Zamknij

Jak często powinno się prać ręczniki? Ekspert nie pozostawia wątpliwości

12.05.2020 14:09

Większość osób robi to zdecydowanie za rzadko.

ręczniki
fot. Shutterstock.com

Wycieramy w nie czyste ciało, więc nie mają prawa być brudne? Niestety, nic bardziej mylnego. Większość z nas nie zdaje sobie sprawy z zagrożeń, jakie czyhają na nas ze strony, wydawałoby się, czystych ręczników. Ekspert zdradził, jak często powinno się je prać.

Zobacz też: Naukowcy już wiedzą, ile razy w tygodniu należy brać prysznic. Ta liczba może Was zaskoczyć

Co można znaleźć na ręczniku? Martwy naskórek, resztki śliny, moczu i kału, grzyby. Kiedy wilgotne ręczniki zostawimy w ciepłej łazience, bakterie zaczynają się mnożyć. Aby nie narażać się na infekcje, należy je regularnie wymieniać. 

Według mikrobiologa z New York University School of Medicine Philipa Tierno większość osób robi to jednak za rzadko. Ile razy można użyć ręcznika, zanim wrzucimy go do pralki? Ekspert udzielił precyzyjnej odpowiedzi. 

Jeśli jesteś w stanie wysuszyć go całkowicie, trzy razy to maksimum. Kiedy ręcznik wydziela nieprzyjemny zapach, namnażają się w nim mikroby. To znak, że należy go wyprać - mówił w rozmowie z "Business Insiderem".

Stosując się do powyższej rady, jeśli używasz ręcznika dwa razy dziennie rano i wieczorem, to powinnaś go wymieniać codziennie. Szczególnie tyczy się to ręczników, które dzielimy z kimś, np. ręczników do rąk. W tym przypadku kontakt z mikroorganizmami może grozić np. gronkowcem złocistym, co może skutkować zaskórnikami lub infekcją.

Zobacz też: Ekspert wyjaśnia, jak często należy prać pościel. Co nam może grozić, gdy robimy to za rzadko?