Zamknij

Jak często należy prać firanki i zasłony? Wielu z nas robi to zbyt rzadko

06.05.2021 15:21

Uważasz, że w twoim mieszkaniu panuje wyjątkowa czystość? Zanim odpowiesz sobie na to pytanie, upewnij się, że odpowiednio często pierzesz swoje firanki i zasłony. Podpowiadamy, jak często powinno się je odświeżać.

firanki i zasłony
fot. Shutterstock

Są takie elementy wystroju domu, które wymagają regularnego czyszczenia i pielęgnacji, ale niestety wielu z nas o tym zapomina. Do tego typu dodatków należą zasłony i firany. Jak się okazuje, szybko pochłaniają one kurz i brud, przez co mogą stać się siedliskiem bakterii. Aby uniknąć problemów zdrowotnych i utrzymać czystość w swoim domu, warto prać materiał regularnie. Sprawdź, z jaką częstotliwością należy to robić.

Jak często należy prać firanki i zasłony?

Każdy z nas ma w swoim mieszkaniu zasłony lub firanki, ale niewiele osób pamięta o ich regularnym praniu. Niektórzy robią to zdecydowanie zbyt rzadko, przez co narażają swoje zdrowie na poważne problemy.

Zdaniem ekspertów zarówno zasłony, jak i firanki należy prać maksymalnie co 6 miesięcy. Jednak w okresie grzewczym warto odświeżać je częściej, najlepiej co 4 miesiące. Szczególnie mieszkańcy dużych miast, w których odnotowuje się wysoki stopień zanieczyszczenia powietrza, powinni zastosować się do tej rady.

Zobacz także: Jak wybielić firanki? Poznaj naturalne i chemiczne sposoby

Jak prać firanki i zasłony?

Aby mieć pewność, że nasze firanki i zasłony są idealnie czyste, należy prać je zgodnie z kilkoma zasadami. Przede wszystkim jeszcze przed włożeniem do pralki warto namoczyć je w misce z wodą o temperaturze około 40 stopni. Jeśli na tkaninie widoczne są plamy, dodatkowo wlej odrobinę detergentu.

Po upływie godziny wyjmij firanki z miski, włóż je do pralki i nastaw ją na 30 stopni. W przypadku grubych zasłon temperatura wody powinna wynosić co najmniej 60 stopni. Po wyjęciu z urządzenia poczekaj, aż twoje pranie wyschnie.

loader

Zastanawialiście się kiedyś, jak mieszkają Ania i Robert Lewandowscy? Jeżeli tak, musicie tu zajrzeć!