Oceń
Dezynfekcja domu powinna być wykonywana m.in. wtedy, kiedy przynajmniej jeden z domowników zakaził się wirusem. Aby zwalczyć koronawirusa, należy użyć detergentów na bazie alkoholu, a także kilku innych środków.
Dezynfekcja mieszkania wydaje się czasochłonna, ale stosując się do naszych zasad, przeprowadzisz ją szybko i skutecznie. Na początku zgromadź potrzebne produkty do czyszczenia, a potem postępuj zgodnie z naszymi wskazówkami.
Dezynfekcja domu krok po kroku
Jeśli chcesz zdezynfekować dom, potrzebne ci będą:
- woda utleniona,
- kwas mlekowy,
- kwas peroksy-wodorowy,
- chlor,
- etanol,
- alkohol izopropylowy.
Dezynfekcja całego domu to zadanie, które zajmie ci co najmniej kilka godzin. Aby przeprowadzić je w odpowiedni sposób, należy na początku usunąć wszelkie chusteczki i inne środki higieniczne używane przez chorą osobę. Potem otwórz wszystkie okna i wywietrz dobrze mieszkanie. W celu usunięcia wirusów warto też stosować oczyszczacze powietrza szczególnie w pomieszczeniu, w którym przebywał lub nadal przebywa chory domownik.
Następnie wypierz w temperaturze 90 stopni wszystkie poszewki, pościel, narzuty, koce, prześcieradło, zasłony i ręczniki. Nie zapomnij też o wyczyszczeniu materaca. W tym celu można posypać go równomiernie sodą oczyszczoną i po upływie 8 godzin dokładnie go wytrzepać. Materac i meble tapicerowane możesz też odkazić parownicą.
Aby zdezynfekować mieszkanie, należy dokładnie umyć podłogi, wyprać dywany i pozbyć się kurzu z szafek i mebli. Nie zapomnij też o odkażeniu uchwytów, klamek, włączników do świateł i innych elementów, których dotykał chory.
Zobacz także: Wsyp sól do zlewu i zalej wrzątkiem. Najlepszy sposób na zatkany odpływ
Dezynfekcja łazienki i kuchni
Dezynfekcja łazienki polega na umyciu podłogi, umywalki, wanny lub prysznica oraz toalety środkami na bazie chloru. Nie zapomnij też o wyczyszczeniu baterii łazienkowych. Do tego warto użyć szczoteczki do zębów i silnie żrących produktów, by mieć pewność, że wszelkie zanieczyszczenia zostaną usunięte. Wyrzuć też gąbkę i szczoteczkę do zębów, z których korzystała chora osoba.
W kuchni zacznij od umycia wszystkich szafek, blatu, piekarnika, uchwytów i szuflad. Możesz je oczyścić za pomocą roztworu sody oczyszczonej i wody utlenionej lub zastosuj środki do mycia na bazie alkoholu. Następnie przejdź do dokładnego umycia podłogi. Na koniec wywietrz dobrze pomieszczenie. Gdy już umyjesz wszystkie podłogi w całym domu, wyrzuć końcówkę mopa.
Zastanawialiście się kiedyś, jak mieszkają Ania i Robert Lewandowscy? Jeżeli tak, musicie tu zajrzeć!
Oceń artykuł