jak zrobić wino z winogoron? Wypróbuj sprawdzony przepis!