Zamknij

Jak myć zęby szczoteczką elektryczną - praktyczny poradnik

11.03.2021
Aktualizacja: 11.03.2021 15:34

Dbanie o higienę jamy ustnej urządzeniami elektrycznymi jest coraz bardziej powszechne. Nie jest jednak wyłącznie istotne czym, ale ważne też, jak myć zęby szczoteczką elektryczną. Prawidłowej techniki warto uczyć więc od najmłodszych lat, zwłaszcza, że to dzieci szczególnie chętnie sięgają po szczoteczki elektryczne. 

Jak myć zęby elektryczną szczoteczką?
fot. Shutterstock

Elektryczne szczoteczki, czyli szczoteczki zasilane elektrycznie przez akumulator ładowany z gniazdka lub przez wymienne baterie, w produkcji seryjnej pojawiły się w latach 60. XX w. w Stanach Zjednoczonych. Stanowią one alternatywę dla szczoteczek manualnych, a według ekspertów są od nich dużo bardziej efektywne w usuwaniu osadu nazębnego. Jak zatem prawidłowo myć zęby szczoteczką elektryczną? 

Zobacz także: Myj zęby bez użycia pasty. Skuteczniej niż dotychczas

Jak myć zęby szczoteczką elektryczną - instrukcja krok po kroku 

O tym, jak myć zęby szczoteczką elektryczną, należy pamiętać szczególnie wtedy, gdy zastępujesz nią całkowicie szczoteczkę manualną. Dlaczego? Właśnie wtedy wydaje się nam się, że obrotowa główka wykona za nas całą pracę. Z jednej strony to prawda - szczoteczka elektryczna nie wymaga od nas wykonywania poziomych lub wymiatających ruchów, z drugiej zaś właściwa technika mycia zębów jest nadal istotna. 

Zobacz także: Bambusowa szczoteczka do zębów - czy jest lepsza od zwykłej?

Poradnik prawidłowego mycia zębów z użyciem szczoteczki elektrycznej: 

 1. Mycie zębów szczoteczką elektryczną rozpocznij od upewnienia się, że jest ona naładowana. Choć brzmi to banalnie, to jest to bardzo ważne. Jeśli bowiem urządzenie nie będzie naładowane, będzie działać jak zwykła szczoteczka manualna, a nie takie jest jej przeznaczenie. Jeśli zaś szczoteczka naładowana będzie w niepełnym stopniu, spadnie jej moc pracy, a przez to efektywność mycia zębów. 
 2. Sprawdź stan swojej szczoteczki. Powinna posiadać ona miękkie, niewygięte włókna. Wpływa to zarówno na jakość, jak i komfort mycia zębów. Jeśli zauważysz, że główka twojej szczoteczki jest już zniszczona lub podczas szczotkowania poczujesz wypadające włókna - zmień ją. Jeśli nie zauważysz żadnych uszkodzeń, mimo to pamiętaj o regularnej zmianie główki szczoteczkiCo do zasady, powinno się ją wymieniać co trzy miesiące. 
 3. Namocz szczoteczkę, nałóż niewielką ilość pasty i zacznij działać. Dlaczego ilość pasty nie powinna być zbyt duża? Powód jest dość prosty - pasta zacznie pienić się zbyt mocno, a tym samym będziesz chciał zakończyć mycie zębów elektryczną szczoteczką zbyt wcześnie. 

Warto dodać, że wybierając pastę do zębów, której będziesz używać myjąc je szczoteczką elektryczną, warto zwrócić uwagę na współczynnik ścieralności RDA. Powinien być on stosunkowo niski, czyli między 30 a 70, w przeciwnym wypadku możesz uszkodzić sobie szkliwo.  

 1. Prawidłowe mycie zębów szczoteczką elektryczną najlepiej przeprowadzić dzieląc zęby na cztery części - lewą i prawą, dolną i górną. Dzięki takiemu podziałowi będziesz mógł równomiernie umyć wszystkie zęby. Jeśli poświęcisz na każdą część trzydzieści sekund, wówczas zakończysz mycie zębów po rekomendowanym przez ekspertów czasie, czyli po dwóch minutach.  

Przykładając szczoteczkę elektryczną do zębów staraj się zachować kąt 45 stopni. Nie wykonuj dodatkowych ruchów i pozwól szczoteczce działać. Nie używaj do tego zbyt dużej siły, ponieważ w przypadku mycia zębów szczoteczką elektryczną możesz jedynie uszkodzić szkliwo lub dziąsła.  

 1. Koniecznie wyczyść język. Dzięki temu pozbędziesz się pozostałych bakterii i dodatkowo odświeżysz oddech. Niektóre szczoteczki posiadają nawet do tego specjalny tryb.  
 2. Po umyciu zębów wyczyść także szczoteczkę, najlepiej pod bieżącą wodą. Następnie osusz ją i dopiero wtedy odłóż na bazę lub ładowarkę. Chowanie szczoteczki do szczelnego etui to nie najlepszy pomysł. Jeśli pozostanie ona choć odrobinę mokra, w zamkniętym pudełku będą się na niej gromadzić i rozwijać bakterie. 

Zobacz także: Robisz to źle. 3 błędy, jakie nieświadomie popełniasz przy myciu zębów

Mycie zębów szczoteczką elektryczną - opinie 

Opinie na temat mycia zębów szczoteczką elektryczną są w większości bardzo pozytywne. Podstawowe zastrzeżenie przeciwników dotyczy jej używania przez dzieci, które, przyzwyczajone do samodzielnej pracy szczoteczki elektrycznej, nie opanowują samodzielnej techniki mycia zębów. Wydaje się jednak, że stosowanie szczoteczek zamiennie - manualnych i elektrycznych - to w przypadku najmłodszych najlepsze rozwiązanie. 

Warto także dodać, że na rynku dostępnych jest kilka rodzajów szczoteczek elektrycznych. Dzięki temu każdy może dobrać urządzenie dopasowane do swoich potrzeb i możliwości finansowych. Wśród szczoteczek elektrycznych wyróżniamy: 

 • obrotowe (rotacyjne), 
 • obrotowo-pulsacyjne, 
 • oscylacyjno-rotacyjno-pulsacyjne, 
 • soniczne, 
 • ultradźwiękowe.