Zamknij

Jak zrobić piękne gwiazdki na szydełku? Podpowiadamy krok po kroku!

01.04.2020
Aktualizacja: 01.04.2020 15:45

Gwiazdki na szydełku możesz zrobić sama w prosty sposób i będą piękną ozdobą świąteczną! Podpowiadamy, jak je zrobić krok po kroku i jakiej użyć techniki.

Gwiazdki na szydełku zrobione na święta
fot. Shutterstock

Najpiękniejsze ozdoby świąteczne to oczywiście takie, które przygotowujemy samodzielnie. Interesującą opcją jest wykonanie ich przy pomocy szydełka, dzięki czemu jednocześnie będziemy mogli nabrać nowych umiejętności, a przy okazji pochwalić się pięknymi, własnoręcznie przygotowanymi ozdobami. Najprostsze ozdoby bożonarodzeniowe, jakie możemy w ten sposób wykonać to… gwiazdki na szydełku. Mogą one stanowić ozdobę na choinkę, jeżeli doczepimy do nich sznureczek, jak również po prostu dodatek do stroików świątecznych. Możecie je powiesić także na oknie, dzięki czemu również sąsiedzi będą mogli je podziwiać.

Zobacz także: Jak zrobić aniołki na szydełku krok po kroku? To prostsze, niż może ci się wydawać!

Szydełkowanie – krótka historia

Szydełkowanie to sztuka, która już dawno stała się modna, dziś przechodzi jednak prawdziwy renesans. Mało kto pamięta jednak, skąd tak naprawdę się wzięła.

Najwcześniej odnaleziona robótka pochodzi z Jutlandii z IV w. W Europie umiejętności dziergania pojawiły się wraz z krzyżakami. Niektórzy jego początków upatrują się jeszcze w starej chińskiej sztuce haftowania. Najprawdopodobniej jest jednak wynikiem połączenia trzech kultur – łacińskiej, greckiej i muzułmańskiej.

Największymi ośrodkami szydełkowania były i do dziś pozostają Włochy, Belgia oraz Francja. To właśnie stamtąd też pochodzą najpiękniejsze koronki na świecie. Do Polski trafiły one za sprawą królowej Bony, która z Włoch sprowadziła mistrzów koronkarstwa. Najbardziej znane u nas koronki to te pochodzące z Koniakowa.

Zobacz także: Piękne ozdoby wielkanocne DIY! Zobacz, jak je zrobić na szydełku krok po kroku

Gwiazdki na szydełku – jak się przygotować do ich robienia?

Gwiazdki na szydełku robimy podobnie jak serwetki na szydełku. Przede wszystkim, jeżeli chodzi o technikę wykonania i materiały. Najlepiej w tym przypadku sprawdzi się delikatna, klasyczna, bawełniana, biała włóczka. Na początek powinien wystarczyć jeden kordonek.

Żeby stworzyć idealne gwiazdki, będzie potrzebne ci szydełko 1-2 mm. Najlepiej wybrać akrylowe lub metalowe. Unikaj natomiast drewnianego i takiego, które może zaciągnąć twoje koronki, mianowicie o szydełka o ostrych zakończeniach.

Jeżeli masz zamiar powiesić swoje gwiazdki, nie zapomnij też o przygotowaniu kawałka sznurka, który wpleciesz na samej górze. Dzięki temu będziesz miał na czym je powiesić.

Zobacz także: Szydełkowanie to doskonały sposób na zabicie czasu. Oto najważniejsze informacje dla początkujących

Gwiazdki na szydełku – jakiej użyć techniki i jakich splotów?

Gdy już mamy przygotowane materiały, można przejść do tworzenia pięknych gwiazdek na szydełku. Zanim jednak to zrobimy, musimy się dowiedzieć, jaka technika będzie ku temu odpowiednia i jakich użyć splotów.

Przygotowuje się je podobnie jak koronkowe serwetki, oczywiście w o wiele mniejszej formie. Gwiazdki nie są skomplikowane o tyle, że są właśnie małe i do tego płaskie, nie będą zatem sprawiać takich problemów w szydełkowaniu jak figury trójwymiarowe, np. czapki, czy miś na szydełku.

Główne sploty, jakich będziemy używać przy wykonywaniu gwiazdek na szydełku, to słupki, półsłupki i oczka. W poniższym tutorialu możecie zobaczyć, jak wykonywać gwiazdki na szydełku krok po kroku. Dzięki temu nauczycie się także podstawowych splotów.

Zobacz także: Ciekawe wzory na szydełko – TOP 13 inspiracji. Jak je zrobić krok po kroku?

loader

Ponad 345 tysięcy obserwujących, a wszystko za sprawą magicznych zdjęć. Marzena Marideko, z zamiłowania dekoratorka wnętrz, pokazała na Instagramie wnętrza swojego domu.