Zamknij

Jak oszczędzać wodę - porady i przykłady

20.02.2021
Aktualizacja: 20.02.2021 09:57

Jak oszczędzać wodę? To pytanie zadaje sobie wiele osób, szczególnie tych, które żyją „na swoim” i płacą rachunki. Ciągłe podwyżki opłat za wodę, prąd, gaz i ogrzewanie spędzają sen z powiek, a wieści o wyczerpujących się zasobach wody na świecie sprawiają, że martwimy się o przyszłość naszych dzieci i wnuków.

Zmiana przyzwyczajeń pomoże oszczędzać wodę
fot. Shutterstock

Z tego wpisu dowiesz się, jak oszczędzać wodę w swoim gospodarstwie domowym. Przedstawione przez nas sposoby na oszczędzanie wody pozwolą nie tylko ograniczyć wydatki na rachunki, ale i zadbać o środowisko. Proponowane przez nas sposoby oszczędzania wody nie powinny zaburzyć funkcjonowania gospodarstwa, ani sprawiać dyskomfortu domownikom – wdrożenie nawet tylko kilku porad znacznie wpłynie na oszczędzanie kilkudziesięciu złotych, a także pozwoli żyć bardziej ekologicznie. 

Zobacz także: Co znaczy widok wody we śnie? Oto najczęstsze interpretacje!

Jak oszczędzać wodę podczas codziennych czynności? 

Wykonując podstawowe obowiązki domowe, często nie zastanawiamy się nad tym, ile wody zużywamy. I to jest pierwszy błąd, jaki popełniamy. Korzystając podczas jakiejkolwiek czynności z wody, powinniśmy robić z głową. Dla przykładu – myjąc zęby, goląc się czy myjąc naczynia, nie powinniśmy dopuszczać do tego, by kran cały czas był odkręcony. Wyrobienie sobie nawyku zakręcania wody po namoczeniu szczoteczki do mycia zębów, zamykania odpływu i napuszczania wody do umywalki podczas golenia się oraz niemycia naczyń pod bieżącą wodą pozwoli zaoszczędzić kilkanaście złotych miesięcznie. 

Dodatkową motywacją do przyzwyczajenia się do niepotrzebnego zużywania wody powinien być fakt, że jeśli jedna osoba nie zakręci kranu podczas mycia zębów lub golenia, zużywa jej około 15 litrów, a gdy myjemy naczynia pod bieżącą wodą, wylewamy jej aż 60 litrów dziennie. Dla porównania, zmywarka zużywa od siedmiu do piętnastu litrów podczas jednego cyklu. 

Oszczędzanie wody to również szereg innych dobrych nawyków. Pralka podczas jednego cyklu prania zużywa około 80-100 litrów wody, zatem warto dbać o to, by zawsze była pełna i żeby nie robić prania częściej niż to konieczne. Codzienna kąpiel w pełnej wannie to zużycie aż 200 litrów wody, podczas gdy na pięciominutowy prysznic wykorzystywane jest niespełna 50 litrów wody. Duże straty w wodzie przynoszą również tak prozaiczne czynności jak spłukiwanie wody w toalecie. Wiemy, że wszyscy muszą to robić, jednak warto zainwestować w nowoczesną spłuczkę wyposażoną w dwufunkcyjny zawór, dzięki któremu można ustalić objętość spłukiwanej wody lub też włączyć funkcję „stop”. Spłuczki starego typu wylewają od 10 do 20 litrów wody podczas jednego spłukiwania. 

Dobrym sposobem na oszczędzanie wody jest zbieranie deszczówki do podlewania kwiatów i innych roślin. Do tego warto pamiętać, że podlewanie jest najbardziej efektywne, gdy wykonujemy je wczesnym rankiem lub wieczorem. Do podlewania kwiatów w domu możemy wykorzystać tzw. szarą wodę, czyli zużytą wcześniej wodę niezawierającej detergentów i fekaliów, na przykład z namaczania prania. 

Zobacz także: Nie wylewaj wody po makaronie. Może posłużyć ci jako naturalny kosmetyk

Oszczędzanie wody - proste sposoby 

  • Nowoczesna zmywarka 

Najlepszym długofalowym sposobem na oszczędzanie wody jest zakupienie nowoczesnych sprzętów podczas robienia remontu lub wyposażania nowo zakupionego domu czy mieszkania. Podstawowym urządzeniem pozwalającym na duże ograniczenie zużycia zasobów wodnych jest wspomniana już wcześniej zmywarka. Zużycie wody przez zmywarkę może być nawet cztery razy mniejsze niż podczas mycia ręcznego. Warto wybrać model posiadający funkcję ECO, dzięki której pobierane jest jeszcze mniej wody podczas jednego cyklu. Należy również pamiętać, że w przypadku zmywarki, tak jak i pralki, trzeba uruchamiać sprzęt wyłącznie, gdy jest całkowicie wypełniony. 

  • Odpowiednie baterie  

Mało kto wie, że baterie łazienkowe i kuchenne z dwoma kurkami również przyczyniają się do bardzo dużych strat wody. Jednouchwytowa bateria pozwala szybciej i sprawnie regulować temperaturę wody, dzięki czemu zużyje się jej znacznie mniej. Dodatkowym sposobem na domowe oszczędzanie wody jest wyposażenie kranów w perlatory, czyli nakładki w formie siatki mocowane na końcówce kranu, które napowietrzają wodę i zwiększają jej strumień. Takie sitko może sprawić, że zużycie wody będzie nawet o połowę mniejsze. Istnieją również słuchawki prysznicowe oszczędzające wodę, które wyposażone są w napowietrzacz. 

Osoby, które nie planują remontu i nie chcą inwestować w nowe urządzenia służące oszczędzaniu wody, mogą w inny sposób zadbać o ograniczenie zużywania tego zasobu naturalnego. Cieknący kran może wylać aż 5000 litrów wody w ciągu roku! To naprawdę dużo, zatem warto zadbać o jak najszybsze naprawienie takiej usterki. Sprawdzanie co jakiś czas szczelności rur, zaworów, uszczelek i syfonów oraz naprawianie tych z pozoru błahych awarii także poskutkuje sporą oszczędnością wody. 

  • Prawidłowe płukanie owoców i warzyw 

Bardzo prostą czynnością, która pozwala zaoszczędzić wodę, jest płukanie owoców i warzyw w naczyniu lub w zlewie z zamkniętym odpływem. Płukanie pod bieżącą wodą spowoduje znacznie większe jej zużycie, a wodę z naczynia będzie można wykorzystać ponownie, np. do podlania kwiatków. Dużym marnotrawstwem wody jest także rozmrażanie pod odkręconym kranem mięsa i innych mrożonek. Jest to niewątpliwe szybki sposób, jednak warto postarać się planować rozmrażanie żywności z wyprzedzeniem i wyjmować jedzenie, które chce się rozmrozić na noc z lodówki. 

  • Mycie samochodu bez użycia węża 

Niekorzystnym dla oszczędzania wody pomysłem jest mycie samochodu przy pomocy węża ogrodowego. Lepiej przygotować sobie wiadro z wodą i ekologiczne środki czyszczące, a węża użyć tylko do płukania. Jest to wprawdzie bardziej czasochłonna czynność, jednak zaowocuje sporą oszczędnością wody. Jeśli bardzo zależy nam na umyciu auta w szybki sposób, lepiej wybrać się do myjni, gdzie za kilka złotych umyjemy samochód. Nowoczesne myjnie wyposażone są w specjalne systemy do recyklingu zużytej wody, zatem korzystając z nich, będziemy mieć nie tylko szybko umyty pojazd, ale i będziemy działać proekologicznie. 

Zobacz także: Odprowadzenie wody z rynien - jak powinno wyglądać?

Czy statystyczny Polak zwraca uwagę na oszczędzanie wody? 

Na koniec przedstawimy kilka danych, które, mamy nadzieję, zmotywują naszych czytelników do podejmowania działań mających na celu oszczędzanie wody. 

  • Dane statystyczne 

Główny Urząd Statystyczny zbiera i udostępniania informacje statystyczne na temat zużycia wody przez Polaków. Według GUS zużywamy około 92 litrów na osobę w ciągu doby. Polska nie wypada najgorzej na tle innych krajów. W Niemczech dzienne zużycie wody na osobę wynosi około 120 litrów, w Holandii trochę ponad 130 litrów, a w Wielkiej Brytanii aż prawie 170 litrów. Ciepłe kraje śródziemnomorskie, takie jak Grecja, znacznie przewyższają te statystyki i używają do 230 litrów na osobę w czasie jednej doby. Są jednak kraje oszczędniejsze od Polski – w Rumunii średnie dobowe zużycie wody na osobę to tylko 85 litrów. 

  • Ekologiczne aspekty 

Od kilku lat ekologia, a w tym zachęcanie do rozsądnego korzystania z ograniczonych zasobów wodnych, są mocno promowane. W ostatnim czasie zaczęły być widoczne pozytywne skutki porad ekspertów zajmujących się ochroną środowiska. Bardzo dużo Polaków przekonało się już, że zmywarka jest nie tylko wygodniejsza, ale także bardziej ekologiczna niż mycie naczyń w zlewie. Wiele osób zrezygnowało też z posiadania wanny, a coraz więcej obywateli naszego kraju posiada baterie jednouchwytowe wyposażone w perlator. 

  • Ślad węglowy 

Polaków, tak i jak i inne narody, dotyczy ślad węglowy, czyli określenie emisji gazów cieplarnianych trafiających do środowiska. Oszczędzanie wody jest związane ze śladem węglowym tak samo jak oszczędzanie prądu czy gazu. W tym przypadku można określić to jako ślad wodny, czyli to ile wody jest potrzebne do wyprodukowania różnych przedmiotów. Aby ograniczyć ślad węglowy (wodny) niezbędne jest wprowadzenie świadomej konsumpcji, czyli kupować jedynie najpotrzebniejsze rzeczy i starać się nie wyrzucać różnych przedmiotów, lecz przeznaczać je na inny cel, np. podarować osobom potrzebującym. 

Sposobów na oszczędzanie wody jest bardzo dużo, w tym wpisie wymieniliśmy tylko kilka najważniejszych, najpraktyczniejszych i najprostszych do wykonania. Pamiętajmy, że oszczędzając wodę, dbamy nie tylko o stan swojego portfela, ale i o środowisko naturalne. Pamiętamy, że deficyt wody w Polsce, jeśli by nastąpił, będzie dotyczył nie tylko nas samych, ale i przyszłych pokoleń.