Zamknij

Dezynfekcja domu krok po kroku. Sprawdź, jak odkazić pomieszczenia

03.12.2020 15:33

Dezynfekcja domu to czynność, którą od czasu wybuchu pandemii koronawirusa, wykonujemy znacznie częściej niż zwykle. Aby pozbyć się wirusa oraz bakterii z mieszkania, należy przeprowadzić całkowite odkażenie wnętrz. Do tego potrzebne ci będą odpowiednie środki. Podpowiadamy, jak zdezynfekować mieszkanie krok po kroku.

sprzątanie domu
fot. Shutterstock

Dezynfekcja domu powinna być wykonywana m.in. wtedy, kiedy przynajmniej jeden z domowników zakaził się wirusem. Aby zwalczyć koronawirusa, należy użyć detergentów na bazie alkoholu, a także kilku innych środków.

Dezynfekcja mieszkania wydaje się czasochłonna, ale stosując się do naszych zasad, przeprowadzisz ją szybko i skutecznie. Na początku zgromadź potrzebne produkty do czyszczenia, a potem postępuj zgodnie z naszymi wskazówkami.

Dezynfekcja domu krok po kroku

Jeśli chcesz zdezynfekować dom, potrzebne ci będą:

  • woda utleniona,
  • kwas mlekowy,
  • kwas peroksy-wodorowy,
  • chlor,
  • etanol,
  • alkohol izopropylowy.

Dezynfekcja całego domu to zadanie, które zajmie ci co najmniej kilka godzin. Aby przeprowadzić je w odpowiedni sposób, należy na początku usunąć wszelkie chusteczki i inne środki higieniczne używane przez chorą osobę. Potem otwórz wszystkie okna i wywietrz dobrze mieszkanie. W celu usunięcia wirusów warto też stosować oczyszczacze powietrza szczególnie w pomieszczeniu, w którym przebywał lub nadal przebywa chory domownik.

Następnie wypierz w temperaturze 90 stopni wszystkie poszewki, pościel, narzuty, koce, prześcieradło, zasłony i ręczniki. Nie zapomnij też o wyczyszczeniu materaca. W tym celu można posypać go równomiernie sodą oczyszczoną i po upływie 8 godzin dokładnie go wytrzepać. Materac i meble tapicerowane możesz też odkazić parownicą.

Aby zdezynfekować mieszkanie, należy dokładnie umyć podłogi, wyprać dywany i pozbyć się kurzu z szafek i mebli. Nie zapomnij też o odkażeniu uchwytów, klamek, włączników do świateł i innych elementów, których dotykał chory.

Zobacz także: Wsyp sól do zlewu i zalej wrzątkiem. Najlepszy sposób na zatkany odpływ

Dezynfekcja łazienki i kuchni

Dezynfekcja łazienki polega na umyciu podłogi, umywalki, wanny lub prysznica oraz toalety środkami na bazie chloru. Nie zapomnij też o wyczyszczeniu baterii łazienkowych. Do tego warto użyć szczoteczki do zębów i silnie żrących produktów, by mieć pewność, że wszelkie zanieczyszczenia zostaną usunięte. Wyrzuć też gąbkę i szczoteczkę do zębów, z których korzystała chora osoba.

W kuchni zacznij od umycia wszystkich szafek, blatu, piekarnika, uchwytów i szuflad. Możesz je oczyścić za pomocą roztworu sody oczyszczonej i wody utlenionej lub zastosuj środki do mycia na bazie alkoholu. Następnie przejdź do dokładnego umycia podłogi. Na koniec wywietrz dobrze pomieszczenie. Gdy już umyjesz wszystkie podłogi w całym domu, wyrzuć końcówkę mopa.

loader

Zastanawialiście się kiedyś, jak mieszkają Ania i Robert Lewandowscy? Jeżeli tak, musicie tu zajrzeć!