Domowe sposoby na pluskwy - jak zwalczyć gryzący problem?

15.02.2021
Aktualizacja: 15.02.2021 16:10

Pluskwy w domu to uciążliwy problem, ponieważ gryzą nas, nasze dzieci i zwierzęta domowe. Prześledźmy najlepsze domowe sposoby na pluskwy.

Jak walczyć z pluskwami?
fot. Shutterstock

Poznaj najlepsze domowe sposoby na pluskwy. Choć mogłoby się zdawać, że pluskwy domowe to temat z poprzedniego wieku, to jednak coraz częściej stają się sporym problemem w naszych domy. Bardzo łatwo przynieść je z zewnątrz podczas jazdy komunikacją miejską, kontaktu ze zwierzętami czy w trakcie wyjazdu na urlop.

O ile łatwo je złapać, o tyle trudno się ich pozbyć. Ich ulubionym miejscem są nasze pościele, materace i dywany, co staje się naprawdę poważnym problemem, jeśli mamy małe dzieci. Choć nie roznoszą chorób, to ich ukąszenia objawiają się swędzeniem, zaczerwienieniem i obrzękiem. Jak walczyć z pluskwami?

Zobacz także: Przyśnił Ci się sen o robakach? Koniecznie poznaj jego symbolikę!

Domowe sposoby na pluskwy - kiedy po nie sięgnąć?

Domowe sposoby na pluskwy sprawdzą się wtedy, gdy po raz pierwszy stwierdzimy ich obecność. Są to małe pięciomilimetrowe owady o lekko spłaszczonym owalnym kształcie. Nie posiadają skrzydeł i nie potrafią skakać. Ich ślina zawiera substancje znieczulające, dlatego najprawdopodobniej nie poczujemy ich ukąszenia. I choć ich ukąszenie nie jest groźne, prowadzi do uporczywego swędzenia, obrzęku, a nawet rumienia.

Jak zwalczyć pluskwy domowe? Znajdź gniazdo pluskiew

Najlepszym sposobem na to jak zwalczyć pluskwy łóżkowe jest odnalezienie ich gniazda. Nie jest to łatwe, ale możliwe do wykonania. W tym celu musimy rozkręcić nasze łóżka i przejrzeć wszystkie listwy, ścianki, a także ścianę za łóżkiem. Dobrze też przejrzeć te szczeliny, w których mogłyby się zalęgnąć pluskwy, a więc szpary między meblami, wentylację, żaluzje i listwy przypodłogowe. Bywa jednak tak, że takie domowe sposoby na pluskwy to niemal syzyfowa praca.

Zobacz także: Nerwy, pieniądze czy zdrada? Dowiedz się, co oznacza sen o pchłach

Domowe sposoby zwalczania pluskiew? Uszczelnijmy szpary i sprzątajmy

Jeśli nie znaleźliśmy gniazda pluskiew, możemy zakleić gipsem lub silikonem te szczeliny, w których mogą się lęgnąć. Domowe sposoby na pluskwy to częste odkurzanie i dbanie o czystość w naszym mieszkaniu. Jak walczyć z pluskwami? Przede wszystkim starajmy się jak najczęściej odkurzać nasze łóżka, materace, dywany, kanapy i podłogi. Pamiętajmy o tym, aby po każdym odkurzaniu koniecznie wymienić filtr w odkurzaczu, a worek z odkurzacza wyrzucić w szczelnie zawiniętym worku na śmietnik znajdujący się na zewnątrz.

Jak zwalczyć pluskwy łóżkowe?

Najlepsze domowe sposoby na pluskwy to przede wszystkim poddanie ich na działanie wysokiej temperatury i wody. Jeśli już przejrzeliśmy nasze łóżka w poszukiwaniu gniazd pluskiew, przyszła pora na pranie naszych pościeli, materacy, poszewek i poduszek. Najlepiej wybrać program na pranie w 60 st. C, dzięki czemu będziemy mieć stuprocentową pewność, że się ich pozbędziemy. Szczeliny łóżka możemy dodatkowo umyć za pomocą myjki parowej.

Zobacz także: Jakie właściwości ma mydło dziegciowe? Poznaj zalety i wady jego stosowania

Jak zwalczyć pluskwy domowe w przyjemny sposób? Olejki eteryczne

Istnieją też całkiem przyjemne sposoby, do jakich należy rozpylanie zapachów. Pluskwy, tak jak pchły i komary, nie lubią intensywnych aromatów. Jak zwalczyć pluskwy domowe za pomocą olejków eterycznych? Wystarczy, że w mieszkaniu porozstawiasz podgrzewacze i kominki do olejków eterycznych o zapachu mięty, goździków czy kurkumy.

Pluskwy domowe - jak zwalczyć je za pomocą fasoli?

Domowe sposoby na pluskwy często wykorzystują zadziwiające rozwiązania. Jednym z nich jest użycie liści fasoli. Wystarczy rozłożyć je na podłodze lub na łóżku i kanapie. Liście fasoli są pokryte włosem, który ma chronić je przed owadami. Dzięki temu pchły zaplączą się w jego strukturę, my zaś będziemy mogli je szybko zabić.

Zobacz także: Czy powinno się prać nowe ubrania? Najnowsze badania dostarczają jednoznacznej odpowiedzi

Pluskwy domowe - jak zwalczyć je preparatem do zadymiania?

Pamiętajmy jednak, że niektóre domowe sposoby na pluskwy sprawdzą się tylko w przypadku, jeśli nie mamy z nimi większego problemu. Jeśli natomiast zdążyły zadomowić się u nas na dobre, możemy nie poradzić sobie tak łatwo. Jeśli doskwierają nam pluskwy, a powyższe domowe sposoby na pluskwy zawiodły, możemy sięgnąć po środki owadobójcze.

Jak walczyć z pluskwami? Najlepiej kupić preparat do zadymiania. Uruchamia się samoczynnie, ale musimy regularnie wietrzyć całe mieszkanie. Dodatkowo, nie dostaje się on w najbardziej newralgiczne miejsca.

Zobacz także: Chcesz odświeżyć kanapę i pozbyć się z niej plam? Mamy na to skuteczny sposób

Oprysk na pluskwy - specjalistyczna pomoc

Jeśli wykorzystaliśmy już wszystkie domowe sposoby na pluskwy, warto pomyśleć o przeprowadzeniu profesjonalnego odpluskwiania. Oprysk na pluskwy możemy dostać w specjalistycznym sklepie z chemią lub zamówić go przez internet. Musimy rozcieńczyć go z wodą zgodnie z instrukcją na opakowaniu i użyć spryskiwacza ciśnieniowego. Następnie należy rozpylić go na łóżkach, ścianach, listwach przypodłogowych, szparach w podłodze i w szczelinach między meblami. Unikajmy jednak spryskiwania bezpośrednio na gniazdka elektryczne i kable, które mogą być uszkodzone.